Bielsko-żywiecka
Rychwałd: wystawa najcenniejszych dzieł sanktuarium beskidzkiego
W jednej z wież kościelnych rychwałdzkiego sanktuarium otwarto 18 lipca stałą wystawę najcenniejszych dzieł sztuki ze zbiorów podżywieckiej parafii pw. św. Mikołaja. Znalazło się na niej, między innymi, 6 nieprezentowanych dotąd publicznie obrazów, które zostały poddane gruntownej konserwacji. Obejrzeć można na wystawie także cenny egzemplarz „Rychwalda Monumenta” z 1728 roku Andrzeja Komonieckiego, będący unikatowym dziejopisem Ziemi Żywieckiej.
Żywiec: wojewódzkie obchody święta policji z udziałem ordynariusza
Policjanci z całego Śląska obchodzili 17 lipca w Żywcu swoje święto. Z tej okazji biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel odprawił w żywieckiej konkatedrze Mszę św. w intencji policjantów i ich rodzin.
Bp Pindel w oświęcimskim Karmelu: szkaplerz – znak łaskawości Boga
„Szkaplerz to wymowny znak Bożego zatroskania o ludzkie zbawienie” – podkreślił 16 lipca w Oświęcimiu bp Roman Pindel, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy oświęcimskiego klasztoru sióstr karmelitanek bosych. Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej sprawował liturgię z okazji wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Podczas odpustowej uroczystości kilkunastu wiernych przyjęło po raz pierwszy szkaplerz, na który składają się kawałki materiału z wizerunkiem Serca Pana Jezusa i Matki Bożej.
Rychwałd: górale czekają na tysiące pielgrzymów i Andrzeja Dudę
Rychwałd na Żywiecczyźnie oczekuje pielgrzymów, którzy przyjadą w niedzielę 19 lipca na uroczystości jubileuszowe 50. rocznicy koronacji łaskami słynącego wizerunku Matki Bożej. Eucharystii z udziałem hierarchów, księży i zakonników, przewodniczyć będzie prymas Polski abp Wojciech Polak. Swój udział w uroczystościach zapowiedział prezydent elekt Andrzej Duda z rodziną.
W Meksyku powstaje film o św. Maksymilianie Kolbe
W studiu filmowym meksykańskiej wytwórni Dos Corazones Films powstaje animowany film 3D inspirowany życiem św. Maksymiliana Kolbego. Pełnometrażowy, trójwymiarowy obraz filmowy „Max i ja”, za którego produkcję odpowiadają twórcy takich dzieł jak „Cristiada” czy „Największy z cudów”, zamierzają po raz pierwszy pokazać swe dzieło podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Z nieoficjalnych informacji wiadomo jednak, że trwają rozmowy nad możliwością prapremiery filmu w Oświęcimiu.
Beskid Mały: uroczystości 20-lecia Kaplicy „Ludzi Gór”
Na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym odbyły się 12 lipca uroczystości z okazji 20-lecia tutejszej Kaplicy „Ludzi Gór”. Uroczystą Mszę św. dziękczynną odprawił bp Roman Pindel, który podkreślił, że nowa ewangelizacja polega na wyjściu do świata i głoszeniu orędzia o Dobrej Nowinie od domu do domu – tam gdzie wiara ostygła.
Beskidy: ewangelizacja na Hali Rycerzowej
Hala Rycerzowa (1226 m. n.p.m) w Beskidzie Żywieckim była kolejną „biblijną” górą, na której 11 lipca modlili się uczestnicy „Ewangelizacji w Beskidach” – największej tego typu wakacyjnej akcji w diecezji bielsko-żywieckiej. Około pół tysiąca uczestników ewangelizacyjnej wyprawy wzięło udział we Mszy św. polowej w otoczeniu beskidzkich gór.
Bielsko-Biała: akcja „Ze św. Krzysztofem bezpiecznie na drodze”
Dzień bezpiecznego użytkownika dróg „Ze św. Krzysztofem bezpiecznie na drodze” organizują 25 lipca w Bielsku-Białej Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej oraz Wydział Ruchu Drogowego KMP w Bielsku-Białej.
Dzięgielów: końcówka największej otwartej imprezy ewangelizacyjnej Kościoła luterańskiego
Seminaria, cykl dla dzieci, zajęcia warsztatowe, inne spotkania oraz ostatni wykład ks. Sławomira Sikory, duchownego, maratończyka i poety – czekają na tych którzy wybiorą się na trzy ostatnie dni trwającego 66. Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie. Hasło tegorocznego TE, odbywającego się nieopodal polsko-czeskiej granicy, brzmi: „Bez ograniczeń”. Organizatorem jest Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła ewangelicko-augsburskiego (CME). Wydarzenie ma charakter ekumeniczny.
Pomoc dla małego Damiana w ramach ekumenicznego serwisu charytatywnego
Ruszył ekumeniczny serwis charytatywny Pomagam.caritas.pl. Portal stworzony we współpracy z diecezjalnymi Caritas w Polsce oraz Eleos Kościoła prawosławnego, Diakonią Kościoła ewangelicko-augsburskiego i Diakonią Kościoła ewangelicko-reformowanego ma służyć bezpośredniemu wsparciu poprzez modlitwę i dotację konkretnej osoby, dla której opracowano szczegółowy projekt pomocy.


