Drukuj Powrót do artykułu

Wielki Post w czasie pandemii – rekolekcje online

18 lutego 2021 | 19:00 | oprac. ar | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Dylan Ferreira / Unsplash

Jak zwykle, kościelnych propozycji na owocne przeżycie Wielkiego Postu nie brakuje. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa coraz większym zainteresowaniem cieszą się rekolekcje online, których bogatą ofertę można znaleźć chociażby na YouTubie czy portalu Stacja7. Prezentujemy najciekawsze z nich.

„Pogłębiarka” i „Wstawaki”

Na Wielki Post dominikanin Adam Szustak i jezuita Daniel Wojda przygotowali w ramach „Pogłębiarki” specjalną serię o mistykach karmelitańskich. „Pogłębiarka” to pierwsza polska aplikacja do medytacji chrześcijańskiej, w której znajdziemy codzienne medytacje Pisma Świętego, ignacjański rachunek sumienia, medytacje tematyczne oraz kursy rozwojowe. Aplikacja przydatna jest dla tych, którzy od lat praktykują tę formę modlitwy, jak również dla osób, które chcą się nauczyć medytacji. „Pogłębiarka” jest darmowa. Można ją pobrać zarówno na urządzenia z Androidem, jak i IOS.

– W „Pogłębiarce” chcemy nauczyć ludzi medytacji i pokazać im, że jest to chrześcijańska praktyka modlitewna sięgająca pierwszych wieków Kościoła, dzięki której można rozwijać się duchowo i być bliżej Boga, ale również bliżej siebie samego i ludzi, z którymi żyjemy. W tym zabieganym świecie medytacja jest niczym wytchnienie, oddech świeżego powietrza, który przywraca nam równowagę, pomaga nazwać rzeczy po imieniu i odnaleźć odpowiednią hierarchię w naszym życiu. W Wielkim Poście razem z o. Adamem Szustakiem OP chcemy przybliżyć myśli mistyków karmelitańskich i pokazać, jak duchowość może przenikać nasze codzienne życie. W ramach postanowień wielkopostnych, warto podjąć wyzwanie, że nauczę się medytacji chrześcijańskiej i będę codziennie poświęcał kilkanaście minut na medytację w „Pogłębiarce”. To może być początek czegoś całkowicie nowego, na całe życie – mówi KAI Daniel Wojda, pomysłodawca i prowadzący projekt „Pogłębiarka”.

Na Wielki Post w ramach inauguracji aplikacji będzie można towarzyszyć wyjątkowemu duetowi dominikańsko-jezuickiemu. Dominikanin o. Adam Szustak w ramach swojej serii „Wstawaki” rozważać będzie wybrane cytaty mistyków karmelitańskich, do których jezuita Daniel Wojda przygotował medytacje. Ta forma modlitwy pomoże pogłębić myśli świętych i sprawić, aby stały się częścią naszego codziennego życia.

“Rekolekcje ze szczepionką”

Na michalickim kanale „Któż jak Bóg” Wielki Post rozpoczyna się nietypowymi rekolekcjami, które wygłosi ks. Mateusz Szerszeń, michalita, były spowiednik w sanktuarium św. Michała Archanioła na włoskim półwyspie Gargano, a obecnie redaktor dwumiesięcznika. “Rekolekcje ze szczepionką” rozpoczęły się w Środę Popielcową o godz. 20 na kanale YouTube dwumiesięcznika “Któż jak Bóg”, i potrwają 3 dni. Wciąż można jeszcze do nich dołączyć.

Jak podkreśla ks. Szerszeń, tytuł rekolekcji to prowokacja. – W dobie pandemii wszyscy czekaliśmy na szczepionkę przeciwko wirusowi. Sytuacja była inspiracją do napisania rekolekcji ze szczepionką. Kościół od samego początku ma szczepionkę, która chroni człowieka przed złem. Jak uzyskać odporność? Poprzez sakramenty. To dzięki sakramentom dokonuje się wszczepienie w Chrystusa i wszczepienie w Kościół. Wiele osób, szczególnie w dobie pandemii, potrzebuje duchowego wsparcia. Sam również jesienią byłem chory na COVID-19. Stąd zrodził się pomysł wielkopostnych „Rekolekcji ze szczepionką”– wyjaśnił.

