Bielsko-żywiecka
Najstarszy kapłan archidiecezji krakowskiej ks. prałat Józef Strączek skończył 101 lat
101 lat kończy dziś najstarszy kapłan w archidiecezji krakowskiej ks. prałat Józef Strączek. Mieszkający na terenie parafii w Porąbce w diecezji bielsko-żywieckiej duchowny urodził się 17 października 1914 roku w Pcimiu.
Bp Greger: modlitwa różańcowa to ogromne zaplecze duchowe
„Wasza modlitwa to ogromne zaplecze duchowe wspólnot rodzinnych, parafialnych, ale także całej diecezji” – dziękował bp Piotr Greger, który 17 października w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przewodniczył Mszy świętej dla Róż Żywego Różańca oraz wspólnot różańcowych z całej diecezji bielsko-żywieckiej.
Ks. Pędziwiatr: św. Maksymilian nie nauczył nas Koronki, ale pokazał jak być miłosiernym
„Św. Maksymilian dowiódł całym swym życiem jak Boże miłosierdzie przekłada się na miłosierdzie ludzkie” – podkreślił ks. Jacek Pędziwiatr, który w kęckim klasztorze wygłosił wykład „Św. Maksymilian Kolbe świadek wiary w Auschwitz”. Spotkanie zorganizował Klub „Gazety Polskiej” im. rtm. Witolda Pileckiego w Kętach.
Kęty: duchowni czterech Kościołów chrześcijańskich zainaugurowali festiwal „Psallite Deo”
Pantomima kęckiej grupy teatralnej inspirowana tekstem Karola Wojtyły zainaugurowała 16 października XVIII Festiwal Twórczości Religijnej „Psallite Deo” w Kętach. Podczas ekumenicznej imprezy duchowni czterech Kościołów chrześcijańskich pozdrowili publiczność i uczestników festiwalu. Na ekumeniczny Festiwal składają się Międzydekanalny Przegląd Muzyczny i Międzynarodowy Konkurs Muzyczny, a także specjalne wystawy oraz Przegląd Filmowy „Oikumene”.
Bielsko-Biała: „Korowód Świętych” czyli święci pokazują miłosierną twarz Boga
„Życiorysy świętych konkretnie objawiają miłosierdzie Boga; to historie ludzi, którzy odkryli miłość Boga i chcąc Go naśladować, sami byli miłosierni” – podkreślił ks. Piotr Bączek, asystent kościelny bielsko-żywieckiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Młodzi ludzie z tej organizacji po raz dziewiąty organizują Korowód Świętych. Kolorowy i rozmodlony przemarsz przejdzie ulicami Bielska-Białej 24 października br. pod hasłem „Święci – świadkowie miłosierdzia”.
Bielsko-Biała: ekumeniczna modlitwa zainaugurowała „Pola Nadziei”
Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne zainaugurowało kolejną edycję „Pól Nadziei”. Budowniczy i organizator Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej pokazał uczniom i nauczycielom z ponad 80 szkół z Podbeskidzia, jak wygląda efekt ich pracy – zbiórek, przedstawień, kiermaszy i wielu innych akcji na rzecz hospicjum. Po raz pierwszy cebulki żonkili – kwiatów, które są symbolem ruchu hospicyjnego – posadzono przed wybudowanym hospicjum.
Nowy rok akademicki w Instytucie Teologicznym im. Św. Jana Kantego
Świeccy oraz kapłani rozpoczęli nowy rok akademicki w Instytucie Teologicznym im. Św. Jana Kantego w Bielsku-Białej. Kolejny rok działalności uczelni zainaugurowała Msza św. sprawowana w kurialnej kaplicy w Bielsku-Białej. Liturgii przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. Marek Studenski w koncelebrze z kapłanami diecezji bielsko-żywieckiej oraz archidiecezji katowickiej i krakowskiej.
Bielsko-Biała: Szkolne Koła Caritas zaadoptowały synodalnych biskupów
Szkolne Koła Caritas w diecezji bielsko-żywieckiej włączyły się w zainicjowaną przez Austriacki Instytut ds. Małżeństwa i Rodziny światową akcję „Adopt a bishop” (Zaadoptuj biskupa) – modlitewnej adopcji biskupów, którzy uczestniczą w synodzie biskupów poświęconym rodzinie. Młodzież zarejestrowała się na portalu adoptabishop.org i zadeklarowała modlitwę w intencji konkretnego biskupa uczestniczącego w synodzie.
Bp Pindel: odrzucenie Boga to najgłębsza przyczyna grzechu
Oddawanie czci stworzeniu zamiast Bogu, grzech i stała dyspozycja do zła to symptomy degradacji człowieka, nieuznającego Boga za godnego czci i dziękczynienia – podkreślił bp Roman Pindel, który 13 października przewodniczył ostatniemu w tym roku nabożeństwu fatimskiemu w sanktuarium maryjnym w Rychwałdzie. Od maja do października, każdego 13. dnia miesiąca, w modlitwach przed przeżywającym w tym roku złoty jubileusz koronacji wizerunkiem Matki Bożej Pani Ziemi Żywieckiej uczestniczyło kilkanaście tysięcy wiernych.
Wadowice: triduum ku czci św. Teresy od Jezusa w roku 500. rocznicy jej narodzin
Triduum ku czci św. Teresy od Jezusa w kończącym się jubileuszowym roku 500. rocznicy jej narodzin (1515-2015) rozpoczęło się 12 października w wadowickim Karmelu „na Górce”. Kazania podczas kolejnych dni triduum głosi o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, który stara się ukazać jak duchowość hiszpańskiej św. Teresy (1515-1582) została zgłębiona i doprowadziła do świętości polską Teresę od Jezusa – Mariannę Marchocką (1603-1652) z pierwszego pokolenia polskich karmelitanek bosych, kandydatkę na ołtarze.


