Bielsko-żywiecka
Wieprz k. Żywca: przepisywanie „Roty” i szycie flag na pamiątkę harcerzy z Zielonki
Wspólne szycie polskich flag, przepisywanie tekstu „Roty” oraz spotkanie z kapłanem odznaczonym medalem imienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki złożyły się na spotkanie pt. „Noc listopadowa” w Wieprzu koło Żywca. W nocy z 10 na 11 listopada w „konspiracyjnym spotkaniu”, upamiętniającym tragiczny los harcerzy z podwarszawskiej Zielonki w 1939 roku, udział wzięli rodzice i dziadkowie z dziećmi i wnukami.
Wybitny baryton: śpiewanie pieśni patriotycznych w kościele to niezwykłe przeżycie
W mojej ponad 30-letniej karierze artystycznej po raz pierwszy miałem okazję śpiewać pieśni patriotyczne w kościele – przyznaje wybitny śpiewak Opery Krakowskiej, pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie Andrzej Biegun, który 11 listopada wziął udział w specjalnym wieczorze patriotycznym w parafii w Leśnej na Żywiecczyźnie. Znakomity baryton zaznacza, że entuzjazm i radość wspólnego śpiewania po Mszy św. w murach świątyni wywołały u niego głębokie wzruszenie.
Bp Pindel: patriota to ewangeliczny sługa nieużyteczny, który nie szuka dla siebie korzyści
Do patrzenia szerzej na ojczyznę i uświadomienia sobie, że wszyscy są dziećmi jednego Ojca zachęcał bp Roman Pindel, który przewodniczył 11 listopada Mszy św. w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej. Biskup bielsko-żywiecki wskazał na to, że określenie „słudzy nieużyteczni” z Ewangelii odnosi się także do patrioty, poświęcającego się dla ojczyzny, bo czuje taki obowiązek. W modlitwie uczestniczył m.in. bp Paweł Anweiler, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Cieszyn: katolicy i luteranie wspólnie modlili się za ojczyznę
Z okazji Święta Niepodległości w Cieszynie odprawiono 11 listopada nabożeństwo ekumeniczne. W ewangelicko-augsburskim kościele Jezusowym wspólnie modlili się w intencji ojczyzny katolicy i luteranie.
Obchody Święta Niepodległości w Oświęcimiu
Śpiewanie pieśni patriotycznych z udziałem młodzieży, Msza św. za ojczyznę w sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod Ścianą Śmierci na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau – złożyły się na tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Oświęcimiu.
Bp Greger: tylko serca wielbiących Boga nadają świątyni pełnię blasku
„Czym jest nawet najwspanialsza świątynia, jeśli będzie pusta?” – pytał bp Piotr Greger, który 11 listopada przewodniczył Eucharystii w Łodygowicach Górnych na Żywiecczyźnie z okazji 20. rocznicy poświęcenia miejscowego kościoła. Bielsko-żywiecki sufragan przypomniał, że każdy kościół świeci pełnią swojego blasku, „gdy gromadzi się w nim żywy Kościół ludzkich serc wielbiących Pana Boga”.
Żywiec: 40 lat posługi salwatorianek
Za cztery dekady posługi sióstr salwatorianek dziękowano 9 listopada w parafii w Żywcu Zabłociu. Z tej okazji odprawiona została uroczysta Eucharystia. Podczas Mszy świętej w kościele św. Floriana miejscowi kapłani wraz z księżmi salwatorianami i duchownymi pochodzącymi z zabłockiej wspólnoty parafialnej modlili się o dalsze błogosławieństwa dla zakonnic.
Bielsko-Biała: bp Pindel spotkał się z członkami ruchu „Wiara i Światło”
Biskup Roman Pindel spotkał się 8 listopada z koordynatorami Wspólnoty „Wiara i Światło” z Polski południowej, którzy brali udział w rekolekcjach formacyjnych w Bielsku-Białej Hałcnowie. Uczestnicy weekendowego spotkania w domu rekolekcyjnym sióstr serafitek dzielili się swoim doświadczeniem życia we wspólnocie oraz modlili się o umocnienie wiary.
Brzezinka: Droga Krzyżowa wśród obozowych baraków
Około 3 tys. osób przeszło 9 listopada w tradycyjnej Drodze Krzyżowej na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince. Rozważając poszczególne stacje Męki Pańskiej, uczestnicy nabożeństwa nawiązywali także do obchodzonego dziś Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
Bp Pindel udzielił kapłanom władzy zdejmowania ekskomuniki
Specjalny dekret nadający spowiadającym kapłanom władzę zwalniania z ekskomuniki związanej z grzechem aborcji wydał ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel. Upoważnienie do zwalniania z kary ekskomuniki otrzymali m.in. księża dziekani, proboszczowie, kapłani spowiadający w diecezjalnych sanktuariach, katedrze i konkatedrze oraz w kościołach, w których jest „stały konfesjonał”, a także wszyscy spowiednicy w czasie spowiedzi przed ważnymi uroczystościami i podczas specjalnych wydarzeń.