„Ojcowskie serce”

Profeto przygotowało rekolekcje wielkopostne zatytułowane „Ojcowskie serce”. 8-odcinkowy cykl to rozważania modlitwy „Ojcze nasz” z perspektywy św. Józefa. Wideo-rozważania prowadzi bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. – Św. Józef to człowiek, który doskonale orientuje się w ciemności. On we śnie otrzymuje słowo od Boga, podejmuje je i w ciemności reaguje. Św. Józef to bohater na ciemność, którą przeżywa dzisiejszy człowiek, który nie wie dokąd iść – mówi bp Artur Ważny w zapowiedzi tegorocznych rekolekcji wielkopostnych przygotowanych przez Profeto.

Jak zapowiada bp Ważny, rekolekcje będą mówić o Bogu, który jest ojcem i który nas kocha. Kolejne rozważania będą interpretować modlitwę „Ojcze nasz” z perspektywy opiekuna Jezusa – Patris corde, czyli „Ojcze nasz” widziane oczami św. Józefa.

Rekolekcje zatytułowano „Ojcowskie serce”. To nawiązanie do pierwszych słów listu apostolskiego papieża Franciszka, którym Ojciec Święty ogłosił Rok św. Józefa. „Patris corde” – „ojcowskim sercem” to także zawołanie biskupie bp Artura Ważnego.

– Chciałbym, żebyśmy wzięli św. Józefa za patrona nie tylko tych rekolekcji, ale całego naszego życia i uświadomili sobie, że św. Józef w ciemności będzie nam pomagał wzrastać, stawać się dojrzałymi – mówi bp Ważny.

Odcinki rekolekcji „Ojcowskie serce” będą ukazywały się od 22 lutego w kolejne poniedziałki i czwartki Wielkiego Postu na portalu profeto.pl i emitowane w Radiu Profeto.

Rekolekcje diecezji bielsko-żywieckiej

Specjalne propozycje wielkopostnych rekolekcji dla różnych grup wiekowych w formie online przygotowała diecezja bielsko-żywiecka. Podobnie jak w Adwencie, pomysłodawcy wirtualnego przedsięwzięcia pod nazwą #GŁOŚCIEwPOŚCIE – realizowanego w internecie – uważają, że obostrzenia spowodowane pandemią koronawirusa stały się okazją do szukania nowych sposobów dotarcia z Dobrą Nowiną do każdego człowieka.

Flagową serią w ramach wielkopostnej inicjatywy będą rekolekcje głoszone przez wikariusza generalnego diecezji ks. dr. Marka Studenskiego pod nazwą „Nadaj życiu smak”. Pierwszy odcinek cyklu, który łączy w sobie wskazówki duchowe i kulinarno-dietetyczne, został emitowany w Środę Popielcową, ale odbędą się także trzy inne spotkania wielkopostne online. Rekolekcje wygłoszą ks. Jan Dziedzic #Święty4ever, ks. Antoni Dewor i ks. Przemysław Sawa. Można je obejrzeć na  Facebooku i YouTube’owym kanale diecezji bielsko-żywieckiej

Co tydzień przez cały Wielki Post na diecezjalnym kanale YT oraz na stronie diecezji publikowane będą też krótkie rozważania dla dzieci i młodzieży.

Jednocześnie zapowiedziano kontynuowanie codziennych spotkań online z bp. Romanem Pindlem w ramach „Słowa Życia”, niedzielnych kazań filmowych ks. Marka Studenskiego – „Szklanka dobrej rozmowy” i podcastu ks. Mateusza Kierczaka i ks. Piotra Góry – „Dopowiedzenia”.

Wszystkie filmy wyróżniają oryginalne, ciekawe scenariusze, często oparte na zabawnych dialogach, i nowoczesny, dynamiczny montaż. Całość przedsięwzięcia przygotował jego inicjator – sekretarz biskupa bielsko-żywieckiego ks. Piotr Góra.

Codzienna dawka Słowa Bożego, muzyczne czuwanie, wspólna modlitwa i adoracja prowadzona przez ks. Kacpra Nawrota oraz ćwiczenia duchowe z o. Adamem Szustakiem – portal Stacja7.pl zaprasza na “40 dni do zbawienia”, wspólny czas, który pomoże duchowo przeżyć Wielki Post.

Rekolekcje Stacji7

Redakcja Stacji7 stawia na multimedia i media społecznościowe. Propozycje zostały dostosowane do różnych odbiorców, a wielkopostne treści – artykuły, grafiki i video – trafią do różnych cyfrowych przestrzeni: na Facebooka, YouTube oraz na specjalnie dedykowaną stronę internetową: wielkipost.stacja7.pl.

Najważniejszym punktem dnia jest modlitwa. “Pierwszy krok” – i dosłownie, i jako tytuł części – w codziennym przeżywaniu Wielkiego Postu to cytat z Pisma Świętego, przewodnia myśl całego dnia. Cytat pojawi się na dedykowanej stronie oraz na facebookowym fanpage’u Stacji7 w formie graficznej.

Do tego cytatu będzie nawiązywać rozważanie w czasie czuwania na żywo, które poprowadzi ks. Kacper Nawrot z archidiecezji krakowskiej. Wprowadzeniem do czuwań będzie natomiast “Uczta dla ducha” – wielkopostne pieśni wykonane przez znakomitych artystów – Kasię Bogusz i Joachima Mencla.
W piątki jako propozycja modlitewna ukażą się na stronie także rozważania Drogi Krzyżowej, a w niedzielę – Gorzkie Żale.

Codzienny temat przewodni podejmą teksty formacyjne, publikowane od poniedziałku do czwartku na wielkopostnej stronie, w części “Na głęboką wodę”. Jak wyjaśnia redakcja portalu Stacja7, będzie to “propozycja dla tych, którzy będą chcieli wejść głębiej w rozumienie prawd wiary, rozumienie samego siebie i doskonalić swoją relację z Bogiem”.

Wśród prezentowanych tematów nie zabraknie rozważań o grzechach głównych czy o warunkach dobrej spowiedzi. Autorzy poruszą także kwestie, które każdy będzie mógł podjąć w indywidualnej pracy nad sobą: przebaczanie samemu sobie, kompleksy, cierpliwość czy odwaga. W przygotowanie tekstów zaangażowano kilkunastu autorów. Są to zarówno osoby świeckie, jak i duchowne.

Każdy dzień to także bardzo konkretne ćwiczenia duchowe. Na stronie pojawi się zatem codziennie wieczorem kolejny odcinek “Okruchów 2”, rekolekcji wielkopostnych prowadzonych przez o. Adama Szustaka OP. W kilkuminutowych nagraniach wideo dominikanin zaproponuje zadania, których realizacja pomoże w przygotowaniach do świąt paschalnych.

Będzie to już druga edycja ćwiczeń pod tym tytułem. Pierwsza ukazała się przed dwoma laty również we współpracy o. Adama Szustaka i portalu. Można do niej wrócić dzięki książce “Okruchy”, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Stacja7.

Wszystkie materiały będzie można znaleźć na stronie wielkipost.stacja7.pl. Na stronie można także włączyć “push”, czyli automatyczne powiadomienia, które będą przypominać w ciągu dnia o modlitwie, adoracji i zadaniu duchowym.

Diecezja koszalińsko-kołobrzeska: wielkopostne propozycje dla młodych

Spotkania przygotowane przez Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży na Wielki Post będą miały formę hybrydową. Wielkopostne Czuwania Młodych, które tradycyjnie gromadziły młodzież przez wszystkie piątki i soboty w wybranych kościołach diecezji, będą ograniczone do jednego centralnego spotkania w koszalińskiej katedrze pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego. W spotkaniach będzie można uczestniczyć zdalnie – będą transmitowane przez diecezjalną telewizję internetową „Dobre Media”.

19 lutego odbędzie się Wielkopostne Czuwanie Młodych w koszalińskiej katedrze, 26 marca Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów do Skrzatusza, a 29-30 marca Wielkopostne Rekolekcje Młodzieżowe (on-line) wygłosi bp Edward Dajczak.

Oprawę muzyczną wielkopostnych wydarzeń zapewni Diakonia Muzyczna „Tyle Dobrego” pod kierownictwem ks. A. Oslisloka.

Rekolekcje dla dzieci „W drogę za Jezusem, krok po kroku, z Maryją u boku”

Na kanale YouTube „Miłujcie się” można oglądać rekolekcje przygotowane specjalnie dla najmłodszych. Materiały publikowane są od poniedziałku do soboty o godz. 7:00. Materiały wideo są krótkie i dynamiczne, dostosowane do dziecięcych potrzeb. – Razem z Owcą Off-Czarkiem wyruszamy. Modlitwa, więcej Pana Jezusa w życiu, post – odmawiam sobie, jałmużna – ofiarować coś drugiemu, drugiej Owcy. Wyłączamy się, żeby nie myśleć o sobie, a być więcej dla drugiego człowieka! – zachęcają twórcy.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.