Drukuj Powrót do artykułu

Wyruszyła 38. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę

06 sierpnia 2016 | 17:26 | rm Ⓒ Ⓟ

Wyruszyła 38. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Mszy świętej na placu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu przewodniczył i homilię wygłosił biskup Henryk Tomasik. Hasłem pątniczego trudu są słowa: „Miłosierni jak Ojciec”, co jest nawiązaniem do trwającego Roku Miłosierdzia, Światowych Dni Młodzieży. Pielgrzymka jest także dziękczynieniem za sakrament chrztu świętego w 1050. rocznicę Chrztu Polski.

– Od tego, jacy my jesteśmy, będzie dużo zależało wokół nas, będzie zależało to, jaki jest świat. O tym mówił Ojciec Święty Franciszek podczas czuwania w Brzegach – przypomniał bp Henryk Tomasik. Przypomniał też fragment papieskiego przemówienia z wieczornego czuwania z młodzieżą w Brzegach, w którym mówił, że „Jezus jest panem ryzyka, tego wychodzenia poza aktualną sytuację. Jezus nie jest panem bezpieczeństwa, komfortu i wygody. Aby pójść za Jezusem trzeba mieć trochę odwagi, trzeba zdecydować się na zamianę kanapy, na parę butów, które pomogą chodzić po drogach, o jakich nigdy ci się nie śniło”.

Dalej biskup Tomasik nawiązał do pobytu papieża Franciszka w Krakowie. – Światowe Dni Młodzieży były czasem rozważania prawdy o Bogu Miłosiernym. W czasie tej pielgrzymki będziemy uczyć się prawdy o tym, kim jest dla nas nasz Bóg. Będziemy uczyć się ważnej prawdy o tym, że pełnia Objawienia dokonała się w osobie Jezusa Chrystusa. Nikt i nic nie może już zmienić Ewangelii. Podstawą naszej wiary jest to, co powiedział nam Chrystus i przybliżyli nam Apostołowie. Ewangelia jest fundamentem – mówił biskup radomski.

Na koniec dodał: – Ta pielgrzymka to jest przybliżanie się do Pana Boga, aby utwierdzić wiarę, aby bardziej zdecydowanie stanąć przy Chrystusie. Od tego, jacy my jesteśmy, będzie zależało dużo wokół nas oraz to, jaki jest świat – mówił biskup w homilii.

Z kolei ks. Mirosław Kszczot, dyrektor radomskiej pielgrzymki powiedział, że "Bóg jest naszym Ojcem, On daje nam godność Dzieci Bożych i chcemy tą godnością żyć, i chcemy odkrywać w sobie to prawdziwe człowieczeństwo, które zostało nam dane przez Stwórcę".

Radomska Pielgrzyma Piesza od lat znajduje się w czołówce pod względem ilości uczestników. W ubiegłym roku wzięło w niej udział ponad 7 tysięcy osób. Tegoroczne statystyki poznamy 7 dnia marszu we Mstowie koło Częstochowy. To właśnie tam połączą się wszystkie kolumny diecezjalnej pielgrzymki, której patronuje Radio Plus Radom.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Wyruszyła 35. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę

06 sierpnia 2013 | 14:47 | rm Ⓒ Ⓟ

Wyruszyła 35. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. W Radomiu pątników żegnał biskup Adam Odzimek. Na trasę pątniczego trudu wyruszyły dzisiaj również kolumny ze Skarżyska-Kamiennej i Starachowic. W czwartek uczynią to pielgrzymi z Końskich a dzień później z Opoczna. Hasłem pielgrzymki jest "Wierzę".

