Drukuj Powrót do artykułu

Warszawa: Wakacyjny Zjazd Misjonarzy

11 czerwca 2015 | 16:05 | mag Ⓒ Ⓟ

Ponad 100 księży diecezjalnych i zakonnych, sióstr zakonnych oraz osób świeckich pracujących w 97 krajach świata bierze udział w trwającym do środy Wakacyjnym Zjeździe Misjonarzy, który odbywa się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W ciągu czterech dni zapoznają się oni z aktualną sytuacją Kościoła w Polsce.

Spotkają się także z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz poszczególnych agend Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji. Wezmą również udział w IV Krajowym Kongresie Misyjnym, który w piątek rozpoczyna się w stolicy. Mimo to, jak podkreślają sami misjonarze, taki zjazd to dla nich przede wszystkim czas odnowienia relacji z Bogiem i budowania wspólnoty z innymi.

– 25 lat temu w tym miejscu przygotowywałam się do wyjazdu na misje, dlatego wracam tu jak do swojego domu – powiedziała w rozmowie z KAI s. Immakulata ze Zgromadzenia Sióstr Michalitek, która na co dzień pracuje w Kamerunie. Wspomniała też, że spotkania z innymi misjonarzami, którzy dzielą się swoim doświadczeniem pracy i działania Boga w ich życiu zawsze dodają jej otuchy i nadziei, aby z nową energią wrócić do swoich zajęć.

Podczas zjazdu księża i siostry zakonne świętowali także swoje jubileusze misyjne. Mszy z tej okazji przewodniczył bp Jerzy Mazur, który sam wiele lat spędził pracując w Ghanie oraz w Rosji. W homilii przewodniczący KEP ds. misji podkreślił, że skuteczność apostolskiej posługi zależy od jedności z Chrystusem, który posyła człowieka z misją głoszenia Dobrej Nowiny.

– Wy jesteście jedynie narzędziami w Bożych rękach. Tym bowiem, który mówi przez was i przygotowuje grunt ludzkiego serca na przyjęcie waszych słów jest Duch Święty. W związku z tym pierwszym i najważniejszym uniwersytetem, gdzie powinniście uczyć się miłości Boga i człowieka jest osobista modlitwa. To ona buduje waszą wiarę i pomaga wiernie wypełnić wolę Boga – tłumaczył kaznodzieja.

Bp Mazur zachęcał także misjonarzy do hojności serca. – Siejcie dobro tam, gdzie Jezus was stawia, dzielcie się swoją wiarą, która jest darem Boga. Tylko wówczas zwyciężycie zło – zapewnił.

Zwrócił jednocześnie uwagę na potrzebę odważnego świadectwa wiary w Polsce. – Dzielcie się doświadczeniem swojej pracy i swojego życia także w naszym kraju, aby wierni w Polsce nie pozostawali obojętni na wołanie potrzebujących – zaapelował bp Mazur.

Sytuację Kościoła w Polsce i stojące przed nim wyzwania przybliżył misjonarzom prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski. Na temat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie opowiedział im dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, ks. Grzegorzem Suchodolski

Jutro misjonarze wezmą udział w sympozjum naukowym na UKSW , które odbędzie się w ramach IV Krajowego Kongresu Misyjnego, natomiast sobotę spędzą z uczestnikami jednej z trzech stacji misyjnych (dziecięcej, młodzieżowej lub dorosłych), które odbędą się w stolicy.

Konferencje ascetyczne głosi im w tym roku ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski z Opus Dei.
Na misjach pracuje obecnie 2068 polskich misjonarzy. Najwięcej misjonarzy posługuje obecnie w Afryce – 840 osoby. Drugie miejsce zajmuje Ameryka Południowa i Środkowa z liczbą 804 misjonarzy, następnie: Azja – 332 osób i Ameryce Północnej -18 misjonarzy.

W tegorocznym Wakacyjnym Zjeździe Misjonarzy bierze udział ponad 100 misjonarzy, w tym 49 kapłanów diecezjalnych i zakonnych, 44 sióstr zakonnych oraz 8 osób świeckich pracujących na 4 kontynentach. Największe grono stanowią misjonarze z Kamerunu, Rwandy i Peru. Ale można spotkać także tych, którzy posługują na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Etiopii czy w Paragwaju.

 

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Warszawa: Wakacyjny Zjazd Misjonarzy

24 czerwca 2014 | 16:33 | mag Ⓒ Ⓟ

Ponad 100 kapłanów diecezjalnych i zakonnych, sióstr zakonnych oraz osób świeckich pracujących w 28 krajach świata na 4 kontynentach bierze udział w trwającym do poniedziałku Wakacyjnym Zjeździe Misjonarzy, który odbywa się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Jego organizatorem jest Komisja Misyjna KEP.

W ciągu trzech dni misjonarze zapoznają się oni z aktualną sytuacją Kościoła w Polsce. Spotkają się także z przewodniczącym Komisji Misyjnej KEP bp Jerzym Mazurem oraz władzami państwa w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Poznają również zakres działania wszystkich agend Komisji Misyjnej i aktualne możliwości pomocy. Na temat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie opowie im Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego, ks. Grzegorzem Suchodolski.

Mimo to, jak podkreślają sami misjonarze, taki zjazd to dla nich przede wszystkim czas na odnowienie relacji z Bogiem i budowanie wspólnoty z innymi. – Przyjeżdżamy tu aby odpocząć duchowo stając przy tabernakulum, a to miejsce ma dla wielu z nas szczególne znaczenie, ponieważ właśnie tutaj utwierdziło się nasze misyjne powołanie, tutaj stanęła ta przysłowiowa kopka nad „i” – dzieliła się s. Estera ze Zgromadzenia Sióstr Salwatorianek, która na co dzień pracuje w szpitalu w Republice Demokratycznej Konga.

Czas zjazdu to także możliwość spotkanie i wymiany doświadczeń. – Mimo, że nieraz niektórzy spośród nas pracują w tym samym kraju, to ze względu na ogromne odległości i trudności z przemieszczaniem, nie mówiąc już o tym, że brakuje również czasu, nie widujemy się. Zjazd w Centrum Formacji Misyjnej jest więc dla nas okazją spokojnego spotkania i rozmowy – wyznał o. Roman Olesiński ze Zgromadzenia Księży Salezjanów, który od 42 lat pracuje w puszczy Amazońskiej w regionie Loreto w Peru. – Nasz kraj jest cztery razy większy od Polski. W wikariacie, gdzie posługuję, na 150 tysięcy ludzi jest 30 kapłanów, tak więc wierni mogą najwyżej dwa razy w roku uczestniczyć we Mszy św. – dzielił się zakonnik.

Ojciec Wojciech Jeziorski z Zakonu Ojców Paulinów, który od niedawana pracuje w Kamerunie, powiedział, że dzięki rozmowom ze swoimi starszymi siostrami i braćmi misjonarzami mógł przekonać się, że bez względu na szerokość geograficzną w każdym człowieku, z każdego ludu czy plemienia istnieje fundamentalna potrzeba, wręcz głód Boga oraz pragnienie dobra.

Pierwszego dnia zjazdu Mszy św. przewodniczył abp Henryk Hoser, który sam wiele lat spędził pracując w Rwandzie. W czasie homilii zwrócił on uwagę na niebezpieczne tendencje dezintegracyjne, które, jak stwierdził, nie omijają dziś także krajów misyjnych. – Mamy coraz większe liczby ludzi, którzy nie tylko nie mają żadnych referencji duchowych, ale także żyją perspektywą horyzontalizmu, gdzie człowiek zastąpił Boga. Tymczasem człowiek nie może być miarą człowieka, bo jest za małą miarą. Miarą człowieka jest Bóg – zaznaczył kaznodzieja.

Podkreślił, że w dobie relatywizmu misjonarze są świadkami prawd nieprzemijających – Na miejsce ciągłej zmienności i względności wszystkiego, na miejsce tego, co papież Benedykt XVI nazwał 'dyktaturą relatywizmu’ my głosimy stałość, w miejsce źle pojmowanej wolności polegającej na dokonywaniu nieustannie nowych wyborów przy negacji poprzednich my głosimy wierność – zauważył abp Hoser.
Przypomniał on jednocześnie misjonarzom, że ich zadaniem jest wypełnienie misji otrzymanej od Boga. – W Jego planach istniejemy w pewnym sensie już od wieków i nikt nas nie może zastąpić. Bóg powołał nas podobnie jak powołał kiedyś Jeremiasza czy Jana Chrzciciela – powiedział kaznodzieja. Zachęcał jednocześnie od odczytywania znaków czasu. – Mądrość chrześcijanina polega na tym, że nie żyje on tylko własnymi projektami, ale tymi, które odczytuje jako wolę Boga, a którą poznaje poprzez karty Ewangelii, decyzje przełożonych oraz wydarzenia, w których uczestniczy – stwierdził bp warszawsko-praski.

Sytuację Kościoła w Polsce i stojące przed nim wyzwania przybliżył misjonarzom Prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski. Na temat filozoficznych źródeł ideologii gender opowiadał im ks. prof. Tadeusz Guz, natomiast o tendencjach misyjnych mówił o. Jarosław Różański OMI.
W środę w czasie Mszy św. kapłani i siostry zakonne będą świętować swoje jubileusze misyjne. Porannej liturgii będzie przewodniczył bp Jerzy Mazur, przewodniczący komisji ds. Misji.
Konferencje ascetyczne głosi w tym roku do misjonarzy ojciec Konrad Keler SVD.

Na misjach pracuje obecnie 2028 polskich misjonarzy. W gronie tym jest 1014 zakonników, 656 sióstr zakonnych, 307 kapłanów diecezjalnych czyli tzw. fidei donum oraz 51 osób świeckich. Najwięcej misjonarzy posługuje obecnie w Afryce – 830 osoby. Drugie miejsce zajmuje Ameryka Południowa i Środkowa z liczą 791 misjonarzy, następnie Azja – 318 osób i Oceania – 71 misjonarzy.

W tegorocznym Wakacyjnym Zjeździe Misjonarzy bierze udział ponad 100 kapłanów diecezjalnych i zakonnych, sióstr zakonnych oraz osób świeckich pracujących w 28 krajach świata na 4 kontynentach. Największe grono stanowią misjonarze z Kamerunu (15 osób), RCA (7 osób) Peru (7 osób) i z Brazylii (7 osób). Ale można spotkać także tych, którzy posługują w Ghanie, Gabonie, Angolii, czy Mongolii.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.