Diecezje
Duch komunizmu żywy, także na szczytach władzy
„Dobrze, że zostało przywrócone święto Trzech Króli, jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich” – mówił w bazylice kieleckiej bp Kazimierz Ryczan, przypominając starania Polaków o wolny dzień pracy w tym dniu. Skrytykował też przeciwników przywrócenia tego dnia jako wolnego od pracy dodając, że także na szczytach władzy w Polsce jeszcze żyje duch komunizmu.
Bóg wyszedł naprzeciw człowiekowi. Na tym właśnie polega Objawienie!
„Bóg dał człowiekowi zdolność poznawania świata i przenikania własnym rozumem poza powierzchnię tego, co zmysłowe. Jednak Bóg wyszedł też naprzeciw człowiekowi, przemawiając do niego bezpośrednio. Na tym właśnie polega Objawienie!” – mówił prymas Polski abp Józef Kowalczyk podczas Mszy św. sprawowanej w uroczystość Objawienia Pańskiego w katedrze gnieźnieńskiej.
Religijne widowiska, szopki i kolędowanie w święto Objawienia Pańskiego
Orszaki Trzech Króli, koncerty, widowiska religijne w wykonaniu osób niepełnosprawnych oraz kolędowanie składają się na obchody święta Trzech Króli w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Wrocław: Dolnoślązacy przeszli w Orszaku Trzech Króli
Deszczowa pogoda i chłód nie odstraszyły Dolnoślązaków, którzy po raz drugi, 6 stycznia przeszli w Orszaku Trzech Króli z Ostrowa Tumskiego na wrocławski Rynek, gdzie rozpoczęło się kolędowanie. Abp Marian Gołębiewski powiedział, podczas Mszy poprzedzającej Orszak, że mędrcy podążający do Betlejem mogą być przykładem i ideałem wartym naśladowania dla człowieka XXI wieku.
Ormianie świętują Epifanię
6 stycznia jest dla wiernych rzymskokatolickich uroczystością Objawienia Pańskiego, dla prawosławnych i grekokatolików Wigilią Bożego Narodzenia, a dla Ormian uroczystością łączącą Boże Narodzenie, Objawienie Pańskie i Chrzest Jezusa w Jordanie. W ormiańskim kościele Trójcy Świętej w Gliwicach odprawiono dziś Mszę św., podczas której odbył się „Chrzest wody” i wybór czterech „ojców chrzestnych”.
Warszawa: wręczenie dyplomów Benemerenti
Uroczystość wręczenia dyplomów Benemerenti – wyróżnień biskupa polowego Wojska Polskiego odbędzie się 14 stycznia 2012 r. w Klubie Wojskowym Akademii Technicznej (Warszawa, ul. Kaliskiego 25a). Gali towarzyszyć będzie widowisko słowno-muzyczne na podstawie poematów „Stanisław”, „Myśląc Ojczyzna…”, „Wigilia Wielkanocna 1966”, Karola Wojtyły oraz koncert kolęd w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Abp Nowak: Dom jest tam, gdzie szanuje się życie
Można mieć piękne domy, a być strasznie bezdomnym. Dom jest tam, gdzie mieszka Bóg, gdzie jest rodzina, małżeństwo i szanuje się życie – mówił abp senior Stanisław Nowak z Częstochowy, który 5 stycznia przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.
Siedlce: spotkanie noworoczne samorządowców, polityków, przedsiębiorców
Ponad 250 osób wzięło udział 5 stycznia w noworocznym spotkaniu samorządowców, polityków, przedsiębiorców oraz przyjaciół Katolickiego Radia Podlasie. Spotkaniu, które odbyło się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Nowym Opolu koło Siedlec, przewodniczył biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski.
Abp Martyniak o Wigilii i Bożym Narodzeniu u grekokatolików
Dziś Kościół greckokatolicki obchodzi Wigilię Bożego Narodzenia. – Wystawne kolacje można zrobić zawsze. Ta jest wyjątkowa. Jeśli jest spędzona bez Boga, to jest częściowo okaleczona – powiedział KAI abp Jan Martyniak, ordynariusz diecezji przemysko-warszawskiej Kościoła grekokatolickiego. Do wieczerzy wigilijnej zasiądzie dziś kilkadziesiąt tysięcy wiernych tej wspólnoty. Później udadzą się do cerkwi na specjalne nabożeństwa o narodzinach Chrystusa.
Diecezja płocka: zbiórka na rzecz polskich misjonarzy
W parafiach diecezji płockiej, pod hasłem „Wspieram Polskich Misjonarzy”, w uroczystość Objawienia Pańskiego prowadzona jest tradycyjna, doroczna zbiórka środków na rzecz misji. Towarzyszą jej modlitwy w intencji misji.