Msza św. była celebrowana na placu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomia. Eucharystii przewodniczył bp Adam Odzimek. W homilii mówił, że pielgrzymka jest świadectwem życia. – Wielu ludzi, często przyzwyczajonych do wygody, do zapewnienia lepszych warunków życia pyta, czemu idziemy? Odpowiadamy, że idziemy w tym pielgrzymowaniu jako ludzie wiary, niosąc serca przepełnione wiarą. Po co idziemy? Bo jesteśmy ludźmi wiary, którzy żyją Bogiem, we wspólnocie Kościoła – mówił biskup pomocniczy diecezji radomskiej.

Na koniec zachęcał, aby pątnicy szli do duchowej stolicy Polski jako ludzie wiary. – Idźcie jako ludzie, którzy żywią się mocą Boga w sakramentach świętych. Idźcie jako ludzie prawa Bożego. To nie są tylko zakazy, to są szlaki naszej wiary, naszej przyjaźni z Bogiem, dotykania Jego miłosierdzia – powiedział bp Odzimek.

Pielgrzymów pożegnał również ks. prałat Marian Janus, delegat KEP ds. pielgrzymek. – Błogosławimy wam na drogach wiary. Wyrażamy również uznanie, za podjęty wasz trud i świadectwo wiary. Niech towarzyszą wam słowa Franciszka wypowiedziane podczas Światowych Dni Młodzieży, który mówił, że swoim życiem trzeba udowodniać, że warto postawić na Chrystusa i Ewangelię – powiedział ks. Janus.

Pielgrzymów żegnała również wiceprezydent Radomia Anna Kwiecień. – Niech te rekolekcje w drodze będą pięknym duchowym przeżyciem, zaś owoce tej wędrówki niech umacniają wasze rodziny i nasze miasto. Pamiętajcie też w modlitwie o tych, którzy pozostali w domach – mówiła Anna Kwiecień.

Trasa pielgrzymki liczy 200 kilometrów. Najkrótszy etap radomskich kolumn liczy 16 kilometrów zaś najdłuższy 31. Połączenie wszystkich kolumn nastąpi 13 sierpnia we Mstowie i wówczas zostanie podana dokładna liczba uczestników pielgrzymki. Tego dnia pielgrzymi diecezji radomskiej dotrą na Jasną Górę. Pielgrzymi idą w grupach i wchodzą w skład pięciu kolumn: dwóch radomskich oraz ze Skarżyska-Kamiennej, Opoczna i Starachowic. W pielgrzymce idą również przedstawiciele służb mundurowych m.in. policji, strażaków i pracowników aresztu śledczego w Radomiu i Grójcu. W grupie 21 idą z kolei studenci.

Radomska pielgrzymka jest jedną z największych w kraju. W ubiegłym roku do duchowej stolicy Polski maszerowało 7 tys. 499 osób. Z pątnikami – tradycyjnie – będą reporterzy Radia Plus Radom.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Wyruszyła 34. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę

06 sierpnia 2012 | 15:44 | rm Ⓒ Ⓟ

Wyruszyła 34. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Mszę świętą na placu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu celebrował 6 sierpnia biskup Henryk Tomasik. Nowością w pielgrzymce są dwie grupy: duchowa i mundurowa, w której idą komendanci policji, straży miejskiej, straży pożarnej, wojska i służby więziennej, w sumie 50 osób. Do duchowej stolicy Polski idzie również grupa Litwinów. Pątnicy do celu dotrą 13 sierpnia, pokonując ponad 200 kilometrów.

W homilii biskup Tomasik mówił, że pielgrzymka ma sens, jeśli jest przeniknięta wiarą. Mówił, że z nadzieją patrzymy na rekolekcje w drodze. – Jesteśmy w tym wielkim i pięknym domu, którym jest Kościół. Zostaliśmy zaproszeni, aby go budować. Nie musimy błądzić po bezdrożach, szukać jakiś rozwiązań, także pseudoreligijnych – powiedział ordynariusz radomski.

