Drukuj Powrót do artykułu

Warszawa: stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia modlili się w katedrze polowej

09 października 2016 | 14:15 | kos Ⓒ Ⓟ

W katedrze polowej Wojska Polskiego modlili się dziś stypendyści i darczyńcy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Podczas Mszy św. jedna ze stypendystek podzieliła się swoim świadectwem. Dziś obchodzimy XVI Dzień Papieski, którego hasłem są słowa „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Zbierane dziś przez wolontariuszy pieniądze wesprą Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia – żywy pomnik św. Jana Pawła II.

– Dziś dzień wdzięczności, podczas którego chcemy wypowiadać nasze słowa wdzięczności za dar św. Jana Pawła II i za tych, którzy stanowią jego żywy pomnik oraz tych wszystkich, którzy ten pomnik budują – powiedział na początku Mszy św. ks. ppor. Marek Okoń, wikariusz katedry polowej, który przewodniczył Eucharystii. Ks. Okoń powitał ks. Dariusza Kowalczyka, przewodniczącego zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Liturgię słowa i oprawę muzyczną Mszy św. przygotowali stypendyści Fundacji.

W homilii ks. Kowalczyk nawiązał do plakatu zapowiadającego XVI Dzień Papieski, na którym widnieją Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Przypomniał, że drugą encykliką papieską była „Bóg bogaty w miłosierdzie”. – To właśnie papież-Polak przypominał ludzkości, jak bardzo w XX wieku świat został poraniony i że potrzebuje on Bożego Miłosierdzia. Tak bardzo zachwiana została wiara, że w człowieku jest człowiek. Żeby ją odbudować, potrzebne jest spotkanie człowieka z Bogiem bogatym w miłosierdzie – powiedział.

Zdaniem ks. Kowalczyka, papież Benedykt XVI przestrzegał w swoich encyklikach przed utopiami, które mówiły, że miłosierdzie jest niepotrzebne człowiekowi, a świat może dać człowiekowi to wszystko czego zapragnie.

Ks. Kowalczyk zauważył, że papież Franciszek podkreśla konieczność czynienia konkretnych dzieł miłosierdzia. – Papież mówi, że miłość miłosierna musi być konkretna, angażować nasz czas, słowo, obecność, czasem nasze pieniądze. Istnieje tyle potrzeb miłosierdzia ilu ludzi. Trzeba podejść do człowieka i rozpoznać potrzeby bliźniego – zachęcał. Podkreślił, że jest to zadanie dla każdego z nas. – Bądźmy żywymi świadkami miłosierdzia – podkreślił.

Swoim świadectwem podzieliła się podczas Mszy św. Iza, od dziesięciu lat stypendystka Fundacji, studiująca bezpieczeństwo narodowe w Wojskowej Akademii Technicznej. Podkreśliła, że to dzięki pomocy Fundacji mogła rozpocząć studia na WAT i spełnić swoje marzenia. Iza podziękowała za wsparcie modlitewne i materialne fundatorom. – Każdy ze stypendystów zdaje sobie sprawę, że państwa wsparcie to wyraz miłości do św. Jana Pawła II. Pamiętamy o was w naszych codziennych modlitwach. Staramy się nie zawieść nadziei, jakie w nas pokładacie – zapewniła. Zachęciła do odwiedzenia strony internetowej Fundacji (www.dzielo.pl).

Eucharystię koncelebrował ks. ppłk Piotr Majka, proboszcz katedry polowej, w której od kilku lat spotykają się stypendyści i absolwenci fundacji. Za tę pomoc oraz współpracę podziękował kapelanowi ks. Dariusz Kowalczyk.

Po Mszy św. stypendyści przeszli ulicami Starego Miasta pod kościół sióstr wizytek na Krakowskim przedmieściu, gdzie powstało miasteczko rodzinne z licznymi atrakcjami dla dzieci.

Obchody centralne XVI Dnia Papieskiego zwieńczy Apel Modlitewny Miasta Warszawy na skwerze Hoovera o godz. 18.00. Stypendyści wspólnie z mieszkańcami stolicy pomodlą się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Poznamy też kilka inicjatyw Kościoła realizujących wezwanie św. Jana Pawła II do wyobraźni miłosierdzia. Błogosławieństwa wszystkim udzieli kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji.

Obecnie Fundacja wspiera ponad 2,3 tys. młodych, zdolnych osób, pochodzących z niezamożnych rodzin. W ub. roku w ramach zbiórki publicznej oraz przykościelnej zebrano niemal 8 mln zł. Pozostałe 4 mln zł, które są niezbędna, by prowadzić program stypendialny na dotychczasowym poziomie, pochodzą od indywidualnych ofiarodawców.

– Dzięki Fundacji mogłam podjąć studia na Uniwersytecie Warszawskim i realizować praktyki zawodowe, które pomogły mi ukształtować ścieżkę mojej kariery – powiedziała Magdalena Jagodzińska, jedna z absolwentek programu. Podkreśliła w rozmowie z KAI, że dzięki Fundacji zyskała wielu przyjaciół. – Myślimy o sobie jak o jednej wielkiej rodzinie, znamy się, kontaktujemy ze sobą i pomagamy sobie także po zakończeniu programu stypendialnego – powiedziała.

