Bielsko-żywiecka
Groń Jana Pawła II: święto młodych wolontariuszy Caritas
Już 11 Szkolnych Kół Caritas działa w diecezji bielsko-żywieckiej. Młodzi wolontariusze, nauczyciele oraz duchowni – zaangażowani w cieszącą się coraz większą popularnością formę pomocy potrzebującym – spotkali się 24 czerwca na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym, gdzie Mszy św. przy kaplicy „Ludzi Gór” przewodniczył bp Piotr Greger.
Kamesznica: 25. Kamesznickie Dni Trzeźwości
25. Kamesznickie Dni Trzeźwości odbędą się 27-28 czerwca w Kamesznicy koło Żywca. W programie przewidziano m.in. mityng Anonimowych Alkoholików i ich rodzin, Mszę św. przy grocie „Na Grapce” oraz całonocną, bezalkoholową zabawę taneczną.
Powstał film o legendarnym duszpasterzu polskich hipisów
„W poszukiwaniu zbłąkanych owiec” – taki nosi tytuł film o hipisowskich pątnikach na Jasną Górę oraz ich przewodniku, salezjaninie ks. Andrzeju Szpaku. Organizowana od kilkudziesięciu lat Międzynarodowa Pielgrzymka Młodzieży Różnych Dróg i Kultur do jasnogórskiego sanktuarium – skupiająca „dzieci kwiaty”, przedstawicieli różnych wyznań, religii i krajów – to zdaniem reżyserki i scenarzystki filmu Gabrieli Mruszczak ewenement na skalę światową.
Bielsko-Biała: katolicy, luteranie i Żydzi wspólnie za życiem
Festyn rodzinny, jaki odbył się w Bielsku-Białej na zakończenie sobotniego Marszu dla Życia i Rodziny, był wydarzeniem bez precedensu w skali ogólnopolskiej – oceniają organizatorzy ekumenicznego międzyreligijnego spotkania. W obronie życia wypowiedzieli się katolicy, ewangelicy i Żydzi.
Bielsko-Biała: 222 tys. zł na hospicjum z akcji „Pola Nadziei”
Ponad 222 tys. zł zgromadziły w tym roku szkoły z Podbeskidzia, które w ramach kolejnej edycji programu „Pola Nadziei” zbierały rzecz pierwszego w Bielsku-Białej hospicjum stacjonarnego im. Jana Pawła II. W programie wzięło udział około 80 szkół z powiatów: bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego.
Jaworzynka: 25 lat kapłaństwa bp. W. Krótkiego, ordynariusza kanadyjskiej diecezji na Dalekiej Północy
Pochodzący z Jaworzynki na Śląsku Cieszyńskim biskup Wiesław Antoni Krótki OMI, ordynariusz położnej na Dalekiej Północy diecezji Churchill-Baie d’Hudson w Kanadzie, świętował w rodzinnej parafii 25-lecie swego kapłaństwa. Wraz z misjonarzem Oblatów Maryi Niepokalanej uroczystą Eucharystię w kościele św. Ap. Piotra i Pawła koncelebrował w niedzielę 21 czerwca bp Roman Pindel.
Bp Pindel w Polance Górnej: bez wiary nie ma świątyni
„Nie ma wiary, nie ma świątyni, to wiara poprzedza wybudowanie jakiegokolwiek kościoła” – przypomniał bp Roman Pindel, który 20 czerwca poświęcił kościół w Polance Górnej, powstały na miejscu kaplicy-baraku, kupionego przez siostry karmelitanki i przeniesionego z pobliskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W uroczystości konsekracji świątyni udział wzięli liczni wierni, księża okolicznych parafii i osoby związane z podoświęcimską wspólnotą parafialną pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny.
Bielsko-Biała: bielszczanie manifestowali przywiązanie do życia i rodziny
Około tysiąca osób przeszło w sobotę 20 czerwca ulicami Bielska-Białej w Marszu dla Życia i Rodziny. Całe rodziny, osoby z różnych środowisk i organizacji, duchowni oraz świeccy skandując, śpiewając i modląc się, wyrażali swój pozytywny stosunek do wartości życia, małżeństwa i rodziny. Podczas Mszy św. poprzedzającej marsz bp Piotr Greger wezwał, by głosząc Ewangelię życia, nie poddawać się zniechęceniu oraz nie lękać w obliczu sprzeciwów i oznak niepopularności.
Porąbka: po raz 33. wyruszyła pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej
Kilkudziesięciu pielgrzymów wyruszyło 19 czerwca w pieszej pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej. Poszczególne grupy z parafii dekanatu międzybrodzkiego i kęckiego spotkały się w Porąbce, gdzie Msza św. zainaugurowała około 50-kilometrową wędrówkę wśród beskidzkich krajobrazów. Hasło 33. pielgrzymki nawiązuje do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, będącego częścią czteroletniego cyklu przygotowań na 1050. rocznicę chrztu Polski.
Skoczów: czescy działacze Caritas w rodzinnym mieście św. Jana Sarkandra
Prezentacji realizowanych projektów i przedstawieniu sposobów pozyskiwania środków na ich realizację poświęcone było spotkanie dyrektorów regionalnych oddziałów Caritas diecezji ostrawsko-opawskiej w Republice Czeskiej, którzy pielgrzymowali do Skoczowa, miejsca urodzenia św. Jana Sarkandra. Kilka dni po uroczystościach związanych z 20. rocznicą kanonizacji męczennika z XVII wieku oraz wizyty Jana Pawła II na ziemi beskidzkiej czescy działacze Caritas mieli okazję przejść „skoczowski szlak sarkandrowski”.