Bp Tomasik mówił również, że podczas pielgrzymki będziemy wyznawać wiarę i mówić: dobrze, że jesteśmy w Twoim Kościele Chryste, we wspólnocie wierzących, którzy podobnie jak my szukają, przeżywają różne sytuacje i patrzą z nadzieją. To także zadanie. Byłoby źle, gdyby ktoś z nas był przeszkodą w takim przeżywaniu tajemnicy Kościoła. To dla nas zadanie, włączyć się w dzieło budowania Chrystusowego Kościoła, aby był naszym domem, w którym inni także czują się dobrze, nie tylko my. Ten dom wypełniony jest światłem, łaską i prawdą – powiedział biskup radomski. Dodał, że Kościół ma także ludzki wymiar. – Popatrzmy na siebie w lustrze, to jest nasza twarz, zróbmy rachunek sumienia i wówczas zobaczymy jaki jest ludzki wymiar Kościoła. Czas rekolekcji w drodze to odnawianie domu w sercu, tego wielkiego domu, którym jest Kościół – mówił ordynariusz radomski.

Na zakończenie liturgii przemówił ks. Marian Janus, delegat Episkopatu Polski ds. Pielgrzymek. – Niech Jezus Chrystus, błogosławi wam na pątniczym szlaku w budowaniu domu, którym jest Kościół i umacnia was w budowaniu naszego ojczystego domu, któremu na imię Polska – mówił ks. Janus żegnają pątników.

Nowością w pielgrzymce są dwie grupy: duchowa i mundurowa, w której idą komendanci policji, straży miejskiej, straży pożarnej, wojska i służby więziennej, w sumie 50 osób. – Wszystkiego trzeba w życiu spróbować, to moja pierwsza pielgrzymka i mam nadzieję, że nie ostatnia – powiedziała sierżant Izabela Jesień z Komendy Miejskiej Policji. Z kolei komendant policji Roman Jaśkiewicz w pielgrzymce idzie drugi raz. – Pamiętam słowa jednego z obywateli, że policja została uspołeczniona, ja dodam, że trzeba jeszcze ją uduchowić i to będzie komplet – powiedział komendant Jaśkiewicz. Major Sławomir Grzyb jest dyrektorem Aresztu Śledczego w Radomiu. – Na pielgrzymce byłem 30 lat temu, dzisiaj drugi raz wybieram się do Częstochowy. Chcę przede wszystkim podziękować za to, co Bóg dla mnie zrobił. Idę się modlić w intencji moich dzieci, aby zawsze podejmowały mądre decyzje w swoim życiu – powiedział major Grzyb.

Hasłem pielgrzymki są słowa: "Kościół naszym domem". Za osiem dni pątnicy dotrą na Jasną Górę. Podkreślają, że ważny jest każdy krok pielgrzyma, bo w symboliczny sposób pokonuje drogę do doskonałości.

Do pielgrzymów, którzy dzisiaj wyruszyli w pątniczy szlak, dołączyły idące od piątku grupy z Kozienic i Lipska. – Oni mają o dwa dni dłuższą pielgrzymkę niż pozostali – powiedział ks. Mirosław Kszczot, dyrektor pielgrzymki. – To co nas napełnia nadzieją, to widoczny wzrost liczby pątników. Myślę, że będzie nas więcej, niż w ubiegłym roku, kiedy pielgrzymowało 6,5 tys. osób – dodał ks. Kszczot.

Ostateczna liczba pątników będzie znana 13 sierpnia. Tradycją radomskiej pielgrzymki jest to, że liczba ta jest przekazywana pątnikom, podczas porannej Mszy świętej we Mstowie, gdzie łączą się wszystkie grupy pielgrzymki. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej liczy 45 grup, które skupione są w pięciu kolumnach: dwóch radomskich, skarżyskiej, opoczyńskiej i starachowickiej. Pątnikom będzie towarzyszyło Radio Plus Radom.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Wyruszyła 33. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę

06 sierpnia 2011 | 11:37 | rm Ⓒ Ⓟ

Do odważnego wyznawania wiary w Chrystusa wezwał wiernych biskup Henryk Tomasik, który celebrował Mszę świętą na rozpoczęcie 33. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Pątnicy, którzy zebrali się 6 sierpnia na placu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, do jasnogórskiego sanktuarium maryjnego dotrą za 7 dni, pokonując ponad 200 kilometrów. Hasłem pielgrzymki jest „Wdzięczność i zobowiązanie”, które nawiązuje do słów wyrytych na cokole pomnika Jana Pawła II w Radomiu.

