Katolickie wakacje w czasie ograniczeń sanitarnych
19 lipca 2020 | 04:00 | Anna Rasińska | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W tym roku odbywa się dużo mniej wakacyjnych inicjatyw, organizowanych tradycyjnie przez ruchy i stowarzyszenia katolickie. Jednak, mimo wielu ograniczeń sanitarnych, Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Ruch Focolari, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Ruch Wiara i Światło czy „ Światło-Życie” – nie zrezygnowały z corocznej, wakacyjnej formacji wiernych.
Każdego roku blisko 2 tys. młodych i zdolnych osób uczestniczyło w wakacyjnych obozach formacyjno-wypoczynkowych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Spotkania te stanowią część programu stypendialnego dla ambitnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości.
– W tym roku, w trosce o bezpieczeństwo uczestników, podjęto decyzję, aby zmienić formę spotkań. Wakacyjne obozy Fundacji odbędą się w zaplanowanych wcześniej miejscach – w Gnieźnie i Krakowie, jednak osobiście weźmie w nich udział jedynie część stypendystów. Pozostali będą uczestniczyli w spotkaniu za pośrednictwem internetu. Wydarzenie będzie transmitowane na stronie dzielo.pl – poinformował Hubert Szczypek – kierownik Biura Prasowego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Pierwszy z e-obozów odbył się 10 i 11 lipca w Gnieźnie. W programie znalazły się m.in. konferencje m.in. abp. Wojciecha Polaka, o. Wojciecha Surówki OP oraz Moniki i Marcina Gomułków znanych z kanału YouTube „Początek Wieczności”. Uczestnicy e-obozu w mniejszych grupach dyskutowli nad zaprezentowanymi treściami. Dzięki spotkaniu z prezydentem Gniezna – p. Tomaszem Budaszem stypendyści mieli okazję poznać atrakcje i historie pierwszej stolicy Polski oraz regionu.
Drugi z tegorocznych e-obozów zaplanowano na 24 i 25 lipca. Pierwszy dzień odbywać się będzie w Wadowicach. Tego dnia odbędzie się Eucharystia w Bazylice Ofiarowania NMP Panny, modlitwa prowadzona przez znanego z kanału YouTube „Teobańkologia” absolwenta Fundacji – ks. Teodora Sawielewicza, spotkanie w klasztorze karmelitów bosych oraz zwiedzanie Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II. Drugi dzień e-obozu toczyć będzie się w Krakowie. – Zaplanowano tam Mszę św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II pod przewodnictwem bp. Janusza Mastalskiego, zwiedzenie sanktuarium oraz spotkanie z p. Adamem Bujakiem, o. Jarosławem Kupczakiem OP i p. Marcinem Czerwińskim z Fundacji „Mam marzenie”. Wydarzenie zakończy się transmisją koncertu uwielbieniowego w wykonaniu fundacyjnego zespołu „Tylko Ty” – podsumował Hubert Szczypek.
Ruch Focolari organizuje wakacyjne rekolekcje dla rodzin w Zembrzycach od 2 do 9 sierpnia oraz rekolekcje Mariapoli w Trzciance od 18-20 września.
W Zembrzycach rodziny będą uczestniczyć w codziennej Eucharystii z krótkim rozważaniem i możliwością podzielenia się własnym świadectwem. Oprócz tego zaplanowano górskie wycieczki oraz zwiedzanie popularnych miejsc pielgrzymkowych – Kalwarii Zebrzydowskiej i Makowa Podhalańskiego oraz Wadowic. – Jak będziemy przeżywać ten tydzień zależeć będzie od naszej inicjatywy i pomysłów, zachęcamy wszystkich uczestników do podzielenia się swoimi talentami na przykład w ramach warsztatów – zachęcają organizatorzy. – Jeśli każdy z nas włoży w to wakacyjne spotkanie szczyptę Bożego optymizmu, a naszym wzajemnym kontaktom będzie towarzyszyć otwartość na drugiego, to przeżyjemy niezapomniane lato – dodają. Zakwaterowanie odbywać się będzie zgodnie z możliwościami lokalowymi i zaleceniami sanitarnymi.
