Drukuj Powrót do artykułu

XXIII Dzień Papieski – „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”

15 października 2023 | 00:26 | dg, lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. FDNT

Pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia” w niedzielę 15 października obchodzony jest XXIII Dzień Papieski, którego celem jest promowanie nauczania św. Jana Pawła II. Nagrodami TOTUS TUUS wyróżnione zostały jak co roku osoby upowszechniające dorobek papieża Polaka. Tego dnia w licznych zbiórkach na terenie całego kraju można wesprzeć program stypendialny dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin, którą opiekuje się Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Nie kremówki, tylko istota pontyfikatu

Przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” kard. Kazimierz Nycz zauważa, że zbliża się 25-lecie Fundacji DNT, powołanej w 1999 r. Minie zatem niemal tyle lat, ile trwał pontyfikat Jana Pawła II. – Ten pontyfikat chcieliśmy uaktualniać i pokazywać światu, gdy papieża zabraknie. Tegoroczny Dzień Papieski jest o tyle ważny, że obchodzimy 45. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Rocznica wybrzmi nie tylko w Rzymie, przy grobie papieża, ale też w Polsce, w parafiach i w samej tematyce Dnia Papieskiego. Ten pontyfikat w Dniu Papieskim znalazł ważne upamiętnienie, które nas zobowiązuje – mówi warszawski metropolita, wyrażając radość, że orędzie o Fundacji zbierającej fundusze dla stypendystów dociera do każdej parafii oraz że organizowane są różne lokalne obchody Dnia Papieskiego.

Kard. Nycz podkreśla, że 45. rocznica wyboru Jana Pawła II zobowiązuje do sięgnięcia do istoty pontyfikatu. Dla młodych nie stanowią już atrakcji żadne „fajerwerki czy inne kremówki” z Wadowic czy Krakowa. „Musimy przekazywać ten wielki pontyfikat tak, jak się przekazuje wielkie pontyfikaty XX wieku. Wiek XX miał naprawdę wielkich i świętych papieży. Nie tylko dlatego, że większość z nich wyniesiona na ołtarze, ale po prostu byli wielcy i święci. Każdy z tych papieży XX wieku wniósł w Kościół coś bardzo ważnego” – uważa metropolita. Wskazuje też, że papież Franciszek mocno naciska na kwestię powszechności Kościoła, który nie jest przecież tylko w Europie. Zdaniem kard. Nycza, nie można ulegać pokusie wyboru jednego pontyfikatu i przekonaniu, że ten jest największy i najważniejszy.

Odnosząc się do hasła tegorocznego tematu Dnia Papieskiego „Jan Paweł II. Cywilizacja życia” kard. Nycz podkreśla, że to jedno z najbardziej aktualnych przesłań papieża z polski. Wskazuje, że problematyka cywilizacji życia jest szeroka, dotyczy nie tylko kwestii aborcji czy eutanazji, ale też wojny na Ukrainie i w innych częściach świata. Hasło zaczerpnięte zostało z encykliki św. Jana Pawła II „Evangelium vitae” o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia.

Prezes Fundacji DNT ks. Dariusz Kowalczyk zauważa, że istotą przesłania Jana Pawła II jest nauczanie, że życie jest święte. „Pozwolić wszystkim żyć, urodzić się i pozwolić, by mogli żyć godnie i szczęśliwie” – wskazuje prezes FDNT.

Do tego zagadnienia nawiązują też polscy biskupi w liście na Dzień Papieski, który był odczytywany w ubiegłą niedzielę. Jak piszą, budowanie „cywilizacji życia” jest zadaniem Kościoła i całego społeczeństwa. „Jej fundamentalne prawo stanowi miłość – jedyne właściwe odniesienie człowieka do człowieka. Wyraża się ono we współczuciu, solidarności i gotowości do ofiary” – podkreślają, apelując o podejmowanie inicjatyw prorodzinnych zarówno w wymiarze osobistym, społeczny, jak i ustawodawczym oraz medialnym. Niezwykle istotne są działania podejmowane w ochronie życia i zdrowia przez lekarzy, ratowników medycznych, farmaceutów, pielęgniarki i położne oraz kapelanów, którzy najbardziej związani są z tajemnicą życia.

Obchody XXIII Dnia Papieskiego

W ramach obchodów XXIII Dnia Papieskiego, już w piątek 13 października odbyła się konferencja naukowa pt. „Transhumanizm: człowiek przyszłości czy człowiek wyobrażony?”. Spotkanie rozpoczęła Msza św. w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie o godz. 10.00. Na godz. 11.00 zaplanowano rozpoczęcie obrad w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej.

W sobotę 14 października na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Gala Nagród TOTUS TUUS 2023. Tzw. „katolickie Noble” – statuetki w kształcie anioła wzbijającego się o lotu wręczane zostały osobom i instytucjom, które inspirując się nauczaniem Jana Pawła II przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: promocja godności człowieka (nominowani: lubelskie Hospicjum Dobrego Samarytanina, Stowarzyszenie Dwie Kreski, dr Paweł Grabowski), „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” (Krystyna Gucewicz-Przybora, prof. Paweł Łukaszewski, Marcin Pospieszalski), „Propagowanie nauczania św. Jana Pawła II” (oo. bernardyni z Kalwarii Zebrzydowskiej, twórcy portalu jpIIonline.pl, red. Marcin Przeciszewski, ks. prof. Jarosław Merecki) oraz „Totus Medialny im. bp. Jana Chrapka (Media Jasnogórskie, miesięcznik „W drodze”, twórcy filmu „Johnny”). Przyznana została także nagroda specjalna. W tym roku narodzeni zostali: ks. prof. Jerzy Szymik, dr Paweł Grabowski, prof. Paweł Łukaszewski, ks. prof. Jarosław Merecki SDS i miesięcznik „W drodze”. Wydarzenie transmitowano w TVP 2 o godz. 16.00.

