XXIII Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Gospel
02 czerwca 2025 | 11:59 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ

Koncert finałowy na scenie Centrum Kulturalnego w Przemyślu zakończył XXIII Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Gospel, które odbywały się w tym mieście 31 maja i 1 czerwca. W tym roku zajęcia prowadzili: Paulina Muzyczka, Gabi Gąsior i Rafał Rudawski. Po raz drugi muzyczne ćwiczenia przeznaczone były również dla dzieci, które wystąpiły razem z dorosłymi.
Pierwsze warsztaty gospel w Przemyślu odbyły się w 2001 r. Przez wiele lat prowadzili je instruktorzy z zagranicy, a wszystkie pieśni były wykonywane w języku angielskim. Od kilku lat zajęcia prowadzą muzycy pochodzący z Przemyśla.
– Wykształciliśmy muzyków z przemyskiego środowiska, którzy tworzą polski gospel i teraz to oni są zapraszani do prowadzenia warsztatów do Londynu, czy innych miast Europy – powiedziała KAI Lucyna Rudawska, która od pierwszej edycji jest główną organizatorką wydarzenia.
W tym roku, po raz drugi, zajęcia prowadzone były również dla dzieci, które podczas koncertu finałowego wystąpiły razem z dorosłymi. W niektórych przypadkach, dzieci śpiewały razem z rodzicami.
– Ten pomysł się zrodził w momencie, gdy przesunęliśmy termin warsztatów z końca kwietnia na koniec maja. Ponieważ odbywają się w Dniu Dziecka, pomyśleliśmy, żeby zaproponować rodzicom wspólne spędzenie tego święta z dzieckiem właśnie na warsztatach. Cóż może być piękniejszego dla dziecka od tego, że rodzic stanie razem z nim i robi to, co dziecko. Ono czuje się wtedy dowartościowane i czuje jedność z rodzicami. A biorąc pod uwagę rodzaj muzyki jaka jest wykonywana, to też takie wspólne wzrastanie w wierze – stwierdziła Rudawska.
Patronat nad imprezą objęli: metropolita przemyski abp Adam Szal i prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.
Początki przemyskich warsztatów wiążą się z powstaniem w tym mieście chóru gospel. Został on założony w 2000 r. przez franciszkanina o. Lecha Dorobczyńskiego oraz Lucynę i Henryka Rudawskich. Jego celem było propagowanie wartości chrześcijańskich przez tego rodzaju muzykę.
Po kilku latach działalności z Przemyskiego Chóru Gospel wyłonił się zespół Holy Noiz („święty hałas”), który wykonuje głównie własne kompozycje gospel także w języku polskim
Z kolei przemyski chór gospel w pewnym momencie zawiesił działalność, jednak we wrześniu 2024 r. został reaktywowany i próby odbywają się regularnie co tydzień.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.