Drukuj Powrót do artykułu

303. Warszawska Pielgrzymka Piesza dotarła na Jasną Górę

14 sierpnia 2014 | 17:58 | it (KAI) Ⓒ Ⓟ

Na Jasną Górę dotarła prowadzona przez paulinów 303. Warszawska Pielgrzymka Piesza. To najbardziej znana i jedna z najstarszych kompanii. Przyszło w niej ok. 6 tys. osób. W tym roku tym swoistym rekolekcjom w drodze towarzyszyły papieskie słowa „Totus Tuus”.

Tak jak wszystkie pielgrzymki w tym roku, również ta warszawska była dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II. Zastępca kierownika pielgrzymki o. Dariusz Laskowski podkreślił, że cała droga do Częstochowy była „uczeniem się zawierzenia Bogu i Maryi na wzór świętego papieża”. "Mam nadzieję, że przez tę pielgrzymkę jej uczestnicy będą tak jak Jan Paweł II zawierzać wszystko Maryi" – powiedział zakonnik.

Warszawscy pielgrzymi nie tylko przyzywali wstawiennictwa naszego wielkiego rodaka, ale także przez jego relikwie doświadczali jego obecności.

Tegoroczne konferencje na warszawską pielgrzymkę nt. osoby i nauczania Jana Pawła II a zwłaszcza jego zawierzenia, przygotował dominikanin o. Jacek Salij. Rozważania nowennowe prowadził z kolei o. Michał Legan, paulin.

Wśród tegorocznych intencji modlitewnych wierni zanosili do Boga prośby o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Warszawską kompanię tworzyło 25 grup, podzielonych na trzy kolumny: zasadnicze, dziesiąte i piętnaste. Każda z nich oznaczona była innym kolorem. Pielgrzymi wędrowali do Częstochowy 9 dni. Ze stolicy z 303. pielgrzymką przyszło ok. 6 tys. pątników. Kolejne tysiące przemierzyły szlak duchowo. Za ten udział paulini podziękowali wszystkim, którzy trwali na modlitwie. "Bez niej pewnie nie doszliśmy na Jasną Górę. Modlitwa i cierpienie ofiarowane za pątników mają wielką wartość, bardzo za to dziękujemy" – powiedział o. Laskowski.

Grupa pielgrzymów duchowych, zorganizowana przy Radiu Jasna Góra, liczyła w tym roku ponad 500 osób. Zamiast tzw. wpisowego przynosili oni przybory szkolne, które zostaną przekazane ubogim rodzinom, podopiecznym Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego. Akcja zbierania tych przedmiotów potrwa na Jasnej Górze do 2 września.

Warszawska Pielgrzymka Piesza zawsze odbywa się w dniach od 6 do 14 sierpnia. Jej uczestnicy pokonują 248 km, odwiedzając na szlaku pątniczym m.in. sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Paradyżu oraz sanktuarium św. Anny Samotrzeciej w miejscowości Święta Anna.

Pielgrzymka ta jest od początku dziełem ludzi świeckich, skupionych wokół Bractwa Pięciorańskiego i to oni, aż do okresu po wybuchu II wojny światowej byli odpowiedzialni za jej stronę nie tylko organizacyjną, ale także religijną. Pielgrzymka nabrała charakteru swoistych rekolekcji w drodze z chwilą, gdy w sposób trwały zaczęli jej towarzyszyć prezbiterzy. Wówczas pojawiły się nowe elementy: przede wszystkim codzienna Eucharystia, możliwość skorzystania z sakramentu pojednania i konferencje.

Z chwilą włączenia jej w program Wielkiej Nowenny przed Tysiącleciem Chrztu Polski (1957-66) stała się przestrzenią formacji religijno-moralnej i patriotycznej. Ten pierwszy, długofalowy program duszpasterski, opracowany wysiłkiem całego Episkopatu Polski, z kard. Stefanem Wyszyńskim na czele, oparty został na Jasnogórskich Ślubach Narodu (26 sierpnia 1956). Pątnicy włączali się także w tzw. dzieła soborowe, zachęcani przez przewodników do modlitwy i ofiarnej postawy w intencji pomocy Kościołowi Powszechnemu i Ojcu Świętemu.

Wypracowany podczas Wielkiej Nowenny schemat realizowany był w latach następnych i jest kontynuowany dzisiaj. Każda pielgrzymka idzie na Jasną Górę z wybranym hasłem, do którego opracowywany jest program na 9 dni. Od początku lat 70. kierownictwo przygotowuje konferencje i rozważania nowennowe, które w sposób obowiązkowy głoszone są we wszystkich grupach.

Pątnicy warszawscy dziś o godz. 20.00 uczestniczyć będą we Mszy św. sprawowanej na szczycie jasnogórskim rozpoczynającej obchody uroczystości Wniebowzięcia NMP. Po Eucharystii odbędzie się modlitwa uwielbienia, którą poprowadzi zespół „Mocni w Duchu”. Na godz. 21.30 zaplanowano Drogę Krzyżową Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Jutro, 15 sierpnia o godz. 8.00 rozpocznie się dla pątników grup warszawskich Msza św.

Pielgrzymka warszawska, nazywana także paulińską, sięga korzeniami początków XVIII w. i jest najstarszą wyruszającą ze stolicy. Rozpoczął ją w 1711 r. o. Innocenty Pokorski w intencji przezwyciężenia zarazy. Do dziś na Jasnej Górze przechowywana jest srebrna tablica – wotum mieszkańców Warszawy, złożona z prośbą o oddalenie moru.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

302. Warszawska Pielgrzymka Piesza dotarła na Jasną Górę

14 sierpnia 2013 | 19:40 | it Ⓒ Ⓟ

302. Warszawska Pielgrzymka Piesza jest już na Jasnej Górze. W organizowanej i prowadzonej przez paulinów kompanii udział wzięło prawie 7 tys. osób. Tegoroczna pielgrzymka była wezwaniem do wyznawania wiary i życia według jej zasad.

Warszawska Pielgrzymka Piesza prowadzona przez paulinów to matka wielu pielgrzymek diecezjalnych, dzięki której zwłaszcza w czasach komunistycznych ruch pątniczy przetrwał.

Tegoroczne rekolekcje odbywały się pod hasłem: „Wierzę i głoszę” i jak powiedział o. Albert Oksiędzki, kierownik pielgrzymki, były zachętą do patrzenia na własne życie przez pryzmat wiary. – To hasło było wezwaniem do tego, żeby przez pryzmat wiary patrzeć na nasze życie, a nie przez pryzmat naszych uczuć, rozumu, bo to wszystko jest tylko chwilowe – powiedział o. Oksiędzki.

Przypomniał, że wiara jest rzeczywistością, która domaga się stałej formacji. – Wiara sprawdza się zwłaszcza w trudnych sytuacjach, w jej perspektywie nie ma rzeczy nierozwiązywalnych, nie ma nicości, ale jest wieczność, jest Ktoś, kto zawsze nam pomoże – powiedział paulin. Zauważył, że chociaż w przeżywaniu wiary pomaga nam wspólnota, także ta pielgrzymkowa, to jednak wiara jest osobistą odpowiedzią każdego z nas.

Pątnicy szli 9 dni, pokonując 240 km. Wędrowali w kilku kolumnach: grupach zasadniczych, „15” młodzieżowych i „10” rodzinnych. Tradycyjnie ze stolicy Polski szli także obcokrajowcy m.in. Serbowie, Ukraińcy i Węgrzy, a także spora grupa rodaków będących na emigracji.

Podsumowując pielgrzymkę o. Oksiędzki podkreślił, że była ona prawdziwą „rzeczywistością pokutną”. – Pielgrzymka przebiegała w skrajnościach, z jednej strony tropikalne upały i tropikalne burze, z drugiej zimne poranki i upalne dni, to było ogromne wyzwanie – powiedział kierownik. Dodał, że jest zbudowany i zaskoczony reakcją pielgrzymów, którzy nie tylko nie opuszczali pątniczego szlaku, ale sami organizowali „grupy pomocowe”, które np. dowoziły tych, którzy musieli dłużej odpocząć.

Jedną z intencji ostatniego etapu tegorocznej pielgrzymki warszawskiej, o której mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, była prośba o obecność papieża Franciszka na Jasnej Górze w 2016 r. – Nie ważne czy z Krakowa czy z Warszawy, jak wy, przyjedzie tu Ojciec Święty, czekamy na niego i proszę was, byście o jego obecność się modlili – mówił do pielgrzymów abp Depo podczas Mszy św. w Mstowie.

Do odprawiających rekolekcje w drodze dołączyła ponad 1,5 tys. rzesza tzw. duchowych pielgrzymów, czyli tych, którzy nie mogli wyruszyć fizycznie, ale zobowiązali się do codziennej łączności z pielgrzymami, udziału we Mszy św. i podejmowania dodatkowych wyrzeczeń. Ponad 500-osobową grupę duchową stanowili słuchacze Radia Jasna Góra, którzy przekroczą progi Jasnej Góry wraz z „15 purpurową” niosącą ich intencje.

Duchowi pielgrzymi zamiast tzw. wpisowego przynosili przybory szkolne, które przekażemy biednym rodzinom, podopiecznym Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego.

Pielgrzymka warszawska to jedna z najstarszych i najliczniejszych grup, powszechnie nazywana matką wielu innych. W czasach komunistycznych, kiedy pielgrzymowanie było zakazane, to właśnie warszawska kompania była jedyną, która nie uległa reżimowi i wyruszała do Częstochowy. O. Oksiędzki zauważa, że to, iż cała Polska pielgrzymuje na Jasną Górę i jest to fenomen na skalę światową jest owocem właśnie warszawskiej pielgrzymki.

Warszawska Pielgrzymka Piesza nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. i jest najstarszą wyruszającą ze stolicy. W 1711 r. Bractwo Pana Jezusa Pięciorańskiego przy paulińskim kościele Świętego Ducha w Warszawie poprowadziło pielgrzymkę na Jasną Górę w imieniu miasta prosząc o ocalenie przed szalejącą epidemią. Do dziś w częstochowskim Sanktuarium przechowywana jest srebrna tablica – wotum mieszkańców Warszawy, złożone z prośbą o oddalenie zarazy.

Bractwo organizowało i odbywało pielgrzymki aż do połowy XX wieku, nawet w czasach zaborów. W 1792 r. wojska zaborcze na odcinku trasy z Woli Mokrzeskiej do Krasic wymordowali wszystkich uczestników pielgrzymki. Pątnicy do dziś w trakcie wędrówki zatrzymują się przy ich zbiorowej mogile.

W 1963 r. władze nie zgodziły się na wyruszenie warszawskich grup, motywując swoją decyzję epidemią ospy na niektórych obszarach Polski. Mimo to do Częstochowy wyruszyła "nielegalna pielgrzymka", którą na Jasnej Górze przywitał Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

301. Warszawska Pielgrzymka Piesza dotarła na Jasną Górę

14 sierpnia 2012 | 20:32 | it Ⓒ Ⓟ

Z darem modlitwy w intencji życia na Jasną Górę dotarła 301. Warszawska Pielgrzymka Piesza. To jedna z najstarszych kompanii w Polsce, nazywana „matką” wszystkich, bo z niej wywodzi się wiele różnych pielgrzymek diecezjalnych. W tegorocznych rekolekcjach w drodze uczestniczyło ok. 9 tys. osób.

Warszawska Pielgrzymka Piesza (WPP) odbywa się pod hasłem: Kościół Domem Życia. To w nawiązaniu do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce oraz w kontekście jubileuszu 25-lecia Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, które rozpoczęło się w warszawskim kościele Świętego Ducha, skąd wyrusza pielgrzymka. Zdaniem paulina o. Alberta Oksiędzkiego, przewodnika warszawskiej pielgrzymki Duchowa Adopcja to jeden z duchowych owoców pielgrzymowania ze Stolicy do Częstochowy.

Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego rozpoczęło się w kościele Ducha Świętego w Warszawie na ul. Długiej w 1987 r. i wyrosło z duszpasterstwa pielgrzymkowego zwanego „Strażą Pokoleń”. Od tamtego czasu rozprzestrzeniło się na cały Kościół w Polsce i daleko poza nasze granice. Ta modlitewna i duchowa forma propagowania cywilizacji życia i miłości obejmuje już miliony osób. – Tegoroczny jubileusz, który rozpoczyna i otwiera czwarty wiek warszawskiego pielgrzymowania jest także światłem na nowe czasy i nowe wezwania – powiedział o. Albert. Jego zdaniem najbardziej zagrożone i najbardziej atakowane przez współczesny świat są dziś wiara i rodzina chrześcijańska. – „Kościół Domem Życia, to wezwanie, by odkryć źródło życia, bo wiara to Życie Wieczne, a rodzina jest miejscem życia, gdzie każdy człowiek rozpoczyna nie tylko życie doczesne, ale i wieczne” – powiedział zakonnik.

Pątnicy w darze przynieśli na Jasną Górę kilka tysięcy przyrzeczeń Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Duchowa adopcja to zobowiązanie do dziewięciomiesięcznej modlitwy w obronie życia poczętego a zagrożonego w łonie matki. – Chcemy, by ten jubileusz wybrzmiał i by te przyrzeczenia, ta modlitwa była przedłużeniem pielgrzymki o 9 miesięcy, jest to nasz duchowy dar, który przynosimy na Jasną Górę w imieniu całego narodu – powiedział o. Oksiędzki.

Dziewięciodniowa wędrówka odbywała się w świetle zapowiedzianego przez Benedykta XVI Synodu poświęconego nowej ewangelizacji, prosząc Boga, by Kościół stał się dla wszystkich „Domem Życia”. Do udziału w pielgrzymce zachęcane były głównie rodziny. Jednak, jak zauważył paulin, ze względu na trudności wyruszenia wszystkich domowników razem, przygotowana została specjalna książeczka pielgrzyma dla tych, którzy pozostali w domach, by mogli w jedności z wędrującymi przeżywać ten święty czas.

Po raz pierwszy pielgrzymi ze Stolicy wyruszyli na Jasną Górę w 1711 roku w podziękowaniu za ustąpienie zarazy, która dziesiątkowała ludność Warszawy. Niewielką, 20-osobową grupę, poprowadziło istniejące wtedy przy paulińskim kościele pw. Świętego Ducha w Warszawie Bractwo Pana Jezusa Pięciorańskiego.
Wędrowania na Jasną Górę nie przerwały zabory, powstania, wojny i totalitaryzmy. Mieszkańcy Stolicy szli nawet w czasie okupacji i gdy wybuchło Powstanie Warszawskie. Jedynie w 1792 r. żaden z uczestników nie dotarł do częstochowskiego sanktuarium. Na drodze z Woli Mokrzyckiej do Krasic, w odległości ok. 30 km od Częstochowy, wszyscy zostali wymordowani, choć do dziś nie jest pewne, kim byli zabójcy: Prusacy czy Kozacy. Najwięcej pątników uczestniczyło w warszawskiej pielgrzymce w latach 80. XX wieku. W rekordowym roku było to nawet 49 tys. osób.

Warszawską kompanię tworzyło w tym roku 6 grup, podzielonych na trzy kolumny: grupy zasadnicze, dziesiąte i piętnaste.
Do odprawiających rekolekcje w drodze dołączyła ponad 1,5-tysięczna rzesza tzw. duchowych pielgrzymów, czyli tych, którzy nie mogli wyruszyć fizycznie, ale zobowiązali się do codziennej łączności z pielgrzymami, udziału we Mszy św. i podejmowania dodatkowych wyrzeczeń. Prawie 600-osobową grupę duchową stanowili słuchacze Radia Jasna Góra. Zamiast „wpisowego” pielgrzymi przynosili przybory szkolne, które trafią do biednych, podopiecznych Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.