Zakopane: banderia konna przywitała świętych papieży
27 kwietnia 2014 | 12:30 | jg Ⓒ Ⓟ
Kilkudziesięciu jeźdźców z banderii konnej powitało świętych Jana Pawła II i Jana XXIII w sanktuarium na zakopiańskich Krzeptówkach, skąd na żywo transmitowano uroczystości z Watykanu.
Banderia konna pojawiła się na Krzeptówkach w chwili, kiedy rozpoczęły się uroczystości kanonizacyjne. Jeźdźcy przejechali do Parku Maryjnego, gdzie znajduje się ołtarz papieski z 1997 r. Trzymali w rękach flagi papieskie, maryjne i narodowe. – Jesteśmy wojskiem papieskim, nie mogło nas tu zabraknąć – powiedział KAI Maciej Zubek, prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan, który sam zasiadał na jednym z przystrojonych koni.
W Parku Fatimskim jest ustawiony telebim, skąd na żywo jest transmitowana jest uroczystość z Watykanu. W sanktuarium zgromadziło się kilkaset osób, w tym burmistrz miasta Janusz Majcher.
Przed rozpoczęciem transmisji odbył się program muzyczno–słowny w wykonaniu zespołów regionalnych. O godz. 17.00 Mszę św. dziękczynną za dar kanonizacji w zakopiańskim sanktuarium odprawi bp Damian Muskus z Krakowa. O godz. 20 zaplanowano zaś dziękczynny koncert maryjny w przededniu Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Wystąpią: Witold Zalewski – organy, Jolanta Kowalska Pawlikowska – sopran, Krzysztof Najbor – czytanie.
W bogatym programie obchodów kanonizacyjnych na Podhalu zaplanowano także o godz. 13 spotkanie na Kasprowym Wierchu. Mszę św. dziękczynną na szczycie odprawi o. Marcin Dąbkowicz, dominikanin z Wiktorówek. Z kolei w Ludźmierzu o godz. 18. podczas dziękczynnej Mszy św. do cudownej figury Matki Boskiej Ludźmierskiej zostanie dodane berło, w którym zostało umieszczono relikwie papieża Jana Pawła II, podarowane sanktuarium przez kard. Stanisława Dziwisza w 2013 r. w czasie obchodów 50-lecia sanktuarium.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


