Diecezje
Żywiec: władze miasta rozdają wigilijne sianko prosto ze stajni
Do wczesnych godzin popołudniowych w wigilię Bożego Narodzenia wszyscy mieszkańcy Żywca mogą bezpłatnie zaopatrywać się w sianko na wigilijny stół. W miejskiej stajni parkowej umieszczono specjalny kosz, z którego każdy może wziąć siano, by być wiernym wigilijnej tradycji. Akcja organizowana jest już po raz czwarty przez władze miasta.
Święta Bożego Narodzenia w Zakładzie Opieki Długoterminowej w Radomiu
– Boże Narodzenie to powód do radości, musi tak być i to jest piękne – mówi Bogusław Lipiński, który od wielu lat przebywa w hospicjum przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Personel placówki stara się, aby atmosfera zbliżających się świąt Bożego Narodzenia była podobna do rodzinnego domu.
Szopka bożonarodzenowa z klasztornymi figurami ze Świętego Krzyża
Klasztorne figury ze zgromadzenia ojców oblatów będą ozdabiały szopkę bożonarodzeniową w Świętym Krzyżu. "Świętokrzyska stajenka zbita ze starych desek, pokryta słomą i ozdobiona elementami scenograficznymi swoją prostotą ma za zadanie ewangelizować tych, którzy przybędą w świątecznym czasie do sanktuarium" – poinformował KAI o. Dariusz Malajka OMI, rzecznik świętokrzyskich oblatów.
Młodzi ludzi przekonywali, że transplantacja ratuje życie
„Podaruj innym drugie życie” – skandowało kilkunastu uczniów Technikum Mechaniczno-Elektrycznego w Kętach na Podbeskidziu, którzy przeszli w marszu ze szkoły na miejscowy rynek, by tu przekonywać mieszkańców, że transplantacja ratuje życie i przywraca zdrowie. Młodzi ludzie ubrