Drukuj Powrót do artykułu

Wspominamy bł. Jana Pawła II

22 października 2011 | 07:00 | awo, als, apis, dziar, kos, ks.pd, led, ms, pid, rk, wm / ms Ⓒ Ⓟ

Dziś po raz pierwszy Kościół wspomina w liturgii bł. Jana Pawła II. Co najmniej 70 kościołów i kaplic w Polsce może się poszczycić posiadaniem relikwii papieża-Polaka. Do tych miejsc dzisiaj będą pielgrzymować wierni, aby uczcić nowego Błogosławionego.

Doczesne szczątki bł. Jana Pawła II spoczywają obecnie w bazylice św. Piotra w Watykanie. Przed beatyfikacją (która odbyła się 1 maja w Watykanie) zostały przeniesione z Grot Watykańskich, ale podczas ekshumacji papieskie trumny nie były otwierane.

Zdjęcia z beatyfikacji Jana Pawła II »

Mimo to, dzięki osobistym sekretarzom papieża-Polaka, zwłaszcza obecnemu metropolicie krakowskiemu kard. Stanisławowi Dziwiszowi, ale także metropolicie lwowskiemu Mieczysławowi Mokrzyckiemu, wiele świątyń w Polsce otrzymało relikwie krwi bł. Jana Pawła II. Pojedyncze kościoły są także w posiadaniu relikwii włosów papieża. Zarówno krew jak i włosy zaliczają się do relikwii I stopnia, czyli takich, które pochodzą z ciała nowego Błogosławionego.

Niewątpliwie głównym miejscem w Polsce, gdzie można oddać cześć relikwiom bł. Jana Pawła II jest sanktuarium ku jego czci i znajdująca się w nim Kaplica Relikwii w Krakowie-Łagiewnikach. Przechowywana jest tam kropla krwi bł. Jana Pawła II zamknięta w szklanej szkatule i umieszczona w podstawie marmurowego ołtarza stojącego pośrodku ośmiobocznej kaplicy. W świątyni tej znajduje się także jego mitra oraz pastorał – relikwie II stopnia czyli przedmioty należące do Błogosławionego. Pielgrzymi odwiedzający to miejsce w dniu liturgicznego wspomnienia Jana Pawła II mogą uzyskać odpust zupełny.

Młodzież z grup apostolskich archidiecezji krakowskiej będzie pielgrzymowała do relikwii swojego Patrona. W głównym dniu uroczystości odpustowych w sanktuarium bł. Jana Pawła II o godz. 10.00 odbędzie się Msza św. z błogosławieństwem animatorów. Nabożeństwu przewodniczyć będzie bp Grzegorz Ryś. Po Eucharystii uczestnicy spotkania modlitewnego zgromadzą się w Auli Jana Pawła II przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, by obejrzeć spektakl pt. „Dzień Gniewu” przygotowany przez młodzież z Trzebini na podstawie dramatu Romana Brandstaettera.

O godz. 12 rozpocznie się Msza św., której przewodniczyć będzie bp Tadeusz Pieronek. Po niej w Kościele Relikwii odbędzie się widowisko muzyczno–poetyckie „Ja jestem Słowianin. Świadek Nadziei”. Natomiast o godz. 15 odmówiona zostanie Koronka do Bożego Miłosierdzia, a tuż po niej nabożeństwo i Procesja Światła.

Główna Msza odpustowa zostanie odprawiona o godz. 17, a przewodniczyć jej będzie bp Jan Zając, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Uroczystości zakończy wieczorna Procesja Światła.

Do najważniejszych miejsc, gdzie czczone są relikwie bł. Jana Pawła II należą też: Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie, papieskie relikwie znajdują się w tamtejszym Panteonie Wielkich Polaków, a relikwiarz został wkomponowany w symboliczny grób Jana Pawła II oraz bazylika pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w rodzinnym mieście papieża – Wadowicach. Tam w specjalnej kaplicy pod jego wezwaniem, w relikwiarzu w kształcie złotej monstrancji znajduje się krew Ojca Świętego pobrana w dniu jego śmierci, 2 kwietnia 2005 roku. Szczególnym miejscem jest też Jasna Góra, gdzie przechowywany jest przestrzelony pas papieskiej sutanny (ze śladami krwi) ofiarowany sanktuarium przez papieża po zamachu 13 maja 1981 r.

W Warszawie Msza św. dziękczynna za dar beatyfikacji zostanie odprawiona w archikatedrze warszawskiej o godz. 18.00. Będzie jej przewodniczył i wygłosi słowo pasterskie – kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Natomiast do Wadowic przyjedzie ponownie „Pociąg Papieski”. Tym razem w pomieszczeniach wagonu zaaranżowana zostanie wystawa złożona z filmów i zdjęć poświęconych pontyfikatowi papieża-Polaka.

Pociąg wyruszy z Krakowa o godz. 8.21 w sobotę 22 października i przed południem zatrzyma się na wadowickiej stacji PKP na kilka godzin. Zanim dotrze do papieskiego miasta, skład jechać będzie z Krakowa m.in. przez Łagiewniki, Skawinę i Kalwarię Zebrzydowską. Odjedzie z powrotem do Krakowa o godz. 14.21. W pociągu będzie można obejrzeć m.in. zdjęcia autorstwa papieskiego fotografa – Adama Bujaka.
Skład jest darem polskich kolejarzy, upamiętniającym pontyfikat Jana Pawła II. Poświęcił go
Benedykt XVI podczas swego pielgrzymki do Polski w maju 2006 r.

W Częstochowie abp Stanisław Nowak, będzie przewodniczył Mszy św. o godz. 9 w kościele pw. bł Jana Pawła II w Sieńcu oraz o godz. 18 w Zawierciu. Metropolita częstochowski będzie również przewodniczył Mszy św. na Jasnej Górze o godz. 12 dla „Środowiska Karola Wojtyły”. Natomiast w Galerii Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” o godz. 17 odbędzie się wernisaż wystawy grafiki Grzegorza Szymy pt. „Portrety świętych i błogosławionych polskiego Kościoła” połączony z pokazem filmu dokumentalnego „Śladami Wujka” (reż. Piotr Augustyniak i Krzysztof Tchórzewski).

Ponadto papieskie relikwie trafiły – na prośbę proboszczów i wiernych – zarówno do najznamienitszych świątyń jak też do kościołów w budowie, ale dedykowanych Janowi Pawłowi II. Można je uczcić w katedrach m.in.: w Poznaniu, Tarnowie, Kielcach, Radomiu czy Łomży, jak też w bazylikach m.in. w Bochni, Dąbrowie Górniczej czy Rzeszowie.

W Poznaniu podczas nabożeństwa w kościele św. Marcina zabrzmią muzyczne motywy modlitewnika różańcowego papieża Polaka, a bp Marek Jędraszewski przewodniczyć będzie Eucharystii połączonej z wykonaniem Mszy koronacyjnej Wolfganga Amadeusza Mozarta.

W Kielcach planowana jest Papieska Procesja Światła z kościołów stacyjnych do bazyliki katedralnej. Relikwie krwi błogosławionego papieża będą także uczczone w czterech kościołach. Przewidziana jest tam modlitwa różańcowa, poprowadzona przez bp. Kazimierza Gurdę oraz adoracja relikwii krwi bł. Jana Pawła II, które znajdują się w bazylice.

Relikwie otrzymały także nowe parafie dopiero budujące kościoły pod wezwaniem Jana Pawła II m.in. w Kościanie, Luboniu czy podwarszawskim Radzyminie.

Relikwie papieża-Polaka znajdują się także w seminariach duchownych w Łomży i Tarnowie. Ponadto relikwiarze trafiły też do takich miejsc jak np.: kaplica w Centrum Onkologii w Bydgoszczy, kaplica w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywny „Emaus” w miejscowości Turno w diecezji radomskiej czy Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu.

Na górskich szlakach papieskie relikwie można odnaleźć w kaplicy „ludzi gór” na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym oraz sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach w Tatrach a na Podhalu w sanktuarium maryjnym w Ludźmierzu.

Natomiast w Warszawie w kościele środowisk twórczych pw. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła przechowywane są relikwie bł. Jana Pawła II w formie szkaplerza karmelitańskiego, który nosił przez lata.

Miejscowości, w których znajdują się kościoły z relikwiami bł. Jana Pawła II to w kolejności alfabetycznej: Bilcza k. Kielc, Bochnia, Borki, Brzeszcze, Bydgoszcz, Czaniec, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Dukla, Gdynia, Iłowica, Jarosław, Jelenia Góra, Kielce, Kościan, Kościerzyna, Kraków, Leśna, Limanowa, Lipnica Murowana, Lublin, Luboń, Ludźmierz, Łomża, Nakło nad Notecią, Nowy Sącz, Okulice, Olesno, Pilno, Piła, Płock, Poznań, Przemyśl, Pułtusk, Racibórz, Radom, Radzymin, Rajbrot, Rzeszów, Słopnice, Stalowa Wola, Starogard Gdański, Stary Sącz, Szczecin, Szczepanów, Tarnów, Trzebnica, Turno, Wadowice, Warszawa, Włocławek, Zabrze, Zakopane.

W niektórych z tych miast papieskie relikwie są przechowywane w kilku świątyniach (m.in. w Wadowicach, Radomiu, Tarnowie, Jarosławiu).

Mszę św. o godz. 18 w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp. koncelebrować będzie ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Stefan Regmunt. Podczas nabożeństwa wręczone zostaną odznaczenia i wyróżnienia za działalność na rzecz rodziny i trzeźwości.

Także mniejsze ośrodki będą czcić w tym dniu pamięć bł. Jana Pawła II. Świętokrzyscy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej będą wraz z pielgrzymami wspominali działalność misyjną polskiego papieża. Cały dzień ojcowie oblaci będą się modlić wraz z pielgrzymami do bł. Jana Pawła II i podkreślać znaczenie, jakie odegrał Ojciec Święty w propagowaniu działalności misyjnej.

22 października do parafii w Bilczy k. Kielc uroczystości ku czci Błogosławionego będą połączone z wprowadzeniem uroczyście jego relikwii, przekazanych przez kard. Dziwisza. Bilcza będzie czwartą parafią w diecezji posiadającą relikwie krwi papieża Polaka. bł. Posiadają je już: bazylika katedralna, kościół św. Wojciecha i sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Uroczystość w Bilczy rozpocznie się o godz. 17. Będzie jej przewodniczył ks. prałat dr
Andrzej Kaszycki, kanclerz kurii w Kielcach. Po intronizacji relikwii wierni odmówią litanię do bł. Jana Pawła II, będą uczestniczyli we Mszy św. oraz w nabożeństwie różańcowym. Po
zakończeniu części oficjalnej wszyscy parafianie i goście zostaną poczęstowani kremówkami
papieskimi, które specjalnie na ten dzień sprowadzamy z samych Wadowic.

Szczególnie uroczyste będą obchody pw. Bł. Jana Pawła II, połączone z odpustem. W dzień wspomnienia liturgicznego poznański bp pomocniczy Zdzisław Fortuniak przewodniczyć będzie Mszy św. w pierwszym w archidiecezji poznańskiej kościele pw. bł. Jana Pawła II w Luboniu.

W Iłownicy na Śląsku Cieszyńskim obędą się uroczystości odpustowe. W jedynej świątyni w diecezji bielsko-żywieckiej pod wezwaniem papieża Polaka, uroczystej Mszy św. przewodniczyć będzie ks. inf. Janusz Bielański, były proboszcz parafii katedralnej na Wawelu. Po liturgii odbędzie się ucałowanie relikwii bł. Karola Wojtyły. Kościół bł. Jana Pawła II w Iłownicy został konsekrowany 29 czerwca przez bp Tadeusza Rakoczego. Ordynariusz ofiarował także beskidzkiej świątyni relikwie jej patrona – kroplę krwi beatyfikowanego 1 maja papieża, umieszczoną w relikwiarzu w kształcie greckiego krzyża.

W parafii kościoła garnizowego w Warszawie – Wesołej, której tytuł został zmieniony i obecnie dedykowany jest Janowi Pawłowi, 22 października odbędzie się odpust. – Tytuł kościoła był moim marzeniem ks. ks. ppłk Piotr Majka, proboszcza parafii w Wesołej, gdyż Jan Paweł II przywrócił ordynariat, a tym samym normalność w wojsku.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.