Warszawa: etyka w biznesie tematem kolejnej dyskusji z cyklu „Pro tempore. Dialog nauk”
18 listopada 2022 | 18:52 | AKW, dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
„Sumienie w biznesie” to temat dziewiątej już debaty z cyklu „Pro tempore. Dialog nauk”. To już druga debata, która toczyła się nie w studio nagraniowym, ale w kolejnej warszawskiej uczelni i z udziałem publiczności. Swoje podwoje dla dyskusji interdyscyplinarnej, tym razem otworzyła Akademia Leona Koźmińskiego, kształcąca menadżerów i liderów biznesu. Debaty organizuje Akademia Katolicka w Warszawie i Komitet Nauk Teologicznych PAN.
W debacie uczestniczyli dr hab. Bolesław Rok, prof. ALK, dyrektor Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu, Katedry Przedsiębiorczości i Etyki w Biznesie oraz Andrzej Kuras, manager i doradca biznesowy, który – jak zaznaczył prowadzący debatę o. Janusz Pyda OP – reprezentuje praktykę biznesową.
W trakcie rozmowy poruszano wiele tematów: Czy w przestrzeni biznesowej mają miejsce takie same zasady etyczne jak w innych przestrzeniach życia? Czy biznes odpowiada na potrzeby człowieka, czy może kreuje w nim potrzeby dla własnych zysków?
Prelegenci wskazywali na pozytywną rolę biznesu, jaką jest między innymi służba społeczeństwu. Biznes bowiem nie tyle kreuje potrzeby człowieka, co dostrzega je i stara się na nie odpowiedzieć. Nie istnieje po to, aby generować zysk, lecz aby tworzyć pewną wartość, za którą ktoś mu płaci.
W debacie pojawił się również temat dotyczący promowania światopoglądów, wspierania ruchów społecznych czy wzmacniania zjawisk kulturowych przez firmy. W opinii prelegentów dopuszczalne jest angażowanie się w pewne inicjatywy społeczne przez właściciela firmy, czy kogoś, kto w danym biznesie pracuje i robi to na swoją indywidualną odpowiedzialność, natomiast nie powinno się włączać do tego firm jako takich.
Nagranie spotkania obejrzeć można tutaj:
„Pro Tempore. Dialog Nauk” – to cykl debat naukowych toczonych się na styku nauk teologicznych, ścisłych i humanistycznych. Organizatorami spotkań są Akademia Katolicka w Warszawie i Komitet Nauk Teologicznych PAN.
Pierwsze spotkanie odbyło się 22 stycznia br. i dotyczyło problemu wolności i odpowiedzialności w dobie naturalizmu antropologicznego. Więcej szczegółów na stronie www.protempore.mkw.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.