Wosicki: poprawa prawnej ochrony życia nienarodzonych wciąż nierozwiązana
03 listopada 2016 | 13:38 | lk / bd Ⓒ Ⓟ
Zdaniem Pawła Wosickiego, prezesa Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, rządowy projekt wsparcia rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi nie oznacza, że została rozwiązana kwestia poprawienia prawnej ochrony życia dzieci nienarodzonych. – Ten temat jest niezałatwiony, oczekujemy decyzji rządzących – powiedział KAI Wosicki.
Jego zdaniem, propozycja rządu wychodzi naprzeciw postulatom zgłaszanym od lat zarówno przez obrońców życia, jak i same rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi. Przypomniał, że wsparcie kierowane pod ich adresem nie obejmuje jedynie sfery finansowej, ale chodzi o pomoc systemową, dotykającą różnych obszarów życia.
Wskazał, że wprawdzie różne formy wsparcia dla rodzin z dziećmi niepełnoprawnymi są od lat realizowane zarówno w sektorze publicznym, jak i pozarządowym, ale powstający rządowy program mógłby pomóc w bardziej skutecznym dotarciu do nich i przełamaniu administracyjnych barier.
Wosicki powiedział, że „z niesmakiem” przyjął krytyczne komentarze wobec ustawy, zwłaszcza odnoszące się do propozycji przyznawania jednorazowego świadczenia 4 tys. zł z tytułu urodzenia dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie. Uznał, że jest to akurat jeden z konkretów projektu.
„Opozycja miała osiem lat, by coś wprowadzić w tej materii i nie zrobiła zupełnie nic, a teraz atakuje. Ze strony rządzących widać dobrą wolę, by pomóc” – stwierdził prezes PFROŻ.
Wciąż natomiast – wskazał – pozostaje nierozwiązana kwestia poprawienia ochrony życia nienarodzonych w obowiązującej ustawie z 1993 r. Przypomniał, że w Sejmie leży zgłoszony przez PFROŻ projekt zapewniający prawną ochronę życia wszystkim poczętym dzieciom. W odróżnieniu od odrzuconego projektu obywatelskiego „Stop aborcji” utrzymuje obecnie obowiązujące rozwiązanie, które wyłącza spod sankcji karnej kobietę poddającą się aborcji.
„Jestem daleki od oskarżania rządzących, ale ten temat jest niezałatwiony. Oczekujemy tu decyzji – podkreślił dr Wosicki. Jego zdaniem, być może po niedawnych tzw. czarnych protestach rząd postanowił unikać podjęcia decyzji w tej sprawie.
Wosicki przypomniał, że Federacja oprócz postulatu zwiększenia ochrony życia nienarodzonych w przepisach prawnych postulowała także wprowadzenie konkretnych rozwiązań pomocowych i rządowa ustawa zdaje się iść w tym kierunku.
„Nie możemy natomiast zapominać, że dzieci chore wciąż tego prawa do życia nie mają” – podkreślił. Wskazał, że jak wskazują sprawozdania z wykonania ustawy 1993 r., aż 95 proc. legalnie przeprowadzanych aborcji dotyczy właśnie dzieci niepełnosprawnych, głównie z Zespołem Downa. – Tę ochronę trzeba wzmocnić – dodał Paweł Wosicki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.