Drukuj Powrót do artykułu

Warszawa-Praga: Statuetki „Skrzydła Anioła” dla wolontariuszy

06 grudnia 2016 | 09:15 | mag Ⓒ Ⓟ

Osiem statuetek „Skrzydła Anioła” rozdano 5 grudnia podczas uroczystej Gali Wolontariatu na stołecznej Pradze. W ten sposób z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej uhonorowała swoich współpracowników.

Nagrody wręczono w pięciu kategoriach m.in. Parafialny Zespół Caritas, Szkolne Koła Caritas oraz osoby indywidualne. – Wasza oddanie w służbie najbardziej potrzebującym jest dla nas świadectwem Bożej obecności w tym świecie – powiedział abp Hoser, wyrażając wdzięczność wolontariuszom.

Bp warszawsko-praski nazwał jednostki Caritas szkołą życia, która uczy prawdziwego człowieczeństwa. – Niesiona przez was pomoc ma zawsze charakter osobowy. Podobnie jak Samarytanin z ewangelicznej przypowieści, w sposób bezinteresowny ofiarowujecie konkretnemu człowiekowi swój czas, zdolności, swój trud, a także swoje pieniądze – zauważył abp Hoser.

Podkreślił, że jedynie poprzez dar z samego siebie człowiek dojrzewa do pełni człowieczeństwa. – Naśladujemy wówczas samego Boga, który wszystko cokolwiek czyni, zawsze robi bezinteresownie, Wszystko bowiem, co otrzymujemy od Niego jest darem Jego Miłości – zaznaczył duchowny.

Zwrócił również uwagę na wychowawczą rolę Szkolnych Kół Caritas. – Nie wystarczy dziś wychowanie poprzez zabawę, konieczne wydaje się również ukazanie młodemu człowiekowi wymiaru ofiary, a więc wyrobienia w nim postawy dawania czegoś z siebie – może to być czas, umiejętności, ale najważniejszym i najpiękniejszym darem, który składa się innym, jest własna osoba. Niesłychanie istotne jest samo bycie z człowiekiem cierpiącym – powiedział abp Hoser.

W kategorii Parafialny Zespół Caritas statuetkę otrzymał zespół z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim. – Widząc ludzką biedę nie można pozostać obojętnym, dlatego staramy się pomagać na tyle, na ile możemy – dzieliły się wolontariuszki. Na co dzień pomagają zarówno rodzinom w trudnej sytuacji ekonomicznej, jak i osobom starszym i schorowanym. – Największą radością jest spotkanie kogoś, kto wyszedł już na prostą i mówi – ja już dam sobie radę sam – powiedziały.

Spośród Szkolnych Kół Caritas nagrodę główną otrzymali wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Otwocku. Zbierają oni pieniądze na Alfonsinę z Rwandy, którą adoptowali duchowo, organizują paczki świąteczne, kawiarenki oraz przedstawienia, które wystawiają w miejscowym Domu Opieki, co owocuje zmianą ich myślenia o sobie i o świecie. – Wcześniej myślałam że ludzie starsi są nudziarzami, tymczasem dzięki naszym przedstawieniom mogłam lepiej ich poznać i przekonać się, że nie są tacy osowiali. Cieszą się tak samo jak my i można z nimi spokojnie porozmawiać i pożartować – dzieliła się jedna z wolontariuszek. Dla uczniów kolejne przedsięwzięcia to także okazja do budowania wspólnoty, a więc i uczenia się wchodzenia w relacje. – Pomagając innym możemy także razem spędzać czas. To daje nam bardzo dużo radości – podkreślali uczniowie.

Dyrektor Warszawsko-Praskiej Caritas ks. Kamil Chojnacki przyznał w tym roku również dwie nagrody specjalne. Statuetkę otrzymał pani Czesława Kmieć oraz Stanisława Karczmarczyk z parafii św. Ojca Pio na stołecznym Gocławiu, która wyznała, że pomagając od ponad 10 lat innym, spłaca dług wdzięczności wobec Boga za wszelkie dobro jakie w życiu otrzymała. Zwróciła uwagę, że choć większość osób zgłaszających się prosi o pomoc materialną to jednak doświadczenie pokazuje, że ludzie najbardziej potrzebują zwykłej ludzkiej obecności, dobrego słowa czy gestu życzliwości.