Podkreśliła, że powstało stowarzyszenie absolwentów Fundacji „Dzieło”, które umożliwia stałą współpracę, dzielenie się doświadczeniem i pomaga w utrzymaniu kontaktów byłych stypendystów. Stowarzyszenie powołało do życia m.in. przedszkole na Mokotowie. – Cieszymy się, że nasza wzajemna współpraca nie kończy się na programie stypendialnym, ale trwa dalej – powiedziała.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Warszawa: stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia modlili się w katedrze polowej

21 lipca 2012 | 22:23 | kos Ⓒ Ⓟ

Ponad 700 stypendystów Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia modliło się dziś w katedrze polowej w intencji swoich sponsorów i darczyńców. Mszy św. przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. W homilii zachęcał młodzież do rozwijania swoich talentów i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. Studenci przebywają na obozie zorganizowanym dzięki pomocy Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Główna część obozu przypada na szkolenie ekologiczne, ale uczestnicy zdążyli już odwiedzić kilka miejsc w Warszawie. Obóz zakończy się 26 lipca.

– Tu, w katedrze polowej gdzie dziś zgromadziliśmy się przybywają żołnierze wypełniając katedrę tak jak wy dzisiaj, bo wiedzą, że nie wystarczy najdoskonalszy sprzęt wojskowy, nie wystarczy poligon ani doświadczenie z misji zagranicznych. Potrzebne jest umocnienie ducha i formacja ludzkich sumień, aby niosły pokój i bezpieczeństwo – mówił we wstępie do Mszy św. biskup Guzdek.

Wraz z ordynariuszem wojskowym Mszę św. koncelebrowali księża współpracujący z Fundacją.

W homilii bp Guzdek zachęcał młodzież do odważnego dawania świadectwa o Chrystusie, rozwijania swoich talentów i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. – Aby ziarno wydało plon potrzebna jest wytrwałość, praca i nieraz upór, by talenty wsiane w serca i umysły nie zostały zmarnowane, ale pomnożone – powiedział.

Kaznodzieja podkreślił, że pierwszym środowiskiem wzrastania i rozwijania talentów jest rodzina. – Chciałbym,
żebyśmy w godzinie tej refleksji i modlitwy wzbudzili w sobie wdzięczność za naszych rodziców, rodzeństwo i rodzinny dom. Dziecko, które nie ma zaplecza, które nie ma ojca wprowadzającego w świat wartości, ani matki, która by przygarnęła nie ma warunków do wzrostu i rozwijania talentów – powiedział.

Biskup Guzdek zachęcał młodzież by w przyszłości z odwagą wzięli odpowiedzialność za losy Polski. – Nic się nam nie uda jeśli nie będzie odniesienia do Boga i prawego, dobrze ukształtowanego sumienia. Piszcie piękną historię waszego młodego życia. Nie lękajcie się. Jest w was wiele szlachetności i dobroci– zaapelował.

Biskup polowy zachęcał, aby przechowywać we wdzięcznej pamięci także nauczycieli, wychowawców i duszpasterzy.

Po Komunii ks. Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przypomniał, że w tym roku zorganizowany będzie jeszcze jeden obóz, dla 350 maturzystów, i podobnie jak obecny będzie miał profil ekologiczny. Ks. Drob podkreślił, że młodzież w 21 ośrodkach akademickich tworzy wspólnoty stypendystów, które integrują środowisko a w przyszłości będą stanowić o losach kraju.

Drugi raz z rzędu, obóz Fundacji połączony jest ze szkoleniem ekologicznym, finansowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Ministerstwo Środowiska.

Podczas tygodniowego pobytu na WAT-cie, uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić Warszawę. Mariusz, student z Rzeszowa podkreśla, że jest po raz pierwszy w stolicy i nie spodziewał się, że to miasto zrobi na nim tak duże wrażenie. – Nie sądziłem, że Warszawa jest tak rozległa i tak zróżnicowana architektonicznie – powiedział.

Dwaj studenci warszawskiej politechniki podkreślili, że najbardziej cieszy ich możliwość spotkania studentów-stypendystów z innych miast. – To ważne, że możemy choć przez krótki czas spotkać się z naszymi rówieśnikami, z tymi z którymi mieliśmy okazję już wcześniej się widzieć, jak i nawiązać nowe znajomości – podkreślają.

Marta z Poznania dodaje, że choć w Warszawie nie była jeszcze nigdy to ma największą ochotę zobaczyć Muzeum Powstania Warszawskiego, które w najbliższych dniach będzie wielokrotnie na ustach wszystkich z racji obchodów kolejnej rocznicy wybuchu bohaterskiego zrywu.

W programie obozu, który potrwa do 26 lipca, oprócz zwiedzania bazy naukowo-dydaktycznej WAT oraz najciekawszych miejsc stolicy, znajdą się również seminaria ekologiczne, organizowane wspólnie przez Akademię i Kampinoski Park Narodowy. Niewątpliwą atrakcją dla młodzieży będą również zajęcia sportowe organizowane na obiektach WAT.

Fundusz Stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wspiera obecnie 2,5 tys. osób, to uzdolniona ale uboga młodzież z małych miejscowości lub wsi. Pierwszych 150 osób już ukończyło studia.

Wysokość stypendium dla gimnazjalistów i licealistów to ok. 340 zł miesięcznie, studenci otrzymują między 500 a 600 zł w zależności od miasta, w którym studiują. Stypendium przyznawane jest na cały czas nauki, od gimnazjum do ukończenia studiów.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.