W niedzielę 15 października bp Piotr Turzyński – Duszpasterz Polonii, o godz. 9.00 w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie będzie przewodniczył Mszy Św. „radiowej” (Program I Polskiego Radia). W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie o godz. 9.00 ks. Dariusz Kowalczyk – Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odprawi Eucharystię w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (transmisja w Polsat News). W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, o godz. 9.30 Mszę Św. będzie celebrował bp Robert Chrząszcz – biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej (transmisja w TVP 1 i TVP Polonia).

W niedzielny wieczór o godz. 17.30 TVP 1 wyemituje Koncert Galowy XXIII Dnia Papieskiego pt. „Jan Paweł II. Cywilizacja życia.”. Widzowie koncertu realizowanego w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu będą mogli poznać również sylwetki stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zdolna i niezamożna młodzież z małych miejscowości, którą można wesprzeć m.in. podczas obchodów Dnia Papieskiego zinterpretuje słowa papieskiej encykliki „Evangelium vitae”. W koncercie wystąpią m.in.: Olga Szomańska, Anna Józefina Lubieniecka, Gabi Gąsior, Krzysztof Iwaneczko, Tadeusz Seibert, Marcin Sójka, Kuba Szmajkowski, Artur Caturian, zespół Tulia, zespół TYLKO TY, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus.

Podczas XXIII Dnia Papieskiego stypendyści odwiedzą kościoły, by dać osobiste świadectwo wiary i wyrazić darczyńcom wdzięczność za dotychczasowe wsparcie. Oprócz centralnych obchodów w Warszawie, wspólnoty akademickie największych miast w Polsce organizują lokalne wydarzenia, m.in. kiermasze, biegi, koncerty i miasteczka rodzinne. Odbędą się m.in. konferencja naukowa „Cywilizacja życia” i belgijka na rynku głównym w Krakowie, rajd rowerowy w Bydgoszczy, miasteczka rodzinne w Warszawie, pokaz ognia i stoisko z alpakami w Białymstoku, różaniec ulicami miasta w Rzeszowie, festyn rodzinny w Poznaniu, akcja „Upiekę ciasto dla Fundacji” w Lublinie, czuwanie pod pomnikiem św. Jana Pawła II w Łodzi, konkurs plastyczny w Olsztynie, kiermasz rękodzieła w Szczecinie, bieg papieski w Gdańsku, kiermasze ciast w Toruniu, konkurs literacki „Cywilizacja życia” w Kielcach, a także koncert w Katowicach. W czwartek kończy się dwudniowa 23. Pielgrzymka szkół im. Jana Pawła II do Częstochowy.

Wsparcie stypendystów – „żywego pomnika” Jana Pawła II

Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych niezamożnych osób z małych miejscowości. Nowe stypendia można ufundować, wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265, wrzucając datek do puszki kwestarskiej w kościołach lub na ulicach miast. Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.

W ub. roku w ramach zbiórki kościelnej ok. 10 tys. wolontariuszy w parafiach w całej Polsce zebrało 8 mln 456 tys. 938 zł i 42 gr. Zbiórka ta odbyła się także w środowiskach polonijnych m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Szwajcarii, Norwegii, Austrii i USA.

Zbiórka publiczna została przeprowadzona przez 140 sztabów w całym kraju. Wolontariusze zebrali 783 tys. 638 zł i 73 gr. Poprzez akcję SMS darczyńcy wsparli Fundację kwotą 66 tys. 37 zł i 56 gr, wysyłając ponad 13 tys. tekstowych wiadomości.

Możliwe jest również wsparcie programu stypendialnego poprzez wpłaty na stronie www.e-zbiorka.pl. W ub. roku e-zbiórka za pomocą wirtualnych puszek przyniosła 49 tys. 213 zł.

Łącznie w zbiórkach zebrano ponad 9,3 mln zł. Środki zebrane podczas Dnia Papieskiego i wpłacane przez cały rok darowizny od osób fizycznych (ponad 2,1 mln zł) pozwalają na utrzymanie programu stypendialnego dla blisko 2 tys. stypendystów, w tym 70 osób z Ukrainy.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Idea utworzenia Fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r.

Organizacją kierują: Rada składająca się z dziesięciu osób raz Zarząd liczący czterech członków. Na czele Rady stoi ks. kard. Kazimierz Nycz, a przewodniczącym Zarządu jest ks. Dariusz Kowalczyk. Siedziba Fundacji znajduje się w Warszawie w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Nadzór państwowy nad działalnością Fundacji sprawuje minister właściwy do spraw oświaty oraz szkolnictwa wyższego, a także – niezależnie od nadzoru państwowego – Konferencja Episkopatu Polski jako fundator.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.