Diecezje
Monumentalny Pomnik Ofiar Katynia ma stanąć w Kałkowie
Monumentalny Pomnik Ofiar Katynia ma stanąć w Kałkowie – tuż obok istniejącego sanktuarium maryjnego Matki Bożej Bolesnej. Na jego terenie znajduje się Golgota Martyrologii Polskiego Narodu. Projekt pomnika zawiera 21 857 betonowych figur symbolizujących polskich oficerów rozstrzelanych w Katyniu, nieco większych niż wzrost przeciętnego mężczyzny. Każda figura z przestrzeloną głową, z imieniem, nazwiskiem i stopniem wojskowym.
Sprzeciw wobec decyzji KRRiT ws. TV Trwam
Biskupi metropolii gdańskiej zgłosili stanowczy sprzeciw wobec decyzji KRRiT, która odmówiła przyznania miejsca na cyfrowym multipleksie TV Trwam. "Odczytujemy ją jako ewidentne pogwałcenie przyjętych standardów społeczeństwa obywatelskiego" – napisano w liście skierowanym do przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka po spotkaniu biskupów 21 stycznia.
W lutym otwarcie wystawy ikon z warsztatu salezjanów
„Okno do nieba” – to tytuł wystawy ikon, stanowiącej pokłosie warsztatów przy Oratorium Świętokrzyskim przy salezjańskim kościele św. Krzyża. Wystawa – autorski projekt uczestników zajęć warsztatowych, będzie otwarta w niedzielę 5 lutego.
Koncert ekumeniczny w ramach Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan
Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Symfoniczna Orkiestra Młodzieżowa, Prawosławny Chór Młodzieżowy Parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku, Męski zespół śpiewu gregoriańskiego Schola Sancti Casimiri oraz Zespół Kościoła Chrześcijan Baptystów „Ku Zbawieniu” wystąpili 23 stycznia na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej podczas IV Wielkiego Koncertu Ekumenicznego. Wśród licznie zgromadzonej publiczności różnych wyznań chrześcijańskich obecni byli pasterze Kościoła katolickiego i prawosławnego.
Św. Wincenty Pallotti obudził śpiącego olbrzyma, jakim był laikat
W dziele ewangelizacji potrzeba współpracy i współdziałania świeckich i duchownych – podkreślił bp Józef Guzdek. Z okazji Pallotyńskiego Roku Jubileuszowego w katedrze polowej w Warszawie odbyła się uroczysta Msza św. W trakcie liturgii ordynariat polowy dziękował siostrom pallotynkom "za ich posługę w wojsku i dla wojska" – jak podkreślił bp Guzdek.
Bp Kiernikowski podpisał Regulamin II Synodu Diecezji Siedleckiej
Licznie zgromadzeni wierni oraz członkowie Komisji Przygotowawczej, Sekretariatu Synodu i Stałego Zespołu Synodalnego byli świadkami podpisania przez biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego Regulaminu II Synodu Diecezji Siedleckiej. Uroczysty akt podpisania odbył się w parafii Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Siedlcach, w poniedziałek 23 stycznia, na zakończenie Eucharystii sprawowanej z racji liturgicznego wspomnienia Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy, Męczenników Podlaskich.
Nabożeństwo ekumeniczne w seminarium duchownym
W Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku 23 stycznia odbyło się ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego. Przewodniczył mu ks. Jarosław Kwiatkowski, moderator diecezjalny Dzieła Biblijnego, natomiast homilię wygłosił ks. protojerej Eliasz Tarasiewicz, proboszcz parafii prawosławnej w Płocku. Uczestnicy zgromadzili się pod hasłem „Przemienieni przez wierną miłość Bożą”.
Diecezjanie chętnie przekazują 1 proc. na inicjatywy kościelne
Nowy pawilon Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy, budowa Domu Jubileuszowego pod szyldem Fundacji „Wiatrak”, coraz więcej inicjatyw Caritas oraz Hospicjum św. Elżbiety w Złotowie – to tylko niektóre dzieła na terenie diecezji bydgoskiej, które cieszą się zaufaniem wśród podatników przekazujących 1 proc.
Spowiednicy rozmawiają o współczesnych problemach moralnych
Na Jasnej Górze rozpoczęło się 21. Sympozjum Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych Seminariów i Spowiedników Kapłańskich. W tym roku hasłem spotkania są słowa: „Kościół naszym domem. Spowiednik wobec współczesnych problemów moralnych”. Podczas spotkania rozmawiają m.in. o tym, jak tłumaczyć osobom spowiadanym problemy uzależnienia od telewizji, internetu czy seksu.
Można sprawować władzę nie oddzielając spraw wiary od praktyki życia
„W społeczeństwie pluralistycznym można sprawować władzę nie oddzielając spraw wiary od praktyki życia, nie zawieszając lub rezygnując z systemu wartości, które mają głęboko humanistyczne, bo chrześcijańskie korzenie” – powiedział do radnych Sejmiku Województwa Śląskiego metropolita katowicki abp Wiktor Skworc 23 stycznia w sali Sejmu Śląskiego. Metropolita katowicki złożył tam wizytę na zaproszenie władz województwa śląskiego.


