Drukuj Powrót do artykułu

Z bł. Prymasem Wyszyńskim – Pierwsze Święto Patronalne „Civitas Christiana”

28 maja 2025 | 14:16 | Izabela Tyras KSCCH | Częstochowa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Marek Korlak/East News

Prawie 60 Mszy św. dziękczynnych za życie i posługę Prymasa Stefana Wyszyńskiego z prośbą o jego rychłą kanonizację, wystawy, projekcje filmowe, konferencje, spotkania z młodymi w szkołach, a nawet spacer śladami Błogosławionego, złożą się na obchody Pierwszego Święta Patronalnego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Dzień Patrona został ustanowiony na 28 maja – liturgiczne wspomnienie bł. Stefana kard. Wyszyńskiego. Jest on patronem organizacji od 2013 r., ale po raz pierwszy obchodzony będzie, w niemal wszystkich oddziałach, dzień modlitwy i spotkania z tym wielkim kapłanem i Polakiem.

W różnych miejscach w kraju, gdzie są członkowie „Civitas Christiana”, celebrowane będą Msze św., odbywać się będą konferencje i spotkania. Np. w Kielcach zaplanowany jest wykład o społecznym nauczaniu Prymasa, w Boćkach o kard. Wyszyńskim jako duchowym przywódcy i wizjonerze, w Bielsku-Białej o wizycie ks. Prymasa w Sanktuarium Maryjnym w Rychwałdzie k. Żywca, we Wrocławiu „Polska Prymasa Wyszyńskiego”, w Opolu „Non Possumus – umieć powiedzieć NIE jak Kardynał Wyszyński”. Odbywać się będą też projekcje filmowe. W Lublinie pokazany zostanie obraz „Jan Paweł II i Prymas Stefan Wyszyński”, w Krośnie i Kolbuszowej „Jako w niebie, tak i w Komańczy, w Częstochowie „Ojciec i Pasterz”.

W Płocku i Lublinie otwarte zostaną wystawy poświęcone Błogosławionemu.

Na program Święta Patronalnego złożą się także rozmowy z młodymi. W Wolsztynie mowa będzie o przesłaniu kard. Wyszyńskiego do młodzieży, a w Lublinie uczniowie odbędą spacer śladami Prymasa Wyszyńskiego.

Modlitwa dziękczynna za Prymasa Wyszyńskiego i o jego kanonizację a także za Stowarzyszenie w Święto Patronalne trwać będzie także poza granicami. W Ostrej Bramie w Wilnie Mszy św. przewodniczyć będzie asystent Oddziału w Częstochowie ks. Ryszard Umański.

Do pierwszego Święta Patronalnego Stowarzyszenie przygotowywało się od początku 2025 r. Odbyły się cztery spotkania regionalne w cyklu „Z bł. Stefanem kard. Wyszyńskim w nowy czas”, w czasie których rozważane było nauczanie społeczne Prymasa Tysiąclecia oparte na jego tekstach z książki „Miłość i sprawiedliwość społeczna”. Podjęte zostały trzy zasady ogólne – dobra wspólnego, prymatu osoby i solidarności.

Program regionalnych spotkań obejmował Mszę świętą, konferencję z udziałem Anny Rastawickiej, świadka życia i posługi Prymasa Wyszyńskiego oraz przedstawicieli „Civitas Christiana” z rozważaniami dotyczącymi katolickiej nauki społecznej.

Mszom św. celebrowanym z dziękczynieniem za kard. Stefana Wyszyńskiego, o jego rychłą kanonizację, za Ojczyznę i Stowarzyszenie, przewodniczyli księża arcybiskupi i biskupi.

W Warszawie w czasie styczniowego spotkania bp Piotr Jarecki nazwał kard. Stefana Wyszyńskiego pierwszym twórcą i filarem teologii wyzwolenia w Polsce. – On nie uległ „angelizmowi”, czyli oderwaniu wiary, religii chrześcijańskiej od ziemi i wprowadzeniu jej tylko do nieba. My dziś w Polsce zaczynamy się przejmować niemerytorycznymi zarzutami wobec Kościoła i chrześcijaństwa, żeby się nie mieszać w sprawy doczesne, szczególnie w sprawy polityczne. To wielki błąd, bo to jest przeciwko logice inkarnacji. Poszczególne wspólnoty, hierarchia, wierzący, wszyscy ludzie dobrej woli – powinni wypracować konkretne rozwiązania na konkretne problemy, inspirując się nauczaniem społecznym Kościoła – podkreślał.

Lubelski biskup pomocniczy Adam Bab przekonywał w lutym w Lublinie, że dziś troską o dobro wspólne powinno być głoszenie, że istnieje Prawda dla wszystkich jednakowa i jest nią Bóg. – Dziś nas przekonują, że wszystko jest względne, że każdy może żyć po swojemu i jak chce. A jednak z pewnych scenariuszy życia ‘po swojemu’ rezygnujemy, bo pracuje w nas sumienie, które daje sądy powszechne, jednakowo obowiązujące wszystkich. I istnieje prawda dla wszystkich jednakowa i nie jest to totalitaryzm, nie jest to teza zniewalająca ludzką wolność, jest to najgłębszy, najbardziej prawdziwy fundament życia społecznego. Tę prawdę Kościół odkrył dzięki Chrystusowi już dawno – mówił kaznodzieja.

W Koszalinie abp Zbigniew Zieliński przypomniał w marcu, że kiedy w 2013 roku Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” przyjęło Stefana Wyszyńskiego za patrona podjęło się zadania przypominania i upowszechniania postaci oraz nauczania tego wielkiego człowieka ze wskazaniem na jego aktualny kontekst.

Podkreślał, że rozważając o bł. Stefanie kard. Wyszyńskim, warto przywołać również kontekst, w którym przyszło mu żyć i nauczać. – Był osamotniony w swoim nauczaniu, bardzo często odrzucany i to nie tylko przez ówczesne władze komunistyczne, ale też przez braci w wierze. Wielokrotnie potem podawał rękę tym, którzy go odrzucali, w dobie komunistycznych szykan nie tylko pozostawili samego, ale i przyłożyli rękę do rzucanych oskarżeń, mimo że byli z tej samej rodziny chrześcijańskiej. Wielkość prymasa daje o sobie znać dzisiaj. Czy jednak jesteśmy otwarci na tę lekcję? Stwierdzenia w stylu „gdybyśmy dziś mieli takich pasterzy, jak prymas Wyszyński …” (nie jest to bynajmniej usprawiedliwienie, którym się sam kieruję) nie są usprawiedliwieniem dla zamkniętych oczu na to, co w swej spuściźnie – bogatej i ciągle aktualnej – pozostawia nam niezapomniany Prymas Tysiąclecia – mówił abp Zieliński.

Bp Krzysztof Wętkowski podczas kwietniowej Mszy św. we Włocławku modlił się: „bł. Prymasie proś za nami, aby nasze życie było zawsze zwrócone ku Bogu i wiara zajmowała w nim miejsce najważniejsze. Wypraszaj nam miłość do Kościoła Chrystusowego i wierność Ewangelii we wszystkich okolicznościach życia, by to Ewangelia kształtowała naszą codzienność, aby było więcej wśród nas wzajemnej miłości, zrozumienia, szacunku i poświęcenia. Proś Boga byśmy pozostali wierni tej drodze i także dziś, tak jak ty, trwali przy Matce Zbawiciela, Matce Kościoła i Królowej Polski. Oręduj za naszą Ojczyzną, by także w 21. wieku, jak przez całe swoje burzliwe i piękne dzieje, była Królestwem Chrystusa i Maryi”.

Przypomniał, że choć Prymas Wyszyński żył w bardzo trudnych czasach to jego strategia nie polegała na narzekaniu, ubolewaniu, płaczu nad sobą, ale była pójściem do przodu, szukaniem nowego klucza z patrzeniem w przyszłość.

– Pomocą była umiejętność odczytywania znaków czasu, odwaga w podejmowaniu wyzwań, cierpliwość i systematyczna praca, ale i świadomość, że Polaków nie zdobywa się groźbą, tylko sercem – podkreślał bp Wętkowski.

23 i 24 maja Civitas odbyło swoją 45. Ogólnopolską Pielgrzymkę na Jasną Górę, do miejsca szczególnie bliskiego ks. Prymasowi, gdzie zawierzał siebie, Kościół, Polskę i świat. Wzięło w niej udział ponad tysiąc osób.

Uwieńczeniem „nowego czasu z bł. Stefanem kard. Wyszyńskim” dla Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” będzie propozycja pielgrzymki do Rzymu ze szczególną modlitwą w Bazylice Santa Maria in Trastevere na Zatybrzu (Matki Bożej na Zatybrzu), która była kościołem tytularnym (rzymskim kościołem) Prymasa Wyszyńskiego.

Przeżywane 28 maja Święto Patronalne to dla środowiska „Civitas Christiana” dzień wspólnego świętowania w wymiarze ogólnopolskim, czyli wszędzie tam, gdzie są członkowie Stowarzyszenia. Sławomir Józefiak, przewodniczący Rady Nadzorczej podkreśla: „Kard. Stefan Wyszyński, obok św. Jana Pawła II, jest najważniejszym duchowym przywódcą XX wieku dla Kościoła, dla Polski i dla Polaków. Papież Jan Paweł II powiedział o nim: Opatrzność daje takiego Prymasa raz na tysiąc lat. To właśnie Prymas Tysiąclecia przeprowadził Kościół w Polsce przez najtrudniejszy czas komunizmu, ponosząc ofiarę więzienia za swoją heroiczną postawę wobec władz komunistycznych. Dziś, po ponad czterdziestu latach od jego śmierci, jest dla nas nadal ważnym wzorem w życiu społecznym i narodowym, a przede wszystkim osobistym. Dla Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” bł. Prymas jest wzorem, programem i inspiracją w podejmowaniu naszej działalności” – dodaje Sławomir Józefiak.

„Współczesny świat potrzebuje świadków Jezusa. Prymas Tysiąclecia uczy nas, w jaki sposób możemy się nimi stać” – zauważa Kamil Sulej, prezes zarządu „Civitas Christiana”. Podkreśla, że kardynał daje receptę lepszego życia społecznego, uczy nas podejmowania decyzji, budowania relacji i brania odpowiedzialności: „to wartości, których współcześnie potrzebujemy na każdym etapie życia. Jednak to, co najważniejsze w nauczaniu prymasa, to bezgraniczne szukanie w drugim człowieku prawdy i dobra”.

Kard. Stefan Wyszyński jest patronem organizacji od 2013 r. Jednym z centralnych elementów jego dziedzictwa jest nauczanie społeczne. Prymas był konsekwentnym promotorem praw człowieka: obrońcą wyzyskiwanych robotników w okresie kapitalizmu, jak i podstawowych wolności w czasach totalitaryzmu. Już w czasie studiów na KUL zajmował się polityką społeczną, nieobce mu były też kwestie wychowania oraz miejsce jakie Kościół winien zajmować w rzeczywistości publicznej. Obronił pracę doktorską poświęconą relacjom pomiędzy szkołą, Kościołem a państwem.

Prowadził Chrześcijański Uniwersytet Robotniczy, był asystentem kościelnym Chrześcijańskich Związków Zawodowych.

Opracował program odnowy życia religijnego, zawarty w idei Jasnogórskich Ślubów Narodu, a także w Wielkiej Nowennie przed 1000-leciem Chrztu Polski.

Nauczanie społeczne Prymasa Wyszyńskiego wyprzedzało epokę i nadal zachowuje aktualność.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.