Życie zakonne
525 lat obecności bernardynów w Skępem
W Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej, Pani Mazowsza i Kujaw w Skępem (diecezja płocka), obchodzono 625 rocznicę obecności bernardynów. Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski. Wyraził wdzięczność zakonnikom za ofiarną posługę w tym wyjątkowym miejscu i zaznaczył, że do Skępego przychodzi wiele pielgrzymek.
Dziewięciu paulińskich kleryków złożyło śluby wieczyste
Na wyłączną służbę Bogu, Kościołowi i Zakonowi oddało się dziś w uroczystość Zwiastowania Pańskiego dziewięciu paulińskich braci kleryków, w tym 4 Polaków, 3 Kameruńczyków, Chorwat i Południowoafrykańczyk. Podczas Mszy św. złożyli profesję wieczystą, czyli śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa na całe życie. Młodym zakonnikom życzono mocy wiary, której świadkiem jest o. Kordecki niezłomny obrońca Jasnej Góry czasów potopu szwedzkiego, a którego rok jubileuszowy jest obchodzony. Eucharystii przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika.
Karmelitanki bose przekształcają opuszczone gospodarstwo w klasztor
Wspólnota karmelitanek bosych w Czechach buduje własnymi rękami nowy klasztor. Zajrzyjcie za kulisy!
Kobieta sekretarzem konferencji episkopatu
Po raz pierwszy funkcja sekretarza generalnego Konferencji Biskupów Słowenii została powierzona kobiecie. Salezjanka Marija (Mojca) Šimenc będzie następczynią ks. Tadeja Strehoveca. Jej pięcioletnia kadencja rozpocznie się 17 marca.
Dziś aukcja ikon na rzecz wsparcia Ukrainy
Dziś o 17. 00 w sali prowincjalnej klasztoru dominikanów na Freta odbędzie się aukcja ikon, z której dochód zostanie przeznaczony na organizację kolonii terapeutycznych dla dzieci ukraińskich żołnierzy poległych podczas wojny. Organizatorem wystawy ikon oraz aukcji jest Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie.
Siostry zakonne na Ukrainie wybierają życie pośród wojny
„Wymiar duchowy każdej osoby jest bardzo wrażliwy. Oczywiście, w czasie wojny mamy tak wiele różnych doświadczeń wewnętrznych, tak wiele sprzecznych emocji i uczuć, do tego stopnia, że, zwłaszcza na początku tej tragedii, trudno przychodziło nam się modlić” – wyznaje s. Teodora Shulak, Ukrainka, która w październiku ostatniego roku została wybrana na przełożoną generalną Sióstr Misjonarek Najświętszego Odkupiciela.
Polskie siostry zakonne: to przywilej, że możemy pomagać Ukraińcom
Obecnie na Ukrainie przebywają 154 siostry zakonne z Polski, co stanowi 40 proc. wszystkich obecnych tam zakonnic. Jest to naprawdę naszym przywilejem, że możemy pomagać ludziom z Ukrainy tak na miejscu, jak i w Polsce – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim s. Dolores Zok, przewodnicząca Konsulty Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w naszej ojczyźnie.
Polskie siostry stale pomagają w 150 miejscach na Ukrainie
Na Ukrainie polskie siostry stanowią 40 proc. wszystkich pracujących tam sióstr zakonnych. Na co dzień posługują w ponad 150 miejscach. „Mimo wojny, nie wyjechały, chcą być na miejscu i pracować tam, gdzie to jest najbardziej potrzebne” – powiedziała Family News Service s. Dolores Zok, przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w przeddzień pierwszej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę.
Na o. Marka Rupnika nałożono kolejne kary
Towarzystwo Jezusowe wydało oficjalne oświadczenie w sprawie ojca Marka Rupnika. Czytamy w nim, że nowe skargi dotyczące nadużyć popełnionych przez słoweńskiego jezuitę obejmują okres ponad 30 lat. Prowadzone będzie dalsze postępowanie wewnętrzne. Na zakonnika nałożono kolejne kary.
Spotkanie przełożonych paulińskich klasztorów
W szczególnej łączności ze współbraćmi z Ukrainy upływa na Jasnej Górze doroczne spotkanie przełożonych paulińskich klasztorów, głównie tych, które bezpośrednio są zależne od przełożonego generalnego Zakonu. Placówki te nie należą do autonomicznych jednostek, jak prowincje czy wiceprowincje. Takich domów na świecie jest ponad 40.