W homilii biskup Tomasik wzywał wiernych do odważnego wyznawania wiary w Jezusa Chrystusa. – Bardzo łatwo jest powiedzieć: dobrze nam tu być, podczas tego spotkania, czy różnych uroczystości religijnych, ale trudniej to powiedzieć, kiedy w środowisku zapominają o Bogu nasi znajomi, zapominają o niedzielnej Mszy świętej, zapominają o pogłębionym uczestnictwie w katechezie, kiedy w środowisku jest zatracany sakrament małżeństwa. Dlatego dzisiaj prosimy o siłę i światło, aby tak mówić całym naszym życiem – mówił biskup radomski.

Hierarcha przypomniał, że tegoroczna pielgrzymka na Jasną Górę będzie przebiegać w dziękczynieniu za beatyfikację Jana Pawła II. Mówił również, że "mamy wspaniałego przewodnika naszych czasów, którym jest, był i będzie błogosławiony Jan Paweł II. – Tyle dobra dokonało się w świecie, w Polsce oraz w naszych sercach. Bardzo głęboko przeżyliśmy dzień odejścia do domu Ojca, dzień beatyfikacji. To wielkie dary. Szkoda, że nas zabrakło na diecezjalnym dziękczynieniu za ten dzień i rocznicę pobytu w Radomiu. Wielkie chwile są znakiem naszej wiary. Dzisiaj na pielgrzymce chcemy dziękować za dar, którym był pontyfikat Jana Pawła II. W czasie tej pielgrzymki będziemy dziękować Bogu za osobę i pontyfikat Jana Pawła II oraz odczytywali jego wskazania. Wdzięczność i zobowiązanie to motyw naszego pielgrzymowania. Wdzięczność za dar i zobowiązanie, aby spełnić wskazania Ewangelii według nauki Jana Pawła II pod opieką Matki Bożej – Tej, której hołd złożymy na Jasnej Górze. Niech ten czas modlitwy będzie czasem pogłębionej naszej wiary, niech nie zabraknie ciszy i modlitwy w naszym życiu – mówił biskup Henryk Tomasik.

Wszystkie grupy radomskiej pielgrzymki połączą się 13 sierpnia we Mstowie koło Częstochowy. Tam też zostanie odprawiona dla pątników Msza święta. Organizatorzy poinformują również o ilości osób, które uczestniczą w pielgrzymce. Pielgrzymce będzie tradycyjnie towarzyszyć Radio Plus Radom. Reporterzy codziennie będą przekazywać relacje z trasy, będą rozmawiać z gośćmi, którzy temat pielgrzymki przybliżą z różnych stron, będą też specjalne serwisy pogodowe.

W trzydziestu dwóch dotychczasowych pieszych pielgrzymkach diecezji radomskiej na Jasną Górę uczestniczyło 349 tys. 600 osób. Najliczniejsza odbyła się w 1986 roku. Do duchowej stolicy Polski pielgrzymowało wówczas aż 16 281 osób. W latach 1983-92 do Częstochowy pielgrzymowało każdego roku kilkanaście tysięcy osób. W następnych latach liczba pątników wynosiła ok. 10 tysięcy. W roku 2000 w pielgrzymka liczyła 11 534 osoby. Warto odnotować, że rok 2002 był dla pielgrzymki wyjątkowy. 24. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej była najliczniejszą w Polsce. Do duchowej stolicy Polski dotarło 10 936 osób.