Oprócz tego Ruch Focolari tradycyjnie zaprasza do rekolekcyjnego odpoczynku w Trzciance, gdzie znajduje się Mariapoli Fiore. Jest to jeden z 23 rozsianych po świecie ośrodków Ruchu Focolari – Dzieła Maryi zwanych miasteczkami, powołany do istnienia przez założycielkę inicjatywy Chiarę Lubich. Mieszkańcy Mariapoli Fiore, tak jak innych miasteczek, starają się pokazać światu, że można budować społeczeństwo w oparciu o Nowe Przykazanie Jezusa, wzajemną i trwałą miłość, która przynosi obecność Jezusa we wspólnocie. – Tej obecności doświadczają sami mieszkańcy jak i przyjeżdżające tu osoby. Mariapoli to znaczy Miasto Maryi. To od Niej, Bożej Rodzicielki, uczymy się, jak podarować światu Jezusa. Pragniemy być jak Ona, przedłużać Jej obecność na ziemi. Wszyscy przyjeżdżają po to właśnie, by przeżyć doświadczenie budowania wspólnoty z Jezusem obecnym pośród nich – czytamy na stronie Focolarii.
Jak podkreślają organizatorzy, będzie to czas na wspólne rozważanie, Mszę Świętą, adorację Najświętszego Sakramentu, rozmowy, budowanie relacji. Znajdzie się też chwila na spacery, wycieczki, gry sportowe i towarzyskie, a nawet wspólny taniec.
Z części wakacyjnych inicjatyw nie zrezygnowali również członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W miniony weekend rozpoczął się cykl pt. „Szkolenia Młodzi 4.0”. Obejmuje on cztery bloki: „Fundraising”, „Media”, „Liderski” , „Tematyczny”. Celem wydarzenia jest podniesienie jakości i profesjonalizacji działań w KSM. Będą się one odbywać w lipcu, sierpniu i wrześniu w Sulejówku oraz Broku.
Ponadto wiele KSM-ów diecezjalnych organizuje lokalne inicjatywy. Przykładowo, w diecezji tarnowskiej odbędą się wakacyjne warsztaty dla młodych – teatralne, fotograficzne i taneczne. W diecezji rzeszowskiej planowane są lipcowe rekolekcje dla oddziałów parafialnych. Odwołano natomiast obozy KSM „Wakacje z wartościami 2020”.
Duszpasterstwo młodzieży misjonarzy oblatów razem z członkami KSM-u jak co roku zorganizowała „Festiwal Życia”. Tym razem odbył się on online w dniach 6-9 lipca. Uczestnicy mieli do wykonania pięć zadań dziennie, które będą dotyczyć rozwoju podstawowych sfer życia człowieka: fizycznej, intelektualnej, psychicznej i duchowej – tłumaczył o. Tomasz Maniura OMI, prowincjalny duszpasterz młodzieży.
Od kilku lat „Festiwal Życia” odbywa się w Kokotku, w Oblackim Centrum Młodzieży. W ostatniej edycji wydarzenia wzięło udział w sumie ponad 4 tysiące osób.
Z organizacji rekolekcji wyjazdowych nie zrezygnowała wspólnota o charakterze ekumenicznym Chemin Neuf, zrzeszająca wiernych z Kościoła katolickiego, prawosławnego, reformowanego i ewangelickiego.
Wspólnota corocznie organizuje Rekolekcje według Ćwiczeń Duchowych Św. Ignacego. Są to rekolekcje indywidualne, w ciszy, z codziennym towarzyszeniem duchowym. Prowadzone przez braci i siostry formowanych w duchowości ignacjańskiej. W tym roku odbyły się one od 11 do 18 lipca w Wesołej pod Warszawą.
