Drukuj Powrót do artykułu

XVI Święto Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej – program obchodów

29 maja 2023 | 12:08 | Centrum Opatrzności Bożej | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Archidiecezja Warszawska

Odsłonięcie figury Chrystusa Zmartwychwstałego w prezbiterium Świątyni Opatrzności Bożej, pielgrzymka z relikwiami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, uroczysta Eucharystia w samo południe, harcerskie dziękczynienie, gra rodzinna „Tropiciele pokoju” oraz wieczorne Oratorium ku czci św. Stanisława Papczyńskiego – to najważniejsze punkty XVI Święta Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej, obchodzonego w tym roku 3 i 4 czerwca pod hasłem „Dziękujemy za czyniących pokój”.

Figura Chrystusa Zmartwychwstałego

4 czerwca zostanie odsłonięta w prezbiterium wilanowskiego Sanktuarium Opatrzności figura Chrystusa Zmartwychwstałego. To dzieło prof. Adama Myjaka, wybitnego rzeźbiarza i długoletniego rektora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Do realizacji tego projektu zostali zaproszeni asystenci i studenci Wydziału Rzeźby ASP. – To swoiste ukoronowanie całej mojej kariery rzeźbiarskiej i nic tak wymagającego już w życiu nie zrobię. Tak ogromnej rzeźby nigdy nie robiłem – mówi prof. Myjak. Wyraził też radość, że w realizacji przedsięwzięcia, które miało głęboki wymiar duchowy, uczestniczyli z wielkim zaangażowaniem studenci ASP.

Gliniany prototyp rzeźby powstał w Warszawie, w pracowni przy Krakowskim Przedmieściu. Następnie wykonano jej odlew z żywicy i pokryto polichromią w odcieniu mosiądzu. Ośmiometrową rzeźbę o wadze 2 ton podniesiono dźwigami i zawieszono na wysokości 17 metrów. Została w centralnym miejscu na ścianie prezbiterium umieszczona na tle pionowego złotego pasa, symbolizującego drogę prowadzącą do nieba.

Dopełnienie tej najważniejszej przestrzeni w Świątyni figurą Zmartwychwstałego Chrystusa odwołuje się do najgłębszej prawdy naszej wiary – o tym, że Jezus umarł, zmartwychwstał i na zawsze jest wśród nas żywy i obecny – która ukazuje także istotę Bożej Opatrzności.

Ogromne przedsięwzięcie – trwające ponad rok – wymagało nie tylko zaangażowania licznego zespołu realizatorów, ale także znaczących nakładów finansowych.
– Wszystkie prace przed realizacją zostały rzetelnie wycenione i tylko dzięki rosnącej Wspólnocie Darczyńców możliwe jest sfinansowanie tego wielkiego dzieła – mówi ks. Tadeusz Aleksandrowicz, kustosz Sanktuarium Opatrzności Bożej, wyliczając prace składające się na powstanie dzieła.

Przygotowanie projektu wystroju ściany ołtarzowej do realizacji, m.in. rozstawienie rusztowań na całej wysokości nietypowej ściany oraz ich przebudowa pod montaż figury pochłoną 1,5 mln złotych.
Dostosowanie olbrzymiej powierzchni ściany do wymogów akustycznych wyniesie prawie 4 mln złotych.
Proces prac koncepcyjnych i twórczych nad dziełem oraz uzgodnień technologicznych wyceniono na 3,5 mln złotych.

Realizacja infrastruktury elektryczno-informatycznej to koszt 1,5 mln złotych. Montaż dzieła pochłonie 1,5 mln złotych.

– Ufamy, że wsparcie Darczyńców pozwoli nam do końca 2023 roku zebrać środki na pokrycie wszystkich powstałych zobowiązań – mówi ksiądz kustosz Sanktuarium. – Dziękujemy za każdy dar serca, który przyczyni się do sfinansowania prac w tym historycznym momencie!

Wprowadzenie relikwii bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego

W niedzielę, 4 czerwca o godz. 7.40 z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wyruszy do Świątyni Opatrzności Bożej uroczysta pielgrzymka z relikwiami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Dołączą one podczas Mszy Świętej dziękczynnej o godz. 12.00 do grona 17 polskich świętych i błogosławionych, których relikwie czcimy w wilanowskim Sanktuarium.

– Po trzyletniej pandemicznej przerwie wracamy do dobrze ukształtowanej tradycji modlitwy podczas pielgrzymki z relikwiami świętych i błogosławionych. Chcielibyśmy na tę pielgrzymkę Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej wszystkich zaprosić – zachęca ks. Tadeusz Aleksandrowicz, kustosz wilanowskiego Sanktuarium.

Postać bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, harcerza i młodego kapłana, więźnia Dachau, który zmarł zarażony tyfusem na 2 miesiące przed wyzwoleniem obozu, patronuje tegorocznemu Świętu Dziękczynienia.

To właśnie o Nim 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mówił podczas beatyfikacji: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój”. Godność tego imienia „błogosławiony” słusznie przysługuje wyniesionemu dziś do chwały ołtarzy ks. Stefanowi Wincentemu Frelichowskiemu. Całe jego życie jest bowiem jakby zwierciadłem, w którym odbija się blask owej Chrystusowej filozofii, wedle której prawdziwe szczęście osiąga ten, kto w zjednoczeniu z Bogiem staje się człowiekiem pokoju, czyni pokój i niesie pokój innym. Ten toruński kapłan, który pełnił pasterską posługę przez niespełna osiem lat, dał czytelne świadectwo swego oddania Bogu i ludziom. (…) Dzięki dobroci, łagodności i cierpliwości pozyskał wielu dla Chrystusa również w tragicznych okolicznościach wojny i okupacji.

