Krakowska

22 września 2020 | 12:25

Dobiega końca odnawianie cmentarza żydowskiego w Czarnym Dunajcu

Dzięki projektowi „Ludzie, nie liczby” cmentarz żydowski w Czarnym Dunajcu został niemal całkowicie odnowiony. Nekropolia wzbogaciła się o monument, który upamiętnia pochowane tam osoby oraz postacie związane
z historią tamtejszych Żydów.

20 września 2020 | 17:10

Kard. Dziwisz: przez znak krzyża nikogo nie wykluczamy

Krzyż nikomu nie zagraża. Ukrzyżowana miłość nikogo nie odtrąca – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas centralnych uroczystości odpustowych w sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile. Hierarcha podkreślał, że krzyż jest symbolem „najwyższych wartości, największej miłości, ogarniającej wszystkich ludzi, będących dziećmi jednego Boga”.

20 września 2020 | 06:00

Abp Jędraszewski: autentyczna miłość do Polski wymaga wysiłków

– Autentyczna miłość do Polski to miłość, która wymaga wysiłków, która kosztuje, za którą kryje się niekiedy konieczność rezygnacji z własnych partykularnych interesów. Bo przecież chodzi o Polskę, by została wierna swojej chrześcijańskiej tradycji, chrześcijańskiej spuściźnie – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. pontyfikalnej, która została odprawiona w parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Krakowie-Dąbiu.

20 września 2020 | 02:30

Akademia Ignatianum dementuje doniesienia ws. koronawirusa

Akademia Ignatianum nie została zamknięta ani objęta kwarantanną – informuje rzecznik uczelni o. Jacek Prusak SJ w oświadczeniu wydanym w związku z doniesieniami mediów na temat zarażenia rektora uczelni koronawirusem. Potwierdza, że otrzymał on pozytywny wynik badania, lecz podkreśla, że Kolegium Księży Jezuitów w Krakowie, gdzie doszło do zarażenia, mimo wspólnego adresu, jest jednostką odrębną od Akademii. Przypomnijmy, że 11 września rektor Akademii Ignatianum nie wiedząc o swojej sytuacji zdrowotnej, uczestniczył w pogrzebie kard. Mariana Jaworskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej. W związku z tym Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie zwróciła się do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II z prośbą o ustalenie osób, które podczas pogrzebu mogły mieć z nim kontakt.

19 września 2020 | 17:51

Zdobione złotem oprawy ksiąg liturgicznych na wystawie w Muzeum Narodowym

W Muzeum Narodowym w Krakowie trwa wystawa pt. „WYDAWCY – INTROLIGATORZY – ZŁOTNICY. Zabytkowe oprawy ksiąg ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”. Wśród prezentowanych eksponatów dużą rolę odgrywają modlitewniki i księgi liturgiczne.

18 września 2020 | 17:06

Ogólnopolska wystawa o Helenie Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć organizuje ogólnopolską wystawę poświęconą zamordowanej w Boliwii wolontariuszce. Ekspozycja zostanie otwarta 20 września w Trzebini przy salwatoriańskiej parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

18 września 2020 | 15:34

Łagiewniki: sympozjum „Bóg bogaty w miłosierdzie”

W sobotę 3 października w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się sympozjum pt. „Bóg bogaty w miłosierdzie”. Wydarzenie przygotowano z okazji 40-lecia encykliki „Dives in misericordia”.

18 września 2020 | 14:28

Msza św. na Wawelu w 81. rocznicę napaści ZSRR na Polskę

– Trwajmy w nadziei, której fundamentem jest nasza wiara, bo także do nas odnoszą się słowa z dzisiejszej Ewangelii, które Pan Jezus skierował do owej kobiety: „Twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju!” – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w 81. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Eucharystia została odprawiona w katedrze na Wawelu.

17 września 2020 | 13:28

Instytut Monastyczny – nowa inicjatywa benedyktynów tynieckich

Aby coraz lepiej odpowiadać na współczesne potrzeby Kościoła i w jeszcze większym stopniu ukazywać wielki dorobek tradycji monastycznej Opactwo Benedyktynów w Tyńcu powołuje do istnienia Instytut Monastyczny. Celem nowego podmiotu jest upowszechnianie duchowości, historii i teologii monastycznej, zwłaszcza benedyktyńskiej, poprzez działalność o charakterze naukowym, rekolekcyjnym i wydawniczym.

17 września 2020 | 11:48

Zakonnik pracujący w Buenos Aires opowiedział o realiach pracy w czasie koronawirusa

O ograniczeniach jakimi jest objęta Argentyna w czasie koronawirusa, ale także o m.in. ciekawostkach przyrodniczych opowiedział uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 na Podhalu o. Jerzy Jacek Twaróg, bernardyn pochodzący z Nowego Targu, a od ponad 20 lat pracujący w Polskiej Misji Katolickiej w Buenos Aires. Spotkanie miało miejsce 16 września.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.