Drukuj Powrót do artykułu

Żołnierze i funkcjonariusze modlili się na Przeprośnej Górce k. Częstochowy

14 sierpnia 2016 | 12:42 | kos Ⓒ Ⓟ

W ostatnim dniu XXV Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki Żołnierzy na Jasną Górę, uczestniczący w niej pątnicy spotkali się na Przeprośnej Górce koło Częstochowy, gdzie biskup polowy Józef Guzdek przewodniczył Mszy św. wieńczącej 10-dniowy marsz na Jasną Górę. W kończącej się dziś pielgrzymce wzięło udział ponad 400 osób z Polski, USA, Litwy, Słowacji i Chorwacji.

Święta Górka Przeprośna k. Częstochowy zwana jest Górą Pojednania Narodów ze względu na pielgrzymujących tu wraz z kadrą dowódczą żołnierzy z różnych krajów członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego NATO. Znajduje się tu Sanktuarium św. Ojca Pio nazywane „polskim San Giovanni Rotondo”.

Na początku liturgii ks. płk Zenon Surma, przewodnik pielgrzymki, przywitał przybyłych gości i podziękował wszystkim za udział w pielgrzymce m.in. wiceministrowi obrony narodowej Bartoszowi Kownackiemu i gen. bryg. Adamowi Joksowi, dowódcy Wielonarodowej Brygady w Lublinie.

Ks. płk Surma wyraził wdzięczność płk. Zbigniewowi Powęsce, zastępcy szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych za pomoc w zorganizowaniu logistycznej części pielgrzymki a towarzyszącym pątnikom w mundurach 13 kapelanom za ich posługę sakramentalną. Podkreślił, że w tym roku pątnicy szczególnie wzięli sobie do serca hasło pielgrzymki: "Effatha – Otwórz się!". – Przeżywamy w tym wyjątkowym czasie Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, 1050. rocznicę Chrztu Polski a niedawno Światowe Dni Młodzieży. Hasło tegorocznej pielgrzymki przypomniało nam konieczność otwarcia się na drugiego człowieka i działanie Miłosierdzia Bożego w naszym życiu – podkreślił.

Podczas Mszy św. wierni modlili się w intencji Moniki i Bogdana, którzy dokładnie rok temu w sanktuarium na Przeprośnej Górce zawarli związek małżeński, podczas podobnej Mszy św. kończącej pielgrzymkę wojskową. Oprawę muzyczną liturgii zapewniła Orkiestra Wojskowa z Bytomia. Obecna była także Kompania Reprezentacyjna z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa.

W homilii bp Guzdek nawiązując do słów Maryi z Kany Galilejskiej: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie" podkreślił, że pielgrzymka na Jasną Górę służy temu, aby usłyszeć głos Boga, przekazany za pośrednictwem Maryi. Według niego warunkiem jest otwarcie się na działanie łaski Bożej.

Ordynariusz wojskowy przypomniał innego pielgrzyma, który podczas drogi na Jasną Górę, jako dziennikarz przeżył nawrócenie – był nim Władysław Reymont. – "Pielgrzymka do Jasnej Góry" była pierwszą książką, którą młody autor zwrócił na siebie uwagę czytelników. Ten spędzony w drodze na Jasną Górę czas przemienił go wewnętrznie – przekonywał.

Biskup polowy powiedział, że "Bóg nie włamuje się do naszych serc, ale czeka aż człowiek otworzy się na jego działanie". – Wiara i wolność to dwie siostry bliźniaczki – podkreślił.

Zdaniem ordynariusza wojskowego trzy warunki, trzy słowa klucze pozwolą na spotkanie człowieka z Bogiem. Pierwszym z nich jest otwarcie się na Słowo Boże, odczytywane z Pisma świętego i głoszone przez kapłanów. Drugim warunkiem jest gorliwa modlitwa, która nie tylko wiąże się z mówieniem, ale przede wszystkim z próbą wsłuchania się w to czego oczekuje od nas Bóg. Trzecim słowem-kluczem jest sakrament. Biskup Polowy zwrócił uwagę na sakrament miłosierdzia i znów nawiązał do hasła tegorocznej pielgrzymki "Otwórz się!". Przywołując słowa zawarte w "Dzienniczku" św. siostry Faustyny, dotyczące owocnego korzystania z sakramentu pokuty bp Guzdek przestrzegał m. in. przed nieszczerą spowiedzią.

Przekonywał, że tylko szczera postawa, pełne otwarcie podczas rozmowy ze spowiednikiem pozwoli na spotkanie z Bogiem. – Kiedy życie będziecie budować na fundamencie prawdy, wygracie je – podkreślił.

Eucharystię koncelebrowali z bp. Guzdkiem, bp Richard Spencer, biskup polowy armii Stanów Zjednoczonych i bp Franciszek Rabek, biskup polowy armii słowackiej oraz kapelani towarzyszący żołnierzom w drodze. Ordynariusze polowi otrzymali za kolejny już udział w pielgrzymce od bp. Guzdka "Medale bł. ks. Jerzego Popiełuszki". Biskup Rabek uczestniczył w wojskowej pielgrzymce na Jasną Górę po raz 10, natomiast biskup Spencer po raz czwarty.

Na Mszy św. obecni byli także m.in. gen. dyw. pil. Jan Śliwka, zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który żegnał wyruszających 5 sierpnia w drogę pielgrzymów, gen. dyw. Leszek Surawski, Inspektor Wojsk Lądowych oraz Ryszard Stefaniak, zastępca prezydenta Częstochowy. Obecni byli również przedstawiciele armii zagranicznych biorących udział w pielgrzymce ze Stanów Zjednoczonych, Litwy i Chorwacji, a także delegacje służb mundurowych: Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei i Służby Celnej.