Dla młodych w wieku od 18 do 30 lat zaplanowano tzw. Summer School (25 lipca – 9 sierpnia) czyli lato w Łodzi, połączone z doświadczeniem życia we wspólnocie z siostrami i braćmi ze Wspólnoty Chemin Neuf. W programie m.in: nauczania, odpoczynek, sport, lektura Pisma Świętego, modlitwa, teologia, wspólne prace, indywidualne towarzyszenie duchowe. – W czasie nauczań będziemy razem przyglądali się temu jak Bóg objawia się nam w Starym i Nowym Testamencie. Nie zabraknie refleksji nad przymierzem między Bogiem a człowiekiem, znaczeniem judaizmu dla chrześcijanina, początkami Kościoła… Będą pogaduchy w kawiarence, wyjścia na miasto, kino w plenerze, naleśniki z czekoladą i wiele innych – czytamy na stronie internetowej wspólnoty. Wśród prelegentów znajdzie się m.in. abp Grzegorz Ryś.
W tym roku nie będzie międzynarodowego festiwalu „Next Step” w Hautecombe, dlatego wspólnota zaprasza na jego weekendową wersję w Łodzi, w dniach 7-9 sierpnia. – Zaczynamy w piątek międzynarodowym wieczorem otwarcia. Potem w programie czas, by się poznać, nauczania, dzielenie, pogaduchy w kawiarence… lato! W sobotnie i niedzielne południe możliwość uczestnictwa we mszy świętej a w sobotę popołudniu przewidujemy modlitwę ekumeniczną oraz uwielbienie. Planujemy kilka wspólnych momentów online – zachęcają organizatorzy. Podobny weekend odbędzie się jednocześnie w wielu europejskich krajach.
Z kolei dla nastolatków w wieku od 14 do 18 lat, w Ośrodku Wczasowym „Kłos” w Wiśle zorganizowano letni obóz „W góry i do nieba”.
Małżeństwa mogły skorzystać z rekolekcji „Kana” – tygodniowych lub weekendowych organizowanych w kilku wielkich miastach. – To okazja, by się zatrzymać w biegu życia i przyjrzeć się Waszej relacji. Czas w małżeństwie na rozmowy, modlitwę, odpoczynek i świętowanie. Udane życie małżeńskie jest tak cenne, że warto się nad nim zatrzymać – czytamy na stronie wspólnoty. Zajęcia w czasie Tygodnia Kana obejmują: konferencje, warsztaty grupowe, ćwiczenia w komunikacji małżeńskiej, aktywny wypoczynek.
Więcej szczegółowych informacji na temat wszystkich wyjazdów organizowanych prze Chemin Neuf można znaleźć na stronie: www.chemin-neuf.pl.
Wspólnota św. Tymoteusza – Katolickie Stowarzyszenie w służbie Nowej Ewangelizacji z Gubina pod opieką ks. Artura Godnarskiego (przewodniczącego Stowarzyszenia) wraz z Fundacją Przystanek Jezus, zapraszają do udziału w jubileuszowej XX edycji Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej Przystanek Jezus. Odbędzie się on w dniach 30 lipca – 1 sierpnia, za pomocą łączy internetowych (Radio PJ oraz spotkania w grupach na zoomie). Rekolekcje poprowadzi bp Edward Dajczak, a konferencje formacyjne abp Grzegorz Ryś.
– Zapraszamy członków grup, ruchów, stowarzyszeń i wspólnot, formujących się na co dzień w grupach przykościelnych, księży, siostry zakonne, kleryków, osoby konsekrowane, dla których ewangelizacja jest stylem życia, a także osoby pragnące dołączyć do środowisk Nowej Ewangelizacji – zachęcają organizatorzy.
Wspólnota współorganizuje również 9. edycję Abba Pater Festiwal. W ramach wydarzenia odbędą się 3 spotkania, w dniach 31 lipca (Kalisz), 1 sierpnia (Ostrów Wielkopolski ) i 2 sierpnia (Kalisz). Wśród zaproszonych gości m.in.Abp Grzegorz Ryś, Mieczysław Szcześniak, Marcin Zieliński, Krzysztof Iwaneczko, Marzena Ugorna, Marta Ławska, Julia Stolpe, Michał Król, Abba Pater Music. Wstęp wolny na wszystkie spotkania.
Na wakacyjne rekolekcje wybiera się również część osób związanych z ruchem dla niepełnosprawnych „Wiara i Światło”. – Zależy to od bardzo wielu czynników: liczebności wspólnoty, stanu zdrowia członków, no i oczywiście decyzji poszczególnych osób i
koordynatorów wspólnot. Niektóre wspólnoty wybierają się na wakacyjne wyjazdy z zaostrzonym rygorem sanitarnym, inne rezygnują, a niektórzy zamieniają tradycyjne obozy na wspólną Eucharystię i następujące po niej spotkanie piknikowe na wolnym powietrzu – podkreśliła Urszula Czyrnecka, wicekoordynator międzynarodowy dla Polskich Prowincji. Podsumowała, że póki co ciężko ocenić, jaka część wspólnot wyjedzie w czasie wakacji.
W tym roku odbędzie się prawdopodobnie ok. 10 razy mniej rekolekcji wyjazdowych Ruchu „ Światło-Życie” niż zwykle. Urszula Pohl, odpowiedzialna za Centralną Diakonię Oaz Rekolekcyjnych, poinformowała, że w pierwszym turnusie wakacyjnym odbędzie się w Polsce prawdopodobnie kilkanaście oaz (na razie wiadomo, że rozpoczęło się już 6). W drugim turnusie, zwykle najliczniejszym, będzie ich zapewne od 40 do 50, w trzecim – od 20 do 30. Zwykle w każdym turnusie organizowanych jest w Polsce po kilkaset oaz. Każdego roku uczestniczy w nich ok. 30 tys. osób.
Zaplanowano także liczne rekolekcje stacjonarne, których uczestnicy będą nocować u siebie w domu i spotykać się np. na terenie parafii, na 6, czy 8 godzin lub nawet cały dzień, realizując oazowy program.
Podczas rekolekcji ruchu Światło – Życie wyjątkowym momentem jest dzień Wspólnoty – duże spotkania, które mogą gromadzić nawet do 12 oaz. Dni Wspólnoty w Krościenku, w Centrum ruchu, są jeszcze liczniejsze. Z uwagi na rygory sanitarne zostały odwołane, jednak ich namiastka odbędzie się online. – Oazy, które mogłyby się spotkać, prawdopodobnie będą miały swoje miejsca w „chmurze”, gdzie będą mogły umieścić swoje prezentacje, świadectwa, piosenkę oazową itp. Podczas Dnia Wspólnoty, rano, będą te prezentacje oglądać. Następnie każda oaza uczestniczyć będzie we Mszy św. w swoim gronie. Na koniec zawsze przewidziana jest Godzina Odpowiedzialności, poświęcona w dużej mierze Krucjacie Wyzwolenia Człowieka ale też innym sprawom, za które chcemy być odpowiedzialni. Ta Godzina Odpowiedzialności będzie transmitowana – w pierwszym turnusie z oazy, która odbywa się w diecezji siedleckiej, w drugim i trzecim – z Krościenka. Linki do tych transmisji dostępne będą dla wszystkich, nie tylko dla oazowiczów. Zapraszamy – zachęciła Urszula Pohl.
Nie odbędą się natomiast coroczne rekolekcje wspólnoty „Domowego Kościoła”. – Zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych może być to decyzja trudna i niezrozumiała. Wiemy też dobrze, że wielu ma nadzieję, iż może chociaż sierpniowe turnusy mogłyby się odbyć. Jednakże z wiedzą na dziś nie jesteśmy w stanie w poczuciu odpowiedzialności stwierdzić, że sytuacja zmieni się na tyle, by było to możliwe i bezpieczne – informuje krąg centralny w liście do członków DK.
Krąg centralny zaproponował przeżycie w wakacje samodzielnych “Rekolekcji Domowych“. Ta propozycja jest skierowana do wszystkich członków gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie na każdym etapie formacji, a uczestnictwo w “Rekolekcjach Domowych” ma być wypełnieniem siódmego zobowiązania DK “uczestnictwo, przynajmniej raz w roku, w rekolekcjach formacyjnych”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.