Drukuj Powrót do artykułu

Wręczono Nagrody TOTUS

15 października 2012 | 10:54 | pm (KAI) Ⓒ Ⓟ

Pisarka Barbara Wachowicz, duszpasterz hospicjów ks. Andrzej Dziedziul MIC, publicysta Jacek Moskwa oraz Sekcja Polska Radia Watykańskiego – to tegoroczni laureaci Nagród Totus.

Uroczysta gala wręczenia nagród przyznawanych corocznie w związku z Dniem Papieskim przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Autorem zdjęć jest Grzegorz Boguszewski – fotoKAI.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Wręczono Nagrody TOTUS

13 października 2012 | 17:40 | tk / pm Ⓒ Ⓟ

Pisarka Barbara Wachowicz, duszpasterz hospicjów ks. Andrzej Dziedziul MIC, publicysta Jacek Moskwa oraz Sekcja Polska Radia Watykańskiego – to tegoroczni laureaci Nagród Totus.

Uroczysta gala wręczenia nagród przyznawanych corocznie w związku z Dniem Papieskim przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odbyła się dziś na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nagrody – w postaci statuetki oraz nagrody pieniężnej – przyznawane są w czterech kategoriach: za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, pracy charytatywnej, propagowanie nauczania Jana Pawła II oraz działalności medialnej dla upamiętnienia postaci bp. Jana Chrapka.

W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” nagrodę otrzymała Barbara Wachowicz – pisarka, która propaguje polski patriotyzm, wiarę, postawy honoru i prawości. Autorka pasjonujących tekstów o życiu, twórczości, tajemnicach Wielkich Polaków: Mickiewicza, Słowackiego, Sienkiewicza, oraz o najwybitniejszych postaciach polskiego harcerstwa.

W tej kategorii wyróżnienie specjalne otrzymał abp Alfons Nossol – arcybiskup senior diecezji opolskiej, wybitny ekumenista. Pozostali nominowani w tej kategorii to: Grzegorz Górny, dziennikarz i publicysta, współtwórca kwartalnika „Fronda”; Andrzej Horubała – pisarz, krytyk literacki, producent i reżyser telewizyjny i prof. Wojciech Kurpik – wybitny konserwator dzieł sztuki, b. rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

W kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” nagrodę otrzymał: ks. Andrzej Dziedziul MIC, duszpasterz Forum Hospicjów Polskich oraz dyrektor Hospicjum Domowego Księży Marianów w Warszawie. Od 1998 r. prowadzi Hospicjum Domowe w Warszawie, które obejmuje opieką miesięcznie ok. 300 chorych i ich rodziny. Sam angażuje się szczególnie w pomoc duchową dla osób umierających i dla rodzin w żałobie. Od wielu lat inicjuje nieodpłatne kursy dla wolontariuszy hospicyjnych, dla młodzieży szkolnej, dla lekarzy, pielęgniarek, psychologów i kapelanów hospicyjnych.

W tej kategorii nominowanymi byli także: Polska Akcja Humanitarna – organizacja pozarządowa założona przez Janinę Ochojską i Fundacja „Dom Nadziei” – założona przez Misjonarzy Świętej Rodziny organizacja pozarządowa prowadząca działalność w zakresie ochrony i promocji zdrowia.

W kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” nagrodę odebrał Jacek Moskwa – wieloletni korespondent z Rzymu i Watykanu dla TVP, Polskiego Radia, „Rzeczpospolitej” i Radia „Zet”. W dużej mierze dzięki jego relacjom Polacy mogli śledzić pontyfikat swojego rodaka. Towarzyszył Papieżowi w kilkunastu zagranicznych pielgrzymkach. W 2002 r. znalazł się w grupie 14 watykanistów z różnych krajów, zaproszonych jako autorzy rozważań Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum, prowadzonej przez Ojca Świętego. Jest autorem ważnych książek o Janie Pawle II.

W tej kategorii nominowani zostali także: Krzysztof Tadej – dziennikarz, publicysta i dokumentalista Telewizji Polskiej, autor szeregu filmów i książek o Janie Pawle II; prof. Bogdan Chazan – ginekolog położnik, dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny w Warszawie; Stowarzyszenie 10 czerwca – powstałe w styczniu 2006 w Krakowie w celu krzewienia dziedzictwa Jana Pawła II i ks. Robert Skrzypczak – kapłan archidiecezji warszawskiej, który przygotował m.in. publikację „Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II. Zbiór wystąpień”.

W kategorii „TOTUS medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach” nagrodzono Sekcję Polską Radia Watykańskiego, która od ponad 70 lat konsekwentnie i skutecznie łączy podawanie informacji z formacją katolicką. Profesjonalnie informuje nie tylko o działaniach Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej, ale również Kościoła katolickiego na całym świecie oraz życiu innych wspólnot chrześcijańskich i religijnych. Jest otwarta na współpracę z innymi mediami, zarówno katolickimi, jak i świeckimi.

W tej kategorii nominację do Nagrody Totus otrzymali: Katolicka Agencja Informacyjna – druga co do wielkości agencja religijna w Europie; redakcja „Małego Gościa Niedzielnego”, redakcja dominikańskiego miesięcznika „W drodze” oraz redakcja miesięcznika „Więź”.

Na Galę przybyli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, Prymas senior kard. Józef Glemp, abp Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski, abp-senior Tadeusz Gocłowski, sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak, bp Piotr Jarecki a także stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Przyznająca Nagrody TOTUS Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia powstała w 2000 roku, jako organizacja, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez szerzenie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.

Fundacja organizuje Dzień Papieski, przyznaje nagrody TOTUS, prowadzi program stypendialny dla młodzieży w wieku szkolnym, organizuje też Konkurs Akademicki o indeks na studia dziennikarskie i polityki społecznej. Dzięki zbiórkom funduszy, już 2500 młodych osób otrzymało stypendia i może rozwijać swoje zdolności i zainteresowania.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Wręczono nagrody TOTUS 2010

09 października 2010 | 19:06 | rl (KAI) / sz Ⓒ Ⓟ

Podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody TOTUS, przyznawane przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Wręczane są one co roku podczas obchodów Dnia Papieskiego.

Na uroczystości przybyli m.in.: nuncjusz apostolski w Polsce, arcybiskup Celestino Migliore i metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz, a także prymas-senior, kardynał Józef Glemp oraz kard. Franciszek Macharski.

W kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” nagrodę TOTUS zdobył Zespół redaktorów serii „Dzieła Zebrane Jana Pawła II” Wydawnictwa M. Wyróżnienie przyznano za pierwszą na świecie serię obejmującą wszystkie najważniejsze dokumenty, przemówienia i homilie Ojca Świętego.

Nagrodę odebrał kard. Macharski oraz Piotr Słabek, redaktor naczelny Wydawnictwa M.

W kategorii tej nominowani byli również prof. Bogdan Chazan i wydawnictwo „Znak”.

„Za wybitne zasługi w przygotowaniu młodych ludzi do małżeństwa, a także «szkoły życia małżeńskiego» o charakterze formacyjno-terapeutycznym” – nagrodę TOTUS w kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” otrzymało Centrum Formacji Misjonarzy Świętej Rodziny w Bąblinie. Nagrodę odebrał ks. Andrzej Pryba.

W kategorii tej nominowani byli także Opactwo Benedyktynów w Tyńcu i Muzeum Powstania Warszawskiego.

W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” nagrodę otrzymała Magdalena Bajer za odważne i konsekwentne kształtowanie wrażliwości moralnej, niezbędnej dla dialogu kultur w rozumieniu Jana Pawła II.

Nominowani w tej kategorii byli również k. prof. dr hab. Jerzy Szymik oraz ks. Jan Zieliński.

W kategorii „TOTUS medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach” nagrodę otrzymał Zespół redakcyjny programu „Familijna Jedynka” Polskiego Radia za wspieranie i promowanie rodziny przy jednoczesnym ukazywaniu nauczania Jana Pawła II.

Nagrodę odebrał ks. Wojciech Mikulski z redakcji katolickiej Polskiego Radia.

Kapituła nagrody TOTUS postanowiła przyznać w tej kategorii również dwa wyróżnienia. Otrzymała je Redakcja miesięcznika „List” oraz Redakcja „Małego Gościa Niedzielnego”. W kategorii tej nominowano również cykl programowy „Lekcja religii” oraz Radio eM.

Podczas telewizyjnej transmisji z gali wręczenia nagród TOTUS abp Nycz wskazał, że wyróżnienia przyznawane przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” są zwieńczeniem dzieł wielu osób i instytucji jak i motywacją do dalszej pracy.

Hierarcha podkreślił, że Dzień Papieski jest potrzebny choćby dlatego, żebyśmy cały rok potrafili o papieżu mówić i papieża naukę poznawać. „Żeby zmobilizować, także przez tę galę twórców, ludzi kultury, ludzi promujących papieża, ludzi mediów do tego, żeby nie schowali do lamusa historii tego wielkiego i pięknego pontyfikatu Jana Pawła II” – mówił metropolita warszawski.

Arcybiskup zwrócił również uwagę na drugi wymiar Dnia Papieskiego jakim jest zbiórka funduszy na program stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która opiekuje się 2,3 tys. młodych osób. „To wielkie dzieło i wielki żywy pomnik” – podkreślił abp Nycz. „Trzeba, żeby stypendystów było jak najwięcej” – dodał metropolita warszawski.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.