Zabytkowe kilkusetletnie księgi prezentuje Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu
11 kwietnia 2025 | 11:31 | mraj | Wrocław Ⓒ Ⓟ

W Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiej otwarto wyjątkową wystawę pt. „Od Korony Piastów do Europy Jagiellonów 1025-1525”. Ekspozycja prezentuje kilkusetletnie rękopisy, starodruki, mapy oraz ikonografie z pierwszych wieków państwa polskiego. W tym świetnie zachowane i bogato ilustrowane księgi liturgiczne.
W kwietniu tego roku przypada podwójny i wyjątkowo okrągły jubileusz dwóch ważnych wydarzeń w historii Polski: 1000-lecie koronacji jej pierwszego króla oraz 500-lecie Hołdu Pruskiego.
Z tej okazji Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu prezentuje najcenniejsze obiekty ze swoich zbiorów. A są to artefakty związane z dziejami Polski w tym okresie lub tamtych czasów dotyczące – rękopisy, starodruki, mapy oraz ikonografia.
– Na uwagę zasługuje atlas „Sarmacka Europa”, przedstawia geografię autorstwa Klaudiusza Ptolemeusza. Jeden z naszych najważniejszych artefaktów. Pochodzi on z 1482 roku i został wydany w mieście Ulm. Otworzyliśmy go na pierwszej mapie, który pokazuje obszar. Nasz atlas jest kopią rękopisu, który powstał w II w. n.e. Przechodził on z rąk do rąk – mówi Magdalena Sztochel z Oddziału Zbiorów Kartograficznych BUWr.
Na wystawie nie brakuje druków śląskich powstałych we Wrocławiu przez wiele dziesięcioleci.
– Pamiętajmy o śląskiej linii Piastów, którzy żyli najdłużej. Główna królewska linia Piastów wymarła szybko, ta śląska była dłuższa o 300 lat. Zakończyła się na wymarciu księcia z linii legnicko-brzeskiej w 1675 roku. Pokazujemy zatem, że pamięć Piastach – protoplastach Polski – cały czas istniała w wydawnictwach już pisanych w języku niemieckim na Śląsku – mówi Diana Codogni-Łańcucka z Oddziału Starych Druków BUWr.
Jako przykład wystawiana jest m.in. genealogia Piastów śląskich i królewskich wydana w XVII wieku przez Niemca Frederica Lucae. Te dokumenty przypominają o królewskim pochodzeniu władców Śląska.
Jeden z najstarszych obiektów na wystawie to wyjątkowy i duży Antyfonarz, czyli księga liturgiczna, wykonana w klasztorze cystersów w Lubiążu na początku XIV wieku. Jest on iluminowany i zawiera oprócz tekstów kilka pięknych przedstawień ilustracyjnych malowanych farbą. To unikatowy rękopis, który nie ma żadnej kopii.
– Na jednej ze scen widzimy pełno symboliki. Średniowieczny malarz przedstawił zmartwychwstałego Chrystusa budzącego średniowiecznych rycerzy. Nie rzymskich legionistów, ponieważ nie wiedział, jak wyglądali. Wokoło umieścił sceny ze Starego Testamentu np. nagi człowiek wychodzący z paszczy ryby. To oczywiście prorok Jonasz – opisuje Łukasz Kryszczuk z Oddziału Rękopisów BUWr.
Wyjątkową wystawę w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu można oglądać do 30 czerwca 2025 r. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z opieką kuratorską kustoszy. Zgłoszenia można wysyłać na adres ozk.bu@uwr.edu.pl. Czas oprowadzania to między 30, a 45 minut.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.