XV Festiwal Twórczości Religijnej Osób z Niepełnosprawnością
21 maja 2025 | 19:19 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ

W centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbył się 21 maja XIV Festiwal Twórczości Religijnej Osób z Niepełnosprawnością pod hasłem „Święty Wojciech – Pielgrzym Nadziei”. W wydarzeniu wzięło udział ponad 180 uczestników, którzy zaprezentowali programy wokalne i taneczne oraz prace plastyczne.
W imieniu Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, który co roku wspiera i patronuje festiwalowi, uczestników witał wikariusz generalny archidiecezji gnieźnieńskiej ks. kan. Zbigniew Przybylski. Dziękując wszystkim za obecność i wysiłek włożony w przygotowanie programów podkreślił, że „poprzez twórczość wyrażamy to, co jest w naszych sercach, nie wszystko bowiem jesteśmy w stanie wyrazić słowami. To, czego nie potrafimy powiedzieć, możemy wyrazić poprzez śpiew, poprzez taniec, poprzez różne obrazy. Bardzo dziękuję za to, że to czynicie, że się rozwijacie, że nadziei nie porzucacie”.
Festiwal prowadził ks. Remigiusz Malewicz i Teresa Kowalczyk z Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, który organizuje wydarzenie we współpracy z Centrum Edukacyjno-Formacyjnym oraz pod patronatem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
„Festiwal to jeden z elementów integrujących osoby z niepełnosprawnością z duszpasterską działalnością Kościoła diecezjalnego i powszechnego, który oprócz walorów edukacyjnych, formacyjnych i włączających w życie Kościoła, ukazuje prawdę, że artystyczno-intelektualna twórczość osób z niepełnosprawnością jest wspaniałym dobrem i że poprzez realizację celów edukacyjnych, religijnych i wspólnotowych możemy być dla siebie wzajemnie pielgrzymami nadziei” – mówi Teresa Kowalczyk.
Ks. Remigiusz Malewicz dodaje, że festiwal to także czas bycia razem wokół Tego, który jest największą Nadzieją, czas radosnego spotkania, wzajemnego ubogacenia, dzielenia talentami i świadectwem wiary.
„To także czas przekazywania i umacniania się w nadziei. W tym Jubileuszowym Roku – Roku Świętym, a zarazem roku 1000-lecia pierwszych koronacji królewskich w Gnieźnie i 1025-lecia powstania archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej – uczestnikom festiwalu towarzyszy niezwykły patron, św. Wojciech, prawdziwy świadek i pielgrzym nadziei, odważny w głoszeniu Chrystusa, przekraczający trudy i niepowodzenia, człowiek o sercu otwartym i wrażliwym dla ubogich, chorych i cierpiących” – podkreślił ks. Malewicz.
Podobnie jak w latach ubiegłych festiwal miał formę przeglądu piosenek i małych form scenicznych oraz wystawy wspomnianych prac plastycznych nawiązujących do hasła przewodniego tegorocznej edycji. Efekty wielodniowych przygotowań, a także umiejętności plastyczne, zaprezentowali wychowankowie z kilkunastu szkół, ośrodków, zakładów i warsztatów z całej archidiecezji gnieźnieńskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.