Bielsko-żywiecka
Bp Pindel do zakonników: dostrzegajmy łaskę w naszej codzienności
Do dostrzegania łaski w swym życiu, wdzięczności Bogu i dawania świadectwa zachęcał bp Roman Pindel podczas piątkowego (11 września) spotkania z zakonnikami z diecezji bielsko-żywieckiej w Kętach. Gospodarzem odbywających się od 11 lat spotkań kapłanów i braci zakonnych z ordynariuszem byli tym razem franciszkanie reformaci, którzy od ponad 300 lat przebywają w kęckim klasztorze. Wspólnie modlono się o dobre owoce kończącego się Roku Życia Konsekrowanego.
Bp Pindel przed peregrynacją obrazu Jezusa Miłosiernego: nie bójmy się prosić Jezusa
„Nie bójmy się prosić Jezusa o wiele” – zachęcił bp Roman Pindel w liście pasterskim z okazji rozpoczynającej się w 20 września peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego. List zostanie odczytany w najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach diecezji bielsko-żywieckiej.
Bielsko-Biała 20. Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego (zapowiedź)
Wykonanie „Credo” – monumentalnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego – będzie kulminacyjnym wydarzeniem 20. Festiwalu Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego w dniach 2-4 października w Bielsku-Białej. Dzieło wykonają w miejscowym kościele św. Maksymiliana Kolbego muzycy pod batutą samego kompozytora.
Bielsko-Biała: 500 tornistrów z przyborami szkolnymi od Caritas
Do ponad 500 dzieci z całej diecezji trafiły wyprawki szkolne rozprowadzone przez bielsko-żywiecką Caritas w ramach ogólnopolskiej akcji „Tornister pełen uśmiechów”. Plecaki wypełnione przyborami szkolnymi otrzymali uczniowie z rodzin wielodzietnych będących w trudnej sytuacji materialnej.
Wadowice: rekolekcje zakonników z Polskiej Prowincji Karmelitów
Przedstawiciele karmelitów – jednej z dwóch gałęzi tego zakonu – z klasztorów w Polsce, na Litwie i Ukrainie oraz Międzynarodowego Kolegium Zakonu w Rzymie biorą udział w rekolekcjach, które odbywają się w Wadowicach. Temat rekolekcji nawiązuje do Roku Życia Konsekrowanego i ma stanowić inspirację do pogłębiania duchowości Karmelu.
Bp Pindel prosi o modlitwę w intencji Synodu Biskupów nt. rodziny
O modlitwę i wołanie o Ducha Świętego w intencji dobrych owoców Synodu Biskupów nt. rodziny poprosił słuchaczy Diecezjalnego Studium Teologii Rodziny w Bielsku-Białej bp Roman Pindel. Ordynariusz bielsko-żywiecki wziął udział w inauguracji zajęć i rozdał 15 absolwentom dyplomy ukończenia Studium. W spotkaniu z osobami, które przez 2 lata zdobywają wiedzę nt. całokształtu zagadnień życia małżeńskiego i rodzinnego, wziął udział europoseł Marek Jurek.
Bp Greger: czym jest świątynia najwspanialsza ale pusta?
„Czym jest – nawet najwspanialsza świątynia – jeśli będzie pusta? To my nadajemy blask i pełne znaczenie świątyni” – powiedział bp Piotr Greger podczas uroczystości 130. rocznicy poświęcenia kościoła w Międzybrodziu Bialskim. Podczas parafialnego dziękczynienia biskup bielsko-żywiecki pobłogosławił tablicę grobową ks. Jana Fitaka, pierwszego proboszcza i budowniczego tej świątyni.
Bp Dajczak: młodzi jak powietrza potrzebują doświadczenia Boga
„Dzisiaj młodych, którzy czekają na to, aby ktoś na nich popatrzył, zauważył i dał im trochę serca, jest bez liku” – powiedział do katechetów diecezji bielsko-żywieckiej bp Edward Dajczak i przypomniał, że młodzi ludzie „potrzebują jak powietrza doświadczenia Boga”. W bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa biskup koszalińsko-kołobrzeski wygłosił 5 września wykład inauguracyjny z okazji rozpoczęcia nowego roku katechetycznego.
Żywiec: szkoła otrzymała imię bł. Matki Teresy z Kalkuty
Imię bł. Matki Teresy z Kalkuty otrzymały Liceum dla Dorosłych i Szkoła Policealna Edukacja w Żywcu. Podczas Eucharystii w żywieckiej konkatedrze biskup senior Tadeusz Rakoczy przypomniał, jak ważny w procesie wychowania jest wybór patrona szkoły.
Bielsko-Biała: śluby wieczyste słowackiej redemptorystki
W bielskim klasztorze sióstr redemptorystek – jedynym w Polsce należącym do tego kontemplacyjnego zakonu założonego przez włoską mistyczkę z XVIII wieku – wieczyste śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyła dziś Słowaczka Mária Gajdošíkova. W uroczystości, której przewodniczył biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, uczestniczyły redemptorystki z bielskiej wspólnoty oraz klasztorów za granicą, ojcowie redemptoryści, a także najbliższa rodzina siostry neoprofeski.