Za całokształt działalności został w tym roku uhonorowany wieloletni dyrektor diecezjalnej Caritas, a obecnie proboszcz parafii Najczystszego Serca Maryi Panny ks. Krzysztof Ukleja. Uroczystą galę wieńczył występ zespołu Kanaan.

 

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Warszawa-Praga: Statuetki „Skrzydła Anioła” dla wolontariuszy

04 grudnia 2015 | 19:59 | mag Ⓒ Ⓟ

Osiem statuetek „Skrzydła Anioła” rozdano dziś podczas uroczystej Gali Wolontariatu na warszawskiej Pradze. W ten sposób z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej uhonorowała swoich współpracowników. Nagrody wręczono w pięciu kategoriach m.in. Parafialny Zespół Caritas, Szkolne Koła Caritas oraz osoby indywidualne.

– Nasi laureaci są żywym świadectwem, że Miłosierdzie można świadczyć w każdym wieku i w każdym czasie – podkreślił abp Henryk Hoser zwracając uwagę, że miłosierdzie jest najbardziej czytelnym znakiem rozpoznawczych chrześcijan. Nie przez przypadek mówiono o pierwszych wyznawcach Chrystusa „Zobaczcie jak oni się miłują” – przypomniał biskup warszawsko-praski.

Wskazał miłosierdzie jako alternatywę i jednocześnie odpowiedź na rosnącą obecnie w świecie obojętność na ludzkie cierpienie. – Bóg jest Miłością i Miłosierdziem. Posyła nas On do ludzi jako swoje sługi – sługi Jego Miłosierdzia – zaznaczył hierarcha. Nawiązując do biblijnej sceny Sądu Ostatecznego i kazania z Góry Błogosławieństw przypomniał, że jedyną przepustką do nieba będzie miłość.

Wyrażając wdzięczność tym wszystkim którzy angażują się w służbie innym abp Hoser życzył Caritas by nieustannie się rozwijała niosąc ludziom nadzieję. – Po tym dziele inni poznają kim jesteśmy – zaznaczył.

W kategorii Parafialny Zespół Caritas statuetkę otrzymał Zespół z parafii Najczystszego Serca Maryi w Warszawie. – W naszym gronie są zarówno osoby starsze jak i młodzież – każdy więc z nas angażuje się na miarę swoich możliwości. Choć potrzeb zwłaszcza tych materialnych jest naprawdę dużo to jednak doświadczenie pokazuje, że ludzie najbardziej potrzebują zwykłej ludzkiej obecności, dobrego słowa czy gestu życzliwości – zauważył Justyna. Jej służba innym nauczy, że w życiu zawsze może być gorzej. Nie wolno jednak się poddawać ale należy stawiać czoła wyzwaniom.

W kategorii Szkolne Koło Caritas nagrodę główną otrzymał Zespołu Szkół im. Księżnej Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie. – Dzieci ze swojej natury są wrażliwe na potrzeby innych wystarczy pokazać im realne problemy tych, którzy żyją w trudnej sytuacji oraz dać pole działania nauczycielom wspierając ich inicjatywy – wyznała dyrektorka placówki Małgorzata Osiecka-Chmielewska.

– Naszym celem było stworzenie prawdziwej wspólnoty i to się nam udało. Starsi uczniowie pomagają młodszym będąc dla nich nie tylko wzorem ale także inspiracją jak można angażować się na rzecz innych – powiedziała s. Salezja Gierałtowska ze Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek.

W kategorii ‘wolontariusz junior’ nagrodę odebrała Ewa Olszewska, zaś w kategorii seniorzy „Skrzydła Anioła” trafiły do Waldemara Cieślika. Natomiast w kategorii indywidualnej statuetkę otrzymał ks. Jan Józefczyk.

Nagroda specjalna Dyrektora Warszawsko-Praskiej Caritas trafiła w tym roku na ręce tych którzy w sposób szczególny opiekują się zespołami Caritas i propagują ideę wolontariatu. Wśród nagrodzonych znaleźli się: państwo Agnieszka i Mariusz Morawińscy, Opiekunowie Szkolnego Koła Caritas w Żakowcu.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Warszawa-Praga: statuetki „Skrzydła Anioła” dla wolontariuszy

06 grudnia 2014 | 09:29 | mag Ⓒ Ⓟ

Siedem statuetek „Skrzydła Anioła” rozdano 5 grudnia podczas uroczystej Gali Wolontariatu na warszawskiej Pradze. W ten sposób Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza uhonorowała swoich współpracowników. Nagrody wręczono w sześciu kategoriach, m.in. dla parafialnego zespołu Caritas, szkolnego koła Caritas, ale i osobom indywidualnym .

– Prawdziwe dobro zawsze dokonuje się dyskretnie i w ukryciu, dlatego dziś chcieliśmy
wydobyć i pokazać dobro, które się realizuje dzięki osobom o tak przenikliwym spojrzeniu, które mają kochające serce, które potrafią dać swój czas, swój wysiłek, swoje zdolności twórcze, pomysłowość i umiejętność współpracy z innymi. Za to im serdecznie dziękujemy. Niech Pan Bóg będzie dla nich nagrodą – powiedział podczas gali abp Henryk Hoser.

Bp warszawsko-praski dodał również, że tegoroczni laureaci gali mogą być dla nas przykładem, jak należy przeżywać życie.

W kategorii „Parafialny Zespół Caritas” statuetkę otrzymał Zespół z kościoła NMP Matki Pięknej Miłości na Tarchominie. – Naprawdę potrzebujący bardzo rzadko zgłaszają się do nas, więc pytamy kapłanów chodzących po kolędzie, wiernych, współpracujemy z Pomocą Społeczną – powiedziała prezes zespołu Beata Białkowska. Wyznała, że nie zawsze chodzi tylko o pomoc materialną, nieraz ludzie potrzebują zrobienia zakupów, czy jak chociażby ostatnio, jeden z bezdomnych mężczyzn, skorzystania z łazienki. – Po godzinie wyglądał, jak zupełnie inny człowiek. Niby tak niewiele, a tak wiele zmienia – wyznała laureatka.

W kategorii „Wolontariusz junior” statuetkę odebrała Urszula Król z parafii Zesłania Ducha Świętego w Otwocku. – Tym, co mnie skłoniło do wyjścia naprzeciw potrzebującym, jest przede wszystkim doświadczenie rodzinnego domu. Pochodzę z wielodzietnej rodziny, w której wszyscy trzymali się razem, pomagając sobie nawzajem. Przychodząc więc do Otwocka i widząc ludzką biedę, nie mogłam pozostać obojętna – powiedziała.

Wśród laureatów nie zabrakło także młodzieży. W tym roku nagrodzone zostało Szkolne Koło Caritas z Zespołu Szkół Norwidowskich ze Strachówki.

Nagroda specjalna dyrektora Warszawsko-Praskiej Caritas trafiła w tym roku do Andrzeja Zięteka, który stworzył archiwum diecezjalnej Caritas oraz do siostry Jadwigi Kozak ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, która od ponad 40 lat pomaga najuboższym mieszkańcom Kamionka, odwiedzając ich w domach. – Na początku ludzie przychodzili sami, później tych naprawdę potrzebujących trzeba było szukać samemu. Odwiedzając więc jednych, pytałam, czy któryś z sąsiadów nie jest może w jeszcze trudniejszej sytuacji i potrzebuje jakiegoś wsparcia. Byli wśród nich nie tylko ludzie chorzy, samotni, starsi, ale także alkoholicy. Nie każdy był wdzięczny za pomoc, ale przecież nie można zostawić człowieka w potrzebie samemu sobie – wyznała s. Jadwiga.

Uroczystą galę zwieńczył występ Michała Grobelnego znanego z telewizyjnego programu „The Voice of Poland”.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.