Bielsko-żywiecka
Bielsko-Biała: Barbara Tomanek laureatką XVI edycji Nagrody im. ks. Józefa Londzina
Barbara Tomanek, była wieloletnia burmistrz Wilamowic, została laureatką 16. edycji Nagrody im. Księdza Józefa Londzina. Uroczystość wręczenia najbardziej prestiżowej nagrody bielskiego starosty odbyła się 7 listopada w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Pomysłodawcy nagrody informują, że przyznawana jest ona za znaczące osiągnięcia społeczno-kulturalne, budowanie historii i dnia dzisiejszego „małych ojczyzn”.
Radni chcą, by Cieszyn został Miastem Reformacji
Uchwałę w sprawie włączenia Cieszyna do listy Europejskich Miast Reformacji przegłosowali miejscy radni. Samorządowcy chcą, by miasto nad Olzą było wyróżnione tytułem zasłużonego dla ruchów reformacyjnych w Europie i uczestniczyło w zaplanowanych na 2017 rok obchodach pięćsetlecia Reformacji.
Bielsko-Biała: konferencja na temat poalkoholowego uszkodzenia mózgu u dzieci
Na temat szkód w sferze fizycznego i psychicznego rozwoju dziecka – wyrządzonych w wyniku spożywania alkoholu przez matki – mówić będą uczestnicy specjalnej konferencji, która odbędzie się 8 listopada w Kurii Diecezjalnej w Bielsku-Białej. Każdego roku w Polsce rodzi się ok. 900 dzieci, u których stwierdzono zespół chorobowy, który jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym.
Żywiec: ponad 10 tys. złotych zebrano podczas kwesty na zabytkowe nagrobki
Ponad 10 tysięcy złotych zebrano 1 listopada na cmentarzach w Żywcu podczas kwest na renowacje zabytkowych nagrobków na terenie nekropolii pw. św. Marka Ewangelisty. Organizatorami zbiórki byli przedstawiciele Towarzystwa Naukowego Żywieckiego, Muzeum Miejskiego w Żywcu oraz wolontariusze z żywieckich szkół.
Szczyrk: ok. 150 jabłonek rozdała ewangelicka parafia na pamiątkę Reformacji
Prawie 150 drzewek jabłonki, w ramach przygotowań do 500-lecia Reformacji, rozdał w ciągu ostatnich kilku dni ks. Jan Byrt, luterański duchowny z parafii w Szczyrku Salmopolu. Sadzonkę otrzymała każda rodzina uczestnicząca w nabożeństwach w piątek, kiedy luteranie obchodzili Święto Reformacji, oraz w niedzielę.
Szczyrk: sadzonki jabłonek z okazji Święta Reformacji
Z okazji Święta Reformacji ks. Jan Byrt z ewangelickiej parafii w Szczyrku-Salmopolu rozdaje w piątek 31 października sadzonki jabłonek upamiętniające jednocześnie pięćsetlecie Reformacji. Duchowny zamierza wręczać sadzonki drzew także na nabożeństwach w niedzielę 1 listopada.
Bielsko-Biała: ruszył fanpage ewangelizacyjny dla animatorów oazowych
„Akademia Animatora” – pod taką nazwą Diakonia Słowa diecezji bielsko-żywieckiej zainicjowała fanpage ewangelizacyjny na Facebooku. Pod adresem https://www.facebook.com/AkademiaAnimatoraBZ umieszczono wskazówki i porady dla animatorów Ruchu Światło-Życie, oazowiczów i księży moderatorów.
Bp Pindel apeluje o solidarność z Kościołem sosnowieckim po pożarze katedry
Bp Roman Pindel zaapelował do wiernych diecezji bielsko-żywieckiej o modlitwę i materialne wsparcie dla Kościoła sosnowieckiego. W nocy z 28 na 29 października br. pożar strawił dach sosnowieckiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Andrychów: Romowie z całej Europy odwiedzają groby bliskich
Dla społeczności romskiej żyjącej na Podbeskidziu uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to jedne z najważniejszych świąt w roku. Aby uczcić pamięć zmarłych, Romowie przyjeżdżają na groby bliskich niemal z wszystkich zakątków świata.
Obchody Święta Reformacji w luterańskiej diecezji cieszyńskiej (zapowiedź)
Z okazji przypadającego 31 października Święta Reformacji w kościołach ewangelicko-augsburskich na Śląsku Cieszyńskim odbywać się będą w piątek liczne nabożeństwa. Mieszka tu ponad połowa z około 70 tysięcy polskich luteran.


