Drukuj Powrót do artykułu

Watykan: kongres o duszpasterstwie bezdomnych

26 listopada 2007 | 22:06 | RV//mam Ⓒ Ⓟ

Duszpasterstwu bezdomnych poświęcono rozpoczęty 26 listopada w Rzymie pierwszy Międzynarodowy Kongres o ludziach bez stałego miejsca zamieszkania. Zorganizowała go Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących.

Spotkanie, w którym uczestniczy około 50 osób reprezentujących 29 krajów, ma służyć wymianie doświadczeń oraz wskazaniu sposobów przywracania godności ludziom żyjącym na ulicy. Przy tej okazji przypomniano, że na całym świecie jest dziś około miliarda bezdomnych.
Sekretarz Papieskiej Rady ds. Migrantów i Podróżujących, abp Agostino Marchetto powiedział Radiu Watykańskiemu, że „Kościół odpowiada na potrzeby bezdomnych, nie tylko udzielając im podstawowej pomocy, ale także starając się dostrzec w każdej osobie Chrystusa, pobudzając i uznając w ten sposób ich ludzką godność. Stara się też pomóc bezdomnym w dostrzeżeniu bogactwa Ewangelii Jezusa Chrystusa oraz sakramentów zbawienia”.
Hierarcha wskazał, że „Kościół jest świadom, iż każdy żyjący na ulicy to nie tylko jednostka pozbawiona miejsca schronienia, ale także osoba żyjąca z dala od ogniska domowego. Zdaje sobie sprawę z wynikających stąd negatywnych następstw. Oznacza to pomoc danej osobie, nie tylko w celu zaradzenia jej najbardziej podstawowym potrzebom, ale także po to, by pozwolić jej na uczestniczenie w sposób pełny i godny w rodzinie ludzkiej, a tam gdzie to jest możliwe, także w rodzinie Kościoła”.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.