Diecezje
Myszków–Mrzygłód: 350. rocznica konsekracji kościoła – sanktuarium NMP Różańcowej
„Świątynia łączy człowieka z Bogiem” – mówił w homilii abp Stanisław Nowak. 22 stycznia administrator archidiecezji częstochowskiej przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Myszkowie–Mrzygłodzie z okazji 350. rocznicy konsekracji świątyni.
Kielce: obchody 149. rocznicy wybuchu powstania styczniowego
Marsz szlakiem powstańców, Msza św. w ich intencji w klasztorze na Karczówce, znicze w wielu punktach Kielc, pokazy grup rekonstrukcyjnych – tak w Kielcach wyglądały obchody przypadającej 22 stycznia 149. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.
Kraków: 12 tys. rodzin otrzymało pomoc w ramach tegorocznej akcji „Szlachetna Paczka”
Blisko 12 tys. rodzin z całego kraju otrzymało wsparcie w ramach tegorocznej akcji „Szlachetna Paczka”. Wartość przekazanej pomocy to ponad 18,3 mln zł, a średnia wartość paczki dla jednej rodziny wyniosła 1 542 zł. W projekt zaangażowało się prawie 150 tys. darczyńców oraz 10,5 tys. wolontariuszy.
Nuncjusz apostolski w Polsce poświęcił płaskorzeźbę Piusa XI w Piotrkowie Kujawskim
Abp Celestino Migliore poświęcił 21 stycznia w Piotrkowie Kujawskim odnowioną płaskorzeźbę upamiętniającą wizytę w tej miejscowości abp. Achillesa Rattiego, pierwszego nuncjusza apostolskiego w odrodzonej Polsce (1918-1922), późniejszego papieża Piusa XI.
Bp Napierała odznaczony medalionem za działalność na rzecz rolnictwa
Bp Stanisław Napierała odebrał 21 stycznia w Kaliszu Medalion im. dr Aleksandra Szembeka za Działalność na rzecz Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wielkopolskiej. Odznaczenie zostało przyznane przez Wielkopolską Izbę Rolniczą.
Bp Balcerek: służba lektorska to wezwanie do miłości do Biblii
Służba lektorska jest nie tylko zadaniem głoszenia słowa Bożego przez jego staranne czytanie, ale i wezwaniem do osobistej miłości do Biblii, księgi nam najdroższej, bo zawierającej słowa samego Boga – mówił w homilii bp Grzegorz Balcerek do poznańskich seminarzystów. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył w najstarszej na ziemiach polskich katedrze Mszy św., podczas której udzielił klerykom seminarium duchownego posługi lektoratu.
Płock: ekumeniczna Eucharystia w bazylice katedralnej
„Przemienieni przez pokój zmartwychwstałego Pana” – pod takim hasłem 22 stycznia w płockiej bazylice katedralnej odbyła się ekumeniczna Eucharystia, z udziałem przedstawicieli miejscowych Kościołów chrześcijańskich. Przewodniczył jej ks. prał. prof. dr hab. Henryk Seweryniak, natomiast homilię wygłosił ks. Artur Woltman, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.
Zbierają podpisy pod apelem do KRRiT
Dziś we wszystkich kościołach diecezji włocławskiej odczytywany jest list bp. Wiesława Meringa i zbierane są podpisy pod apelem o przyznanie TV Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie.
Jedność chrześcijan to dar
Jedność chrześcijan, do której zmierzamy, nie może być wyłącznie rezultatem naszych wysiłków, ale raczej darem otrzymanym od Boga, o który nieustannie trzeba się modlić – powiedział abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.
Płock: nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelickim
„Przemienieni przez zwycięstwo Pana nad złem” – pod takim hasłem w kościele ewangelickim w Płocku 21 stycznia odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Przewodniczył mu ks. Artur Woltman, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej, natomiast kazanie wygłosił ks. Jarosław Kwiatkowski, moderator diecezjalny Dzieła Biblijnego w diecezji płockiej.