Tegoroczne obchody XVI Święta Dziękczynienia potrwają wyjątkowo dwa dni. Sobota, 3 czerwca będzie bowiem Dniem Harcerskim, podczas którego zaproszeni do udziału harcerze z różnych nurtów oraz delegacje z 18 krajów zgromadzą się, by dziękować za 20-lecie ustanowienia bł. S. W. Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego.

Bogaty program tego dnia wypełnią harcerskie warsztaty, konferencje historyczne, liczne koncerty oraz zabawy dla dzieci i zajęcia praktyczne prowadzone przez harcerzy. Istotnym akcentem będą także wydarzenia liturgiczne, m.in. wieczorna Harcerska Msza Święta pod przewodnictwem bp. Wiesława Lechowicza, Krajowego Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Harcerzy oraz modlitewne czuwanie z Patronem Harcerstwa Polskiego.

Uroczysta Eucharystia dziękczynna o godz. 12.00 – modlitwa o pokój

Centralnym punktem obchodów Święta Dziękczynienia w niedzielę 4 czerwca będzie Msza Święta dziękczynna o godz. 12.00. Przewodniczyć jej będzie kardynał Kazimierz Nycz. Homilię wygłosi bp Sławomir Oder, biskup diecezji gliwickiej, który w latach 1997-1999 pełnił funkcję postulatora na etapie rzymskim procesu beatyfikacyjnego ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Kardynał Kazimierz Nycz, zapraszając do udziału w tegorocznym Święcie Dziękczynienia, a zwłaszcza w dziękczynnej Eucharystii, wskazał za szczególną aktualność hasła przyświecającego tegorocznemu świętu: „Dziękujemy za czyniących pokój” w kontekście wydarzeń rozgrywających się za naszą wschodnią granicą.

– To wszystko, co dzieje się na Ukrainie, w tej okrutnej wojnie Rosji przeciw wolnemu państwu, jest symbolem niepokoju, w którym żyje dzisiejszy świat – podkreśla kard. Nycz. – Zabiegi Ojca Świętego Franciszka, który na ten temat mówi często i bardzo mocno, muszą być wsparte modlitwą. I na tę wielką modlitwę o pokój, zarówno podczas procesji, jak i Mszy Świętej przez wstawiennictwo świętych i błogosławionych, w tym św. Jana Pawła i bł. Stefana Frelichowskiego bardzo gorąco zapraszam.

Przygotowania do wprowadzenia relikwii bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego do Sanktuarium Opatrzności Bożej będą poprzedzone Nowenną do Opatrzności Bożej za Jego wstawiennictwem. Rozpocznie się ona 26 maja, a zakończy 3 czerwca.

Miasteczko dla Dzieci

Jak co roku w tę pierwszą niedzielę czerwca do wspólnego radosnego świętowania zapraszamy całe rodziny. Przy ul. Prymasa Augusta Hlonda, w stronę ulicy Ledóchowskiej, powstanie Miasteczko dla Dzieci. Stanie tu olbrzymi plac zabaw z wieloma atrakcjami. Dmuchane zjeżdżalnie, suche baseny, zamki do skakania, miękkie górki, dmuchane zbijaki i przeszkody ucieszą dzieciaki w wieku od 3 do 15 lat.

Najważniejszym elementem Miasteczka dla Dzieci będzie jednak gra rodzinna „Tropiciele pokoju”, do której zapraszamy 4 czerwca od godz. 14.00.

Podczas wędrówki dzieci wraz z rodzicami odwiedzą kolejne punkty gry, które stanowią wskazówki w poszukiwaniu POKOJU. Odkryją tu trop miłości, braterstwa, patriotyzmu, wiary. I poznają postać bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, który zarówno jako brat, uczeń, harcerz, a potem ksiądz, zawsze starannie wypełniał swoje obowiązki i z wrażliwością odpowiadał na potrzeby innych. Szczególne świadectwo wiary i miłości dał w czasie II wojny światowej w obozie w Dachau, gdzie organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie msze i rozdzielał komunię, niósł pomoc chorym na tyfus.

Wieczorem, 4 czerwca, w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się premiera Oratorium „Omnia in Caritate” – Oficjum o św. Stanisławie Papczyńskim. Dzieło skomponował Paweł Bębenek, znany z wielu opracowań pieśni religijnych, a libretto napisał marianin ks. Rafał Zalewski MIC. Wykonanie to uświetni obchody 350-lecia istnienia Zgromadzenia Księży Marianów. – To będzie oratorium, ale de facto także nieszpory, a więc zapraszamy zarówno na oratorium, jak i na modlitwę – mówi rzecznik prasowy Zgromadzenia Księży Marianów, ks. dr hab. Piotr Kieniewicz.

W oratorium wystąpią znani soliści: Magdalena Este i Krzysztof Chalimoniuk. Artystom będzie towarzyszyła Orkiestra Krakowskiego Syndykatu Kulturalnego oraz trzy znakomite chóry: Warszawski Chór Papieski im. św. Jana Pawła II, przygotowany przez Zofię Borkowską, Chór Centrum Myśli Jana Pawła II i Chór „Mus Arietes” przygotowany przez Jakuba Siekierzyńskiego. Całość poprowadzi jako dyrygent sam kompozytor Paweł Bębenek.

Wszystkie uroczystości modlitewne z Sanktuarium Opatrzności Bożej, 3 i 4 czerwca będą transmitowane online w serwisie Centrum Opatrzności Bożej pod linkiem:
https://www.centrumopatrznosci.pl/codzienna-transmisja-mszy/

oraz na kanale YouTube Centrum Opatrzności Bożej:

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.