Po Mszy św. biskupi oraz towarzyszący im goście rozmawiali z pątnikami o trudach pielgrzymki, była to także okazja do wspólnych zdjęć i krótkiego wypoczynku przed wymarszem do Częstochowy.

Grupa ponad 400 żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei i Służby Celnej wyruszyła z Przeprośnej Górki na ostatni etap prowadzący częstochowską Aleją Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę. Tam, przed Cudownym Obrazem nastąpi akt zawierzenia żołnierzy, funkcjonariuszy służb mundurowych, kapłanów i osób cywilnych, związanych w różny sposób z formacjami mundurowymi.

Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 roku wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu co roku pątnicy w mundurach pielgrzymują przed ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. Tylko raz pielgrzymka z powodu tragicznej powodzi w 1997 roku została odwołana.
Od 1996 r. z Polakami pielgrzymują żołnierze innych państw. Jako pierwsi dołączyli się Amerykanie i Słowacy. Następnie także żołnierze z Niemiec, a także Litwini, Ukraińcy i Chorwaci.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Żołnierze i funkcjonariusze modlili się na Przeprośnej Górce k. Częstochowy

14 sierpnia 2013 | 18:00 | kos Ⓒ Ⓟ

W ostatnim dniu XXII Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki Żołnierzy na Jasną Górę, uczestniczący w niej pątnicy spotkali się na Przeprośnej Górce koło Częstochowy, gdzie biskup polowy WP Józef Guzdek przewodniczył Mszy św. W homilii bp Guzdek podkreślał, że „pielgrzymka to czas, w którym można zawierzać Bogu swoje marzenia i trudne sprawy, wierząc, że z Jego pomocą wszystko jest możliwe”. Dodał jednak, że żaden z uczestników pielgrzymki nie powinien zatrzymywać się na tym etapie.

Podczas Mszy św. wśród pielgrzymów obecny był krzyż wykonany przez jednego z żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego podczas XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie – symbol łączności z naszymi żołnierzami. Na Przeprośną Górkę licznie przybyli goście z zagranicy z USA, Niemiec, Litwy, Łotwy i Chorwacji.

Święta Górka Przeprośna k. Częstochowy zwana jest Górą Pojednania Narodów ze względu na pielgrzymujących tu wraz z kadrą dowódczą żołnierzy z różnych krajów członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego NATO. Znajduje się tu Sanktuarium św. Ojca Pio nazywane „polskim San Giovanni Rotondo”.

W homilii ordynariusz wojskowy podkreślił, że owocem pielgrzymki jest refleksja nad własnym życiem. Powiedział, że „pielgrzymka to czas, w którym mogą zawierzać Bogu swoje marzenia i trudne sprawy, wierząc, że z Jego pomocą wszystko jest możliwe”. Dodał jednak, że żaden z uczestników pielgrzymki nie powinien zatrzymywać się na tym etapie. – Dojrzały chrześcijanin nie tylko prosi Boga, ale też Go słucha. Bóg często wzywa do służby i poświęcenia – powiedział. Podkreślił, że żołnierze i funkcjonariusze są podwójnie zobowiązani do wypełnienia swego powołania, którym jest służba Bogu, Ojczyźnie i ludziom. – Jestem przekonany, że człowiek w mundurze, który posiada autentyczną wiarę, może wnosić nową jakość do służby mundurowej i może być ewangelicznym zaczynem – powiedział.

Eucharystię koncelebrowali kapelani z Niemiec, Łotwy, Litwy, USA i Polski.
Oprócz żołnierzy w pielgrzymce uczestniczą pracownicy wojska oraz funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej i Służby Celnej.

Po Mszy św. biskup Guzdek rozmawiał z pątnikami o trudach pielgrzymki, była okazja do wspólnych zdjęć i krótkiego wypoczynku przed wymarszem do Częstochowy. Na czele kolumny niesiony był krzyż wykonany przez jednego żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego podczas XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Do pielgrzymów dołączyła także kompania honorowa Wojsk Specjalnych z Lublińca.

Grupa ponad 600 żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służby Celnej wyruszyła z Przeprośnej Górki na ostatni etap prowadzący częstochowską Aleją Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę. Tam, pod cudownym obrazem nastąpi akt zawierzenia żołnierzy, funkcjonariuszy służb mundurowych, kapłanów i osób cywilnych, związanych w różny sposób z formacjami mundurowymi. Żołnierzom towarzyszą w tym etapie m. in. gen. broni Zbigniew Głowienka, dowódca Wojsk Lądowych, gen. Almantas Leika, dowódca Wojsk Lądowych Litwy, gen. Bruno Kasdorf, dowódca Wojsk Lądowych Niemiec, gen. Jan Gurnik, dowódca Sił Połączonych armii Czech, gen. Daniel M. Krumrei, dowódca Gwardii Narodowej stanu Illinois a także przedstawiciel Bundestagu płk rez. Ernst-Reinhard Beck.

Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 r. wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od 1996 r. z Polakami pielgrzymują żołnierze innych państw. Jako pierwsi dołączyli się Amerykanie i Słowacy. W 1997 roku z uwagi na konieczność zaangażowania wojska do usuwania skutków powodzi pielgrzymka została odwołana. Od 2006 r. do pielgrzymki dołączyli żołnierze litewscy i ukraińscy. W tym roku Pielgrzymka Wojskowa odbywa się po raz dwudziesty drugi.
Relacje z Pielgrzymki Wojskowej są dostępne na stronie Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego: www.ordynariat.wp.mil oraz profilu ordynariatu na portalu społecznościowym Facebook.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.