Bielsko-żywiecka
Bielsko-Biała: drużyny „Luce” zadebiutowały w Polskiej Lidze Hokeja na Rolkach
Dwie bielskie drużyny – „Luce Pasjonaci” i „Luce Bielsko-Biała” – nazwane na cześć włoskiej błogosławionej Chiary Badano – wzięły udział w tegorocznych rozgrywkach Polskiej Ligi Hokeja na Rolkach. Bielscy zawodnicy awansowali do finałowej „ósemki”. Ostatecznie wywalczyli 5. miejsce w Turnieju Finałowym w Łodzi. Obie bielskie drużyny działają w oparciu o szkółkę hokeja na lodzie, skupiającą miłośników tego sportu z Bielska i okolic. Prowadzą ją trenerzy – aktywni hokeiści.
Beskidy: w lipcu i sierpniu ewangelizacja na ośmiu beskidzkich szczytach
Po raz trzeci do udziału w misji ewangelizacji Beskidów zachęcają przedstawiciele Francesco Team, Fraterni Franciszkańskiej i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Rychwałdzie. W wakacyjne soboty od lipca do sierpnia planowane są rodzinne i wspólnotowe wyprawy na osiem szczytów beskidzkich.
Wadowice: rekolekcje prowincjalne karmelitów „trzewiczkowych”
Rekolekcje prowincjalne Karmelitów Dawnej Obserwy, zwanych potocznie trzewiczkowymi, trwają od 28 czerwca w Domu Rekolekcyjnym Karmelitów Bosych im. Jana Pawła II w Wadowicach. Zakonnicy zastanawiają się m.in. na wyzwaniami trwającego w Kościele Roku Życia Konsekrowanego.
Bp Greger: powiedz Jezusowi w oczy, kim On jest dla ciebie
„Jezus nie buduje na ludzkich niestabilnych opiniach, lecz na wierze – owocu łaski” – wyjaśnił bp Piotr Greger, który 29 czerwca sprawował Mszę św. w kościele Niepokalanego Serca NMP w Polance Górnej koło Oświęcimia. W czasie liturgii bielsko-żywiecki biskup pomocniczy udzielił sakramentu namaszczenia chorych grupie osób z Małopolski – gości funkcjonującego przy parafii Domu Charytatywnego Jana Pawła II.
Bp Greger: Dni Trzeźwości w Kamesznicy to owoc Bożej łaski
To owoc Bożej łaski, to zasługa tego miejsca i tych ludzi, którymi Pan Bóg się posłużył – mówił o liczącej ćwierć wieku tradycji Kamesznickich Dni Trzeźwości bp Piotr Greger, który przewodniczył 28 czerwca Eucharystii w słynnej wiosce koło Żywca. W ramach 25. edycji spotkań promujących trzeźwość w sobotę i niedzielę odbył się m.in. mityng Anonimowych Alkoholików i ich rodzin, Msza św. przy grocie „Na Grapce” oraz całonocna, bezalkoholowa zabawa taneczna.
Harmęże: poseł, senator, burmistrz i radni na rekolekcjach
Poseł PiS, senator PO, burmistrz oraz radni ze Śląska Cieszyńskiego, Żywiecczyzny i ziemi kęckiej wzięli udział w rekolekcje zamkniętych w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia w dniach od 26 do 27 czerwca. Kolejne spotkanie formacyjne parlamentarzystów i samorządowców z Podbeskidzia zorganizował ich diecezjalny duszpasterz ks. dr Marek Studenski, który poprowadził też rekolekcyjne rozważania.
Buczkowice: wystawa pamiątek w domu rodzinnym sługi Bożego bp. Pietraszki
Kamienna tabliczka do nauki pisania z początku XX wieku, pamiątkowe zdjęcie z absolwentami i nauczycielami bialskiego gimnazjum, magnetofon, narty, a także osobiste przedmioty – krzyż biskupi, sutanna, różaniec, korporał – znalazły się m.in. na wystawie pamiątek w domu rodzinnym bp. Jana Pietraszki w Buczkowicach.
Bielsko-Biała Hałcnów: modlitwa za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie
Za kapłanów, osoby konsekrowane oraz o nowe powołana kapłańskie i zakonne modlono się 26 czerwca w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie. Mszy św. koncelebrowanej w ramach comiesięcznych czuwań modlitewnych, z udziałem kilkudziesięciu kapłanów, w tym m.in. księży neoprezbiterów, przewodniczył bp Piotr Greger.
Bp Pindel: życie i religia polegają na dotrzymywaniu słowa, przymierza
Do odkrywania niezwykłego bogactwa życia w przymierzu z Bogiem zachęcił bp Roman Pindel, który przewodniczył 26 czerwca w kościele Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu Mszy św. z okazji zakończenia uroczystości 100-lecia Liceum im ks. Stanisława Konarskiego. Ordynariusz bielsko-żywiecki modlił się przy ołtarzu w asyście kilkunastu księży: absolwentów oraz obecnych i byłych katechetów słynnego oświęcimskiego „Konara”.
Wadowice: Zakład Karny doceniony za ratowanie zabytków żydowskich
Za wkład w ratowanie zabytków dziedzictwa żydowskiego w Polsce, oraz działalność na rzecz dialogu polsko-żydowskiego Zakład Karny w Wadowicach otrzymał nagrodę „Lauru Pamięci”. Honorowy dyplom i statuetka, jakie otrzymała dyrekcja wadowickiej jednostki służby więziennej, to symboliczne podziękowanie za wieloletnią współpracę i zaangażowanie w porządkowanie niszczejących kirkutów w regionie – w Wadowicach czy Andrychowie.