Zobacz gdzie znajduje się pielgrzymka z Twojej diecezji:

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Wyruszyła 32. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę

06 sierpnia 2010 | 11:40 | rm Ⓒ Ⓟ

Pielgrzymka to szansa kształtowania w sercu miłości względem drugiego człowieka – przypomniał bp Henryk Tomasik pątnikom, którzy wyruszyli 6 sierpnia na Jasną Górę w 32. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Radomskiej. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa "Jan Paweł II – Świadek wiary, nadziei i miłości".

Przez 6 dni i pokonując ponad 200 kilometrów pielgrzymi będą zgłębiać duchowe dziedzictwo Jana Pawła II. Ma to być jeden z elementów diecezjalnych przygotowań do beatyfikacji papieża-Polaka. We Mszy św. celebrowanej na placu Wyższego Seminarium Duchownego uczestniczył m.in. biskup senior Edward Materski i ks. Marian Janus, delegat Episkopatu Polski ds. Pielgrzymek.

Dyrektor pielgrzymki ks. Marek Tatar podkreślał, że w trakcie marszu do jasnogórskiego sanktuarium maryjnego pątnicy będą "wracali do wartości, które zostawił wielki człowiek i humanista, papież Jan Paweł II". – Chcemy raz jeszcze w świetle jego nauki dowiedzieć się, co to znaczy być kapłanem, rodzicem, studentem, dziennikarzem, politykiem i społecznikiem. Wydaje się, że trochę pogubiliśmy się, że gdzieś to, co jest kulturą i fundamentem Europy, zaczyna przeszkadzać. Pielgrzymka nie jest tylko dla nas, bowiem świat potrzebuje bardziej świadków niż nauczycieli – mówił ks. Marek Tatar.

O zgłębianiu duchowego dziedzictwa Jana Pawła II w czasie pielgrzymki mówił także bp Henryk Tomasik. – Pielgrzymka ma być czasem pogłębiania tego nauczania. Łatwo jest nam mówić o anegdotach dotyczących Ojca Świętego, kremówkach wadowickich, trochę trudnej o głębokim nauczaniu zawartym w encyklikach, homiliach skierowanych w czasie pielgrzymek, również tu w Radomiu – mówił biskup radomski.

Celebrans podkreślił też, pielgrzymka to czas przemiany ludzkich serc. – Dzisiaj człowiek słucha różnych autorytetów, ale zapomina o autorytecie, którym jest Chrystus. Dlatego czas pielgrzymki to czas przemiany, czas słuchania Słowa Bożego, które kształtuje życie człowieka – mówił bp Tomasik. – Tyle jest ataków na Kościół, tyle sił próbuje oddalić wiernych od duszpasterzy. Dlatego pielgrzymka to piękne doświadczenie wspólnoty i pogłębiania tych relacji, aby tworzyć Kościół, wspólnotę wiary i ludzi, podejmujących konkretne działania – dodał biskup radomski.

Wierni podczas Mszy świętej modlili się w intencji wicedyrektora radomskiej pielgrzymki ks. Leszka Domagałę, który w lipcu uczestniczył w wypadku drogowym we Włoszech. Zastąpił go na tym stanowisku ks. Marcin Andrzejewski, który przez kilka lat pracował na misjach w Kamerunie.

Ostateczna liczba pątników będzie znana 13 sierpnia. Tradycją radomskiej pielgrzymki jest to, że liczba ta jest przekazywana pątnikom, podczas porannej Mszy świętej we Mstowie, gdzie łączą się wszystkie grupy pielgrzymki. W ubiegłym roku do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej przybyło 6,7 tys. pątników. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej liczy 42 grupy, skupione w pięciu kolumnach: dwóch radomskich, skarżyskiej, opoczyńskiej i starachowickiej. Pątnikom będzie towarzyszyło Radio Plus Radom. Codziennie po godzinie 16.00 będzie nadawało relacje z trasy pielgrzymki.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.