Wigilijne świece Caritas już do kupienia w parafiach archidiecezji wrocławskiej
28 listopada 2025 | 17:35 | mraj | Wrocław Ⓒ Ⓟ
fot. Maciej RajfurAbp Józef Kupny zapalił świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, rozpoczynając tym samym charytatywną akcję Caritas. – Apeluję do wszystkich o otwarte serca, o wyostrzony wzrok, aby było nas stać na gesty miłości. Nasze życie składa się z drobnych gestów i to one budują to wielkie dobro, którym się dzielimy z innymi w czasie świąt Bożego Narodzenia – mówił metropolita wrocławski.
Metropolita wrocławski przy zapaleniu wigilijnej świecy spotkał się z dziećmi w Klubowym Centrum Aktywności Caritas Archidiecezji Wrocławskiej przy ul. Słowiańskiej we Wrocławiu, które obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia. Pasterz Kościoła wrocławskiego razem z najmłodszymi zdobił wieńce adwentowe.
– Światło Chrystusa nas oświetla i ogrzewa. Do tego nawiązuje świeca wigilijna. Zapalona świeca, która stanie na naszych stołach wigilijnych, symbolizuje Chrystusa i ciepło. Chcemy, żeby w tym roku oświetlała nam rzeczywistość, tak, abyśmy dostrzegali ludzi w potrzebie, szczególnie dzieci – mówił podczas spotkania abp Kupny.
Część dochodów ze świec wigilijnych zostanie przeznaczona dla dzieci na Kubie. Są one ofiarami kryzysu ekonomicznego.
– Chcemy o nich pamiętać, chociaż mieszkają bardzo daleko od nas – zadeklarował metropolita wrocławski.
Przypomniał, że Ojciec Święty zwraca uwagę na wiele różnych form współczesnego ubóstwa. Nie tylko materialne, ale duchowe, kulturowe, wolnościowe. Ubóstwo ma wiele wymiarów i wiele twarzy.
– Z okazji świąt Bożego Narodzenia próbujemy choć częściowo zaradzić temu ubóstwu. Wnosić światło, miłość i nadzieję do naszych rodzin. Apeluję do wszystkich o otwarte serca, o wyostrzony wzrok, aby było nas stać na gesty miłości. Nasze życie składa się z drobnych gestów i to one budują to wielkie dobro, którym się dzielimy z innymi w czasie świąt Bożego Narodzenia – podsumował hierarcha.
W minionym roku dzięki środkom uzyskanym z rozprowadzania świecy aż 950 dzieci z archidiecezji wrocławskiej skorzystało z dofinansowania kolonii i wakacyjnego wypoczynku.
– Na rynku można nabyć wiele świec – grających, pachnących, błyszczących. To są chwyty marketingowe, nasza świeca niesie za sobą ogromną wartość ciepła i miłości. Nie tylko tej, którą będziemy się dzielić przy wigilijnym stole – oznajmił ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas.
Świece w liczbie 67 tysięcy sztuk trafiły właśnie do wszystkich parafii archidiecezji i będą rozprowadzane od soboty 29 listopada.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

