Drukuj Powrót do artykułu

Współcześni rycerze z krzyżem na płaszczu

24 czerwca 2010 | 13:18 | rm Ⓒ Ⓟ

Damy i kawalerowie maltańscy obchodzą dzisiaj swoje święto patronalne. Zakon Kawalerów Maltańskich jest najstarszym z istniejących do dziś zakonów rycerskich.

Od kilku lat w Radomiu działa Ośrodek Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich Pomoc Maltańska. Są tu organizowane różne działania z zakresu wsparcia osób niepełnosprawnych. – Główne nasze zadanie to zwiększenie aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych, integracja zawodowa, poszukiwanie i pozyskiwanie potencjalnych pracodawców – mówi kawaler maltański lekarz Robert Wiraszka. Sam przyznaje, że należy do ludzi, którzy uważają, że najważniejsze w życiu to dbałość bardziej o ducha, niż o ciało. – Zakon daje mi taką możliwość. Nasze miejsce określa dewiza zakonu, czyli pomagać potrzebującym i bronić wiary. To tłumaczy wszystko – dodał dr Wiraszka. Tylko w ciągu kilku ostatnich miesięcy maltańczycy z Radomia zorganizowali pomoc humanitarną ze sprzętem medycznym do wielu placówek w Polsce m.in. do warszawskiej Caritas i Mariówki koło Przysuchy.

Kapelanem radomskiego oddziału Kawalerów Maltańskich jest ks. Andrzej Tuszyński, prezes Centrum Młodzieży "Arka" w Radomiu. – Bycie w zakonie to wielki zaszczyt dla mnie, bowiem mogę realizować swoją drogę kapłańską m.in poprzez działalność na rzecz ludzi potrzebujących. Pomoc chorym i ubogim jest naszym priorytetem – podkreśla ks. Tuszyński. Kawalerowie Zakonu Maltańskiego spotykają się w najstarszym kościele w Radomiu – św. Wacława. To właśnie w tej świątyni, w połowie lat 70. ubiegłego wieku, podczas prac konserwatorskich, odnaleziono w kryptach trumnę z krzyżem maltańskim.

W ramach działalności radomskich kawalerów maltańskich prowadzone są konsultacje indywidualne z doradcą zawodowym i psychologiem oraz warsztaty z zakresu autoprezentacji, asertywności, twórczego rozwiązywania problemów, przygotowania dokumentów aplikacyjnych oraz metod poszukiwania pracy. Oprócz tego organizowane są spotkania integracyjne, wieczory poetyckie, grupy wsparcia, warsztaty komputerowe i warsztaty twórczości plastycznej.

Korzenie Zakonu wywodzą się od szpitalnego bractwa rycerskiego, założonego w Jerozolimie w pierwszej połowie XI w., przez pobożnych włoskich kupców z Amalfii. W pobliżu Grobu Świętego zbudowali oni hospicjum dla pielgrzymów przybywających z Europy. Zakon czynnie realizuje działalność charytatywną i szpitalniczą. Kawalerowie Maltańscy niosą pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i wojennych. Ich poświęcenie było szczególnie widoczne podczas obu wojen światowych i innych konfliktów zbrojnych. W XX w. nastąpił dynamiczny rozwój działalności szpitalniczej i dobroczynnej, a także religijnej i dyplomatycznej Zakonu.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.