We Włoszczowie odbyła się konsekracja kościoła bł. Pawłowskiego z grona 108 męczenników
19 maja 2025 | 11:44 | dziar | Włoszczowa Ⓒ Ⓟ

Biskup Jan Piotrowski dokonał w niedzielę, 18 maja, konsekracji kościoła we Włoszczowie pw. bł. Józefa Pawłowskiego z grona 108 męczenników. To jedyna świątynia w Polsce mająca takiego patrona. Tego dnia odprawiono pierwszą Mszę św. w nowym kościele, który symbolicznie otworzył kluczem biskup kielecki.
Parafia istnieje od 25 lat, a budowa kościoła trwała 17 lat. Uroczystość zgromadziła wielu kapłanów i licznie przybyłych wiernych z Włoszczowy oraz okolicznych parafii.
Homilię wygłosił bp Piotrowski. – Poświęcenie dokonuje się w czasie wielkanocnym, a więc w czasie intensywnego świadectwa wiary, że Jezus Chrystus żyje jako Zmartwychwstały Pan i Odkupiciel. Jednocześnie poświęcenie jest wyrazem trudu i świadectwa, że jako wierzący wciąż potrzebujemy godnego miejsca na spotkanie z Bogiem, który jest Miłością – mówił biskup.
Nawiązał do pierwszego przymierza Boga z Narodem Wybranym, kiedy Stwórca wskazał „święte miejsca na spotkanie ze sobą”. – W nowym przymierzu świętymi miejscami spotkania z Bogiem są kościoły i kaplice, te dawne i nowe, piękne w swojej architekturze i skromne, zwłaszcza te misyjne – zaznaczył.
Przywołał także słowa św. Ireneusza z Lyonu, że „chwałą Boga jest żywy człowiek”. Mówił o znaczeniu świątyni i świętości w życiu bł. ks. Józefa Pawłowskiego – jedynego takiego patrona kościoła w Polsce – i przypomniał jego życiorys.
– Nowy kościół jest bardzo ważny, ma znaczące miejsce w mieście, które rozrasta się i potrzebuje silnego ośrodka duszpasterskiego. Włoszczowa zyskała jedno z najpiękniejszych sanktuariów nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Co istotne, w czasach, kiedy już nie buduje się świątyń – mówi KAI Iwona Boratyn, mieszkanka Włoszczowy, pracowniczka Urzędu Miasta i Gminy.
Parafianie podkreślali historyczne znaczenie tej uroczystości, również ze względu na jej datę – zbiegającą się z dniem inauguracji pontyfikatu papieża Leona XIV.
Kościół o nowoczesnej bryle, z łamanym dachem i powierzchni blisko 1000 m², zaprojektowała inż. arch. Aneta Barańska. Świątynię tworzą nawa główna i dwie boczne, zakrystia oraz zaplecze z toaletami. Wydzielono także specjalne pomieszczenie dla matek z dziećmi, wyposażone w ekran do śledzenia liturgii.
Główną ścianę prezbiterium zdobi mozaika inspirowana frontonem rzymskiej bazyliki św. Pawła za Murami, przedstawiająca Chrystusa Nauczyciela w otoczeniu św. Piotra i św. Pawła. Autorem projektu i wykonawcą dzieła jest Ireneusz Menes.
Jedna z bocznych naw – prawa – została poświęcona patronowi świątyni.
– Historycznym wydarzeniem było ustanowienie sanktuarium bł. Józefa Pawłowskiego z grona 108 męczenników dekretem bp. Jana Piotrowskiego z 26 stycznia 2016 r. – mówi ksiądz Leszek Dziwosz, od początku proboszcz parafii.
Bp Herrera o ochronie małoletnich i bezbronnych: kultura milczenia musi ustąpić miejsca rewolucji transparentności
Ks. dr Józef Pawłowski, rektor seminarium w Kielcach i wojenny proboszcz katedry, zasłynął z pomocy ofiarom wojny: rozdawał żywność, ubrania, pieniądze, odwiedzał więźniów z Najświętszym Sakramentem. Jako kapelan Polskiego Czerwonego Krzyża pomagał jeńcom wojennym i więźniom Zakładu Karnego przy ul. Zamkowej – przenosił korespondencję, ułatwiał ucieczki. Wspierał Polaków i Żydów, ukrywał rannych członków podziemia. Dzięki jego staraniom Caritas przy parafii katedralnej od początku 1940 r. wydawała obiady dla ubogich.
Aresztowany 10 lutego 1941 r., trafił do obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau, a następnie do Dachau, gdzie 9 stycznia 1942 r. został zamordowany. Świadectwa więźniów potwierdzają jego niezłomną postawę.
Ks. Józef Pawłowski został wyniesiony na ołtarze 13 czerwca 1999 r. w Warszawie podczas Mszy św. beatyfikacyjnej 108 polskich męczenników sprawowanej przez Jana Pawła II.
W młodej włoszczowskiej parafii dotychczasowe życie koncentrowało się w kaplicy, która po modernizacji będzie pełniła funkcję domu parafialnego. Parafia liczy obecnie około 5 tys. wiernych i od początku istnienia charakteryzuje się dużą aktywnością wspólnot i grup duszpasterskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.