Krakowska
Powstaje Centrum Wolontariatu Misyjnego im. Heleny Kmieć
W Trzebini powstaje Centrum Wolontariatu Misyjnego im. Heleny Kmieć. W Niedzielę Misyjną 24 października rozpocznie się zbiórka pieniędzy na ten cel. Placówkę tworzą Fundacja im. Heleny Kmieć oraz Wolontariat Misyjny „Salvator”, w którym działała zamordowana niemal 5 lat temu w Boliwii misjonarka.
Opactwo w Staniątkach i kościół w Orawce Pomnikami Historii
W Pałacu Prezydenckim z udziałem Prezydenta RP i Pierwszej Damy odbyła się 21 września uroczystość wręczenia okolicznościowych tablic gospodarzom obiektów wpisanych na listę Pomników Historii. Wśród nowych obiektów wpisanych na listę Pomników Historii znalazło się Opactwo św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach oraz kościół w Orawce, które znajdują się na terenie archidiecezji krakowskiej.
Pobieranie krwi pępowinowej – czy zawsze bezpieczne? – drugi wykład z cyklu Bioethics Lab
O korzyściach terapeutycznych i zagrożeniach pobieranie krwi pępowinowej, o aktualnym stanie prawnym jej pobierania i magazynowania oraz o etyce odpępniania będzie mówiła prof. Joanna Wojtkiewicz, wieloletnia kierownik banków komórek i tkanek w czasie drugiego wykładu z cyklu Bioethics Lab, który odbędzie się we wtorek 26 października.
Międzynarodowa konferencja „Chrześcijanie Europy wobec kryzysów”
W dniach 28-30 października odbędzie się w Krakowie międzynarodowa konferencja „Chrześcijanie Europy wobec kryzysów”, nawiązująca do spotkań, jakie organizował bp. Tadeusz Pieronek. Wśród panelistów będą m. in. kard. Jean-Claude Hollerich, prof. Rocco Buttiglione czy ks. prof. Tomáš Halik. Przyznana zostanie także nagroda im. Bpa Tadeusza Pieronka „In Veritate”.
Bp Muskus: w gąszczu geopolityki trzeba dostrzec człowieka
W nasze ręce Bóg złożył odpowiedzialność za los przybyszów, uwięzionych między dwiema nieprzyjaznymi granicami. Co my z tą odpowiedzialnością robimy? – pytał bp Damian Muskus OFM, który 20 października przewodniczył Mszy św. w łagiewnickiej bazylice Bożego Miłosierdzia. Hierarcha, w ramach trwających od kilku dni „Rekolekcji Polaków”, rozważał kolejne wezwanie „Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana”.
Bp Greger: niech ekrany telewizorów będą pełne prawdy
„Niech ekrany telewizorów i telefonów komórkowych oraz monitory komputerów będą pełne prawdy, dalekie od pomówień, oszczerstw i niesprawiedliwych ocen, niech będą pozbawione wszelkich hejtów” – zaapelował bp Piotr Greger, który 19 października przewodniczył Mszy św. w łagiewnickiej bazylice Bożego Miłosierdzia. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej, w ramach trwających od kilku dni „Rekolekcji Polaków”, rozważał kolejne wezwanie „Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana”.
147. zebranie plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce
147 zebranie plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce odbywa się w dniach 19 i 20 października 2021 r. w Krakowie, u jezuitów w salach wykładowych Akademii Ignatianum. Spotkanie gromadzi przełożonych wyższych 77 jurysdykcji należących do konferencji, z 59 instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. Tematem wiodącym spotkania jest „udział zakonników w procesie synodalnym”.
W Krzeszowicach zakończyły się rekolekcje dla mam i synów
Największą wartością tego spotkania jest czas spędzony z synem, możliwość głębszego poznania, wspólna modlitwa – przekonują mamy uczestniczące w rekolekcjach, które odbyły się w w Misjonarskim Ośrodku Formacyjnym „Vincentinum” w Krzeszowicach. To oddolna inicjatywa młodych kobiet, które chcą pogłębić relacje z dziećmi.
Finaliści Konkursu Aktywna Parafia 2021: Parafia pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Skawie
Do finału Konkursu „Aktywna Parafia” 2021 organizatorzy zaprosili 9 wspólnot. Wydarzenie ma na celu propagowanie działań społecznych, ochronę zdrowia i promocję aktywnego trybu życia w parafiach w czasie wychodzenia z pandemii. odbywa się pod patronatem honorowym bp. Artura Mizińskiego – Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Jest to projekt dofinansowany z Funduszu prewencyjnego PZU.
Kraków: Msza i modlitwa za „zranionych w Kościele katolickim”
W niedzielę 24 października 2021 r. w sanktuarium św. Jana Pawła II po raz dziewiąty odbędzie się spotkanie modlitewne za osoby, które doświadczyły wykorzystania seksualnego przez duchownych Kościoła katolickiego. Wydarzenie organizowane jest w Krakowie cyklicznie od czerwca 2019 r. z inicjatywy świeckich katolików z Krakowa.


