Drukuj Powrót do artykułu

Zakopane – pierwsza Msza św. w budującym się kościele

13 października 2025 | 11:59 | jg | Zakopane Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. UM Zakopane

Na zakopiańskiej Antałówce trwa budowa kościoła NMP Matki Zbawiciela. 12 października we wnętrzu świątyni, która jest w stanie surowym, została odprawiona Msza św. Wspólnota przeżywa 40-lecie erygowania parafii.

Sumie odpustowej przewodniczył ks. Mikołaj Markiewicz, wikariusz prowincjonalny salwatorianów. Duchowny wspomniał, że parafianie już od miesięcy przygotowywali przestrzeń świątyni dla odprawienia sumy odpustowej, pomimo że kościół wciąż nie jest ukończony. – Nowy kościół na Antałówce to nie tylko obiekt sakralny — to znak wiary, determinacji i wspólnotowej wizji, która stawia fundamenty pod przyszłość. Choć budynek jest obecnie w stanie surowym, dzisiejsza uroczystość pokazuje, że dom Boży już od dziś wypełnia się żywą obecnością wiernych – zaznaczył ks. Markiewicz.

Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele samorządu: wiceburmistrz Zakopanego Iwona Grzebyk-Dulak oraz naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak, którzy odczytali list od burmistrza Łukasza Filipowicza, wyrażając wsparcie dla parafialnej inicjatywy. Wicestarosta Wawrzyniec Bystrzycki wygłosił słowa wdzięczności dla budujących, darczyńców oraz poprzednich proboszczów, jednocześnie wzywając do dalszego wsparcia finansowego ze strony Kościoła i wspólnoty.

W najbliższych miesiącach parafia planuje kontynuację prac wykończeniowych: adaptację wnętrz, instalacje techniczne, elementy wyposażenia i wykończenie elewacji. Księża salwatorianie liczą na wsparcie duchowe i finansowe ze strony darczyńców, instytucji kościelnych oraz lokalnej społeczności.

– Dziękujemy wszystkim, którzy włożyli serce i pracę w przygotowanie nowego kościoła na dzisiejszą uroczystość – od parafian, przez budujących, aż po tych, którzy wspierali duchowo i materialnie. Niech to miejsce stanie się miejscem modlitwy, spotkań, obecności Boga i integracji mieszkańców Antałówki i całego Zakopanego – zaznaczyli księża salwatorianie.

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Zbawiciela na Antałówce została erygowana 13 grudnia 1985 r., co było ważnym krokiem dla mieszkańców tej części Zakopanego. W latach 80. parafialna kaplica służyła wiernym jako duchowe centrum. Jednak od tamtej pory podejmowano starania, by wznieść pełnoprawny kościół, który będzie oddawał godność miejscu i potrzebom wspólnoty.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.