We Wrocławiu rozpoczął się Stały Synod UKGK
24 maja 2023 | 14:28 | tom (KAI) | Wrocław Ⓒ Ⓟ
We Wrocławiu rozpoczęły się 23 maja obrady Synodu Stałego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Głównym tematem obrad jest wymiana doświadczeń, co do opieki Polski i greckokatolickiej metropolii przemysko-warszawskiej nad uchodźcami z Ukrainy. Ponadto biskupi spotkają się z przedstawicielami Kościoła łacińskiego oraz z przedstawicielami władz państwowych i lokalnych.
Jak zauważa zwierzchnik UKGK, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, który przewodniczy obradom obecna sesja ma na celu przygotowanie wytycznych na Wielki Synod Biskupów UKGK, który odbędzie się we wrześniu w Rzymie. Ponieważ głównym tematem Wielkiego Synodu będzie duszpasterstwo emigrantów i uchodźców wojennych, miejscem obecnych obrad jest Polska, która jest domem dla około 3 milionów ukraińskich uchodźców.
Obrady Synodu Stałego rozpoczęły się wspólną modlitwą i przemówieniem abp. Szewczuka, który wyraził radość z osobistego spotkania, gdyż od lipca 2022 r. wszystkie posiedzenia odbywały się online z powodu wojny Rosji z Ukrainą.
Omówiono realizację postanowień poprzedniej sesji Synodu oraz uzgodniono program dalszych spotkań. Znaczną część rozmów poświęcono omówieniu aktualnej sytuacji na Ukrainie i wyzwaniom duszpasterskim spowodowanym wojną.
W obradach biorą udział członkowie Stałego Synodu: abp Borys Gudziak, metropolita Filadelfii w USA, bp Bohdan Dziurach, egzarcha apostolski Niemiec i Skandynawii, bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz eparchii wrocławsko-koszalińskiej i bp Jozafat Moszczycz, ordynariusz eparchii czerniowieckiej w Ukrainie.
Dzisiaj o godz. 18.00 będzie miało miejsce spotkanie zwierzchnika UKGK z młodzieżą w Katedrze św. Wincentego i św. Jakuba.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.