Diecezje

24 stycznia 2012 | 17:15

Monumentalny Pomnik Ofiar Katynia ma stanąć w Kałkowie

Monumentalny Pomnik Ofiar Katynia ma stanąć w Kałkowie – tuż obok istniejącego sanktuarium maryjnego Matki Bożej Bolesnej. Na jego terenie znajduje się Golgota Martyrologii Polskiego Narodu. Projekt pomnika zawiera 21 857 betonowych figur symbolizujących polskich oficerów rozstrzelanych w Katyniu, nieco większych niż wzrost przeciętnego mężczyzny. Każda figura z przestrzeloną głową, z imieniem, nazwiskiem i stopniem wojskowym.

24 stycznia 2012 | 14:41

Sprzeciw wobec decyzji KRRiT ws. TV Trwam

Biskupi metropolii gdańskiej zgłosili stanowczy sprzeciw wobec decyzji KRRiT, która odmówiła przyznania miejsca na cyfrowym multipleksie TV Trwam. "Odczytujemy ją jako ewidentne pogwałcenie przyjętych standardów społeczeństwa obywatelskiego" – napisano w liście skierowanym do przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka po spotkaniu biskupów 21 stycznia.

24 stycznia 2012 | 14:22

W lutym otwarcie wystawy ikon z warsztatu salezjanów

„Okno do nieba” – to tytuł wystawy ikon, stanowiącej pokłosie warsztatów przy Oratorium Świętokrzyskim przy salezjańskim kościele św. Krzyża. Wystawa – autorski projekt uczestników zajęć warsztatowych, będzie otwarta w niedzielę 5 lutego.

24 stycznia 2012 | 14:06

Koncert ekumeniczny w ramach Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan

Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Symfoniczna Orkiestra Młodzieżowa, Prawosławny Chór Młodzieżowy Parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku, Męski zespół śpiewu gregoriańskiego Schola Sancti Casimiri oraz Zespół Kościoła Chrześcijan Baptystów „Ku Zbawieniu” wystąpili 23 stycznia na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej podczas IV Wielkiego Koncertu Ekumenicznego. Wśród licznie zgromadzonej publiczności różnych wyznań chrześcijańskich obecni byli pasterze Kościoła katolickiego i prawosławnego.

24 stycznia 2012 | 13:53

Św. Wincenty Pallotti obudził śpiącego olbrzyma, jakim był laikat

W dziele ewangelizacji potrzeba współpracy i współdziałania świeckich i duchownych – podkreślił bp Józef Guzdek. Z okazji Pallotyńskiego Roku Jubileuszowego w katedrze polowej w Warszawie odbyła się uroczysta Msza św. W trakcie liturgii ordynariat polowy dziękował siostrom pallotynkom "za ich posługę w wojsku i dla wojska" – jak podkreślił bp Guzdek.

24 stycznia 2012 | 13:49

Bp Kiernikowski podpisał Regulamin II Synodu Diecezji Siedleckiej

Licznie zgromadzeni wierni oraz członkowie Komisji Przygotowawczej, Sekretariatu Synodu i Stałego Zespołu Synodalnego byli świadkami podpisania przez biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego Regulaminu II Synodu Diecezji Siedleckiej. Uroczysty akt podpisania odbył się w parafii Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Siedlcach, w poniedziałek 23 stycznia, na zakończenie Eucharystii sprawowanej z racji liturgicznego wspomnienia Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy, Męczenników Podlaskich.

23 stycznia 2012 | 23:48

Nabożeństwo ekumeniczne w seminarium duchownym

W Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku 23 stycznia odbyło się ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego. Przewodniczył mu ks. Jarosław Kwiatkowski, moderator diecezjalny Dzieła Biblijnego, natomiast homilię wygłosił ks. protojerej Eliasz Tarasiewicz, proboszcz parafii prawosławnej w Płocku. Uczestnicy zgromadzili się pod hasłem „Przemienieni przez wierną miłość Bożą”.

23 stycznia 2012 | 22:52

Diecezjanie chętnie przekazują 1 proc. na inicjatywy kościelne

Nowy pawilon Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy, budowa Domu Jubileuszowego pod szyldem Fundacji „Wiatrak”, coraz więcej inicjatyw Caritas oraz Hospicjum św. Elżbiety w Złotowie – to tylko niektóre dzieła na terenie diecezji bydgoskiej, które cieszą się zaufaniem wśród podatników przekazujących 1 proc.

23 stycznia 2012 | 22:49

Spowiednicy rozmawiają o współczesnych problemach moralnych

Na Jasnej Górze rozpoczęło się 21. Sympozjum Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych Seminariów i Spowiedników Kapłańskich. W tym roku hasłem spotkania są słowa: „Kościół naszym domem. Spowiednik wobec współczesnych problemów moralnych”. Podczas spotkania rozmawiają m.in. o tym, jak tłumaczyć osobom spowiadanym problemy uzależnienia od telewizji, internetu czy seksu.

23 stycznia 2012 | 19:26

Można sprawować władzę nie oddzielając spraw wiary od praktyki życia

„W społeczeństwie pluralistycznym można sprawować władzę nie oddzielając spraw wiary od praktyki życia, nie zawieszając lub rezygnując z systemu wartości, które mają głęboko humanistyczne, bo chrześcijańskie korzenie” – powiedział do radnych Sejmiku Województwa Śląskiego metropolita katowicki abp Wiktor Skworc 23 stycznia w sali Sejmu Śląskiego. Metropolita katowicki złożył tam wizytę na zaproszenie władz województwa śląskiego.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.