Wrocław: upamiętnienie niemieckiego kapłana – twórcy Muzeum Archidiecezjalnego
19 maja 2025 | 20:48 | mraj | Wrocław Ⓒ Ⓟ

Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu, największe w kraju muzeum kościelne, odsłoniło w swoim gmachu popiersie ks. prof. Józefa Jungnitza. Niemieckiego kapłana, który stworzył muzeum, archiwum i bibliotekę kapitulną we Wrocławiu.
Rzeźbę autorstwa Ireneusza Kłosa odsłonili 19 maja bp Maciej Małyga, biskup pomocniczy wrocławski oraz dr Bernhard Jungnitz, stryjeczny prawnuk ks. Józefa Jungnitza i fundator popiersia.
Stanęło ono w jednej z głównych sal gmachu muzeum, które otwarto kilka miesięcy temu po generalnym remoncie. Bp Małyga w swoim przemówieniu zwrócił się zarówno do obecnych na uroczystości Niemców jak i Polaków. Mówił o pojednaniu i pokoju w duchu nowego papieża Leona XIV. Nawiązał do pojednania polsko-niemieckiego. Poprowadził także wspólną modlitwę „Ojcze nasz”.
Ks. Jungnitz był przez 27 lat dyrektorem archiwum i muzeum oraz Biblioteki Kapitulnej diecezji wrocławskiej, które założył. Systematycznie je rozbudowywał i przekształcał w taki sposób, że mogą funkcjonować dzisiaj jako ważne miejsca kultury dla miasta i regionu.
– Fundamentalne, a zarazem twórcze prace pierwszego dyrektora nad zabezpieczeniem i zachowaniem „pamięci” Kościoła wrocławskiego końca XIX wieku i początku XX wieku są zauważalne również dzisiaj. Także dziś jego twórczość cieszy się uznaniem i szacunkiem – mówi dr Bernhard Jungnitz.
Jego zdaniem, epokowe zmiany roku 1945 nie przyniosły żadnego zerwania czy szkody, a jego śladami nadal podążają kolejni dyrektorzy archiwum, Muzeum Archidiecezjalnego oraz Biblioteki Kapitulnej.
Ks. Adam Dereń, obecny dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego, podczas uroczystości przybliżył sylwetkę swojego poprzednika i potwierdził to, co mówił jego stryjeczny prawnuk.
– Ks. Józef był tytanem pracy, człowiekiem o ogromnej dyscyplinie wewnętrznej. Zdołał pogodzić obowiązki naukowe, wychowawcze i gospodarcze z obowiązkami kustosza, archiwisty i bibliotekarza. Został uznany za jednego z największych historyków Śląska – oświadczył ks. Dereń.
Pamięć o księdzu profesorze Jungnitzu trwa w jego rodzinie mimo upływu już ponad stu lat i stała się inspiracją dla archidiecezji wrocławskiej, by upamiętnić go już w polskim muzeum.
– Przypominam, że nasze muzeum jest jednym z nielicznych muzeów, które zachowały historyczną ciągłość w charakterze i działalności. Obyśmy i my umieli tak zadbać o pamięć naszych przodków, jak to dzisiaj zrobił pan doktor Benrhard – podsumował ks. Dereń.
Co ciekawe, gronie doktorantów pierwszego dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu był bł. ks. Emil Szramek – znany i ceniony polski duszpasterz.
Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu to największe w Polsce muzeum kościelne, które w swoich zbiorach ma około 8000 eksponatów z epoki starożytności, średniowiecza, a także nowożytności. Powstało w 1898 roku, co czyni go także jednym z najstarszych diecezjalnych placówek tego typu. Reprezentuje religijną sztukę regionu w różnych jej aspektach, ukazując jej otwartość na obce wpływy oraz charakter śląskiej sztuki średniowiecznej, jej ewolucję ideową i stylistyczną.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.