Drukuj Powrót do artykułu

Zbliża się ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony

03 września 2025 | 18:48 | eb | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ

– To będzie czas dziękowania za plony, ale i refleksji, bo problemów w rolnictwie jest bardzo dużo – mówi bp Leszek Leszkiewicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników. W ten weekend na Jasnej Górze odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników i Święto Dziękczynienia Bogu za Plony.

– Sytuacja polityczna, ekonomiczna, polityka Unii Europejskiej, porozumienie z krajami Ameryki Łacińskiej, to wszystko napawa rolników obawami. Rolnicy wymagają wsparcia ze strony świata polityki, gospodarki. Nie chodzi o to, żeby w czasie dożynek, poklepać rolników po ramionach i powiedzieć im, że jesteście bardzo potrzebni, od was zależy bezpieczeństwo żywnościowe, my wam bardzo dziękujemy, a później w praktyce codzienności nie przejmować się rolnikami i nie pamiętać o tym, co się powiedziało na dożynkach – podkreśla bp Leszek Leszkiewicz.

6 i 7 września na Jasnej Górze odbędzie się Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia Bogu za Plony – Jasnogórskie Dożynki pod hasłem „Do Maryi w Roku Jubileuszowym”.

W sobotę, 6 września o 19.00 zostanie odprawiona Msza św. w bazylice na rozpoczęcie pielgrzymki rolników. Przewodniczył jej będzie i homilię wygłosi bp Leszek Leszkiewicz. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników będzie także przewodniczył modlitwie podczas Apelu Jasnogórskiego o 21.00.

Następnie odbędzie się Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich, a po tym nabożeństwie – czuwanie modlitewne. Mszy św. o północy w Kaplicy Matki Bożej przewodniczyć będzie ks. Jerzy Krzanowski, kapelan Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów. Po Mszy św. będzie okazja do nocnej modlitwy.

W niedzielę, 7 września o godz. 4.00 rozpoczną się Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Od godz. 8.00 zaplanowane są modlitwy pielgrzymów na placu przed szczytem z udziałem orkiestr i zespołów śpiewaczych. Natomiast o godzinie 11.00 rozpocznie się uroczysta suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Koncelebrze przewodniczyć będzie i homilię wygłosi bp Krzysztof Włodarczyk, biskup bydgoski.

Ogólnopolskim uroczystościom dożynkowym na Jasnej Górze towarzyszyć będzie Krajowa Wystawa Rolnicza.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.