Warszawa – centralna uroczystość Narodowego Święta Niepodległości
12 listopada 2022 | 06:00 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
– Wierzę głęboko w niepodległą, suwerenną, wolną Polskę – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Zwierzchnik Sił Zbrojnych dokonał przeglądu pododdziałów, złożył także hołd spoczywającemu w arkadach Pałacu Saskiego doczesnym szczątkom Nieznanego Żołnierza. Odczytany został apel pamięci, oddano Salut Narodowy, składający się z 21 salw armatnich i dokonano zmiany posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
W przemówieniu Prezydent przypomniał, że w 1918 r. nasi pradziadkowie, dziadkowie rozpoczęli odbudowę Polski z absolutnych zgliszcz. – Wielka była wola odzyskania niepodległości, suwerenności, posiadania wolności we własnym kraju, po tych wszystkich cierpieniach – podkreślał.
Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy rzeczywistość ostatnich lat w bardzo gwałtowny sposób przypomniała, co to znaczy mieć i nie mieć wolnego, suwerennego państwa, co to znaczy mieć i nie mieć niepodległości. Dodał, że dzień 24 lutego dobitnie pokazał, jakie najprawdopodobniej było źródło i zamysł akcji hybrydowej na granicy naszego państwa. Podziękował formacjom odpowiedzialnym za ochronę granic za ich odpowiedzialną służbę. – Chodziło o to, by sprawdzić naszą determinację, zdecydowanie i gotowość. Ale chodziło także o to, by wywołać zamęt, kryzys, konflikty wewnętrzne i zewnętrzne, by wywołać także kryzys w łonie UE, by dokonać zaburzenia, by odwrócić uwagę od sytuacji na wschodzie i skierować na wewnętrzne problemy, idące od wschodu ku zachodowi – powiedział Andrzej Duda. Dodał, że dzięki twardej postawie obrońców granic Rzeczypospolitej to się nie udało.
Prezydent wyraził wdzięczność za pomoc, jaką społeczeństwo polskie udzieliło obywatelom Ukrainy, dodał, że to także było i jest włączenie się w działania obronne naszych granic. – Dziękuję za to wszystkim moim rodakom. Pokazaliście wielką klasę, pokazaliście, że „Polak potrafi” w najlepszym tego słowa znaczeniu – podkreślił. Mówiąc o zakończeniu trwających od 2018 r. obchodach stulecia odzyskania niepodległości Prezydent podziękował wszystkim, którzy przypominali o wielkiej wartości jaką jest suwerenne państwo; edukowali młodzież i przypominali o bohaterach, zwłaszcza o tych z drugiego planu.
Głos zabrał także Gitanas Nausėda, prezydent Litwy Prezydent, który złożył życzenia Polakom w imieniu całego narodu litewskiego. Podkreślił, że „Polska powstała z ogromnego pragnienia wolności narodu polskiego”. – 104 lata temu wasz kraj powstał jak Feniks z popiołów I wojny światowej, zwiastując początek nowej ery narodowych państw demokratycznych – powiedział.
Jego zdaniem Polski „bronić mogła jedynie bezgraniczna odwaga i poświęcenie przodków”. – Polacy zawsze słynęli ze swojej odważnej i niezależnej postawy. Przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja oporu wobec niesprawiedliwości i umiłowanie wolności są bliskie każdemu Polakowi. My, Litwini też je cenimy. Jest to bogactwo odziedziczone po wspólnej przeszłości Litwy i Polski –powiedział Nauseda.
Jego zdaniem „przyjaźń między Litwą a Polską zapoczątkowana w Krewie, zahartowana krwią pod Grunwaldem i umocniona w Lublinie dała nadzieję na wolność i sprawiedliwość dla całego regionu.”. – Nasi przodkowie strzegli jej z bronią w rękach, stawiając opór uciskowi imperium rosyjskiego. Ofiary złożone w trzech powstaniach tylko wzmocniły determinacje naszych narodów i doprowadziły do odrodzenia na początku XX wieku, które utorowało szlak do przyszłości nowoczesnych państw – dodał prezydent Litwy. Nawiązując do wojny rosyjsko-ukraińskiej powiedział, że „agresorowi nie należy ustępować, ale „należy go powstrzymać w sposób zdeterminowany”. Zachęcił do udzielania dalszej pomocy naszym wschodnim sąsiadom. – Nie tolerujemy prób przerysowania granic suwerennych państw z użyciem siły. Spieszymy z pomocą zaatakowanej przez Rosję Ukrainie, która walczy również i o naszą wolność. Wspólnie i rzetelnie bronimy prawdy historycznej przed zafałszowaniem i dezinformacją – mówił prezydent.
Prezydenci złożyli na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza wieńce od narodu polskiego i litewskiego. Andrzej Duda małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki oraz premier Mateusz Morawiecki złożyli także kwiaty przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.