Wielkanoc pod znakiem pokoju
01 kwietnia 2026 | 13:49 | KUL | Lublin Ⓒ Ⓟ
Fot.
Yannick Pulver/UnsplashZmartwychwstały Chrystus przywitał swoich uczniów słowami „pokój wam”. Tak brzmiały także pierwsze słowa do wiernych wygłoszone w Watykanie przez papieża Leona XIV. – To wezwanie do pojednania się z Bogiem, ale także pojednania między ludźmi. To wołanie o pokój, którego wokół nas jest coraz mniej – o wielkanocnym wołaniu o pokój mówi teolog, ks. prof. dr hab. Marcin Wysocki z Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
W tegoroczną Wielkanoc po raz kolejny zostaliśmy wezwani do „zmartwychwstania” poprzez nawrócenie. Dostaliśmy czas, aby uświadomić sobie, że Jezus Chrystus umarł za nas i za nas zmartwychwstał. – Każde święta wielkanocne powinny być wyjątkowe, bo są czasem nawracania, przeżywania na nowo i odkrywania tego wszystkiego, co jest ważne w życiu Kościoła i chrześcijan – mówi teolog ks. prof. Marcin Wysocki.
Wspominamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Wydarzenia, które miały przynieść pojednanie Boga z ludźmi. Pojednanie, które zostało zerwane przez grzech Adama i Ewy, a później grzechy każdego z nas. – Ofiara Chrystusa na Krzyżu jest ofiarą pojednania ludzi z Bogiem, ale też ludzi między sobą. I w kontekście tego, co dzieje się wokół nas w świecie, warto też spojrzeć na te święta – wskazuje teolog. I przypomina, że niedługo po świętach, 8 maja, będziemy wspominać pierwszą rocznicę wyboru kardynała Roberta Prevosta, czyli Leona XIV na Stolicę Piotrową. – Swoje pierwsze spotkanie z wiernymi z Loggii błogosławieństw Bazyliki Świętego Piotra zaczął od słów „pokój wam”. A to są przecież słowa, którymi witał się zmartwychwstały Chrystus ze swoimi uczniami – przypomina ks. prof. Wysocki. – Pozdrawia ich mówiąc „pokój wam”. Nie mówi „dzień dobry”, ale właśnie „pokój wam”.
W kontekście toczącej się od wielu lat wojny na Ukrainie i wojny na Bliskim Wschodzie te słowa są dla nas bardzo ważne. Gdy wokół jest coraz mniej pokoju, a wielu z nas niepokoją wydarzenia w Ojczyźnie, słowa o pojednaniu szczególnie wybrzmiewają w te święta Wielkiej Nocy. Dla chrześcijan to powinien być czas pojednania z Bogiem i innymi ludźmi – podkreśla teolog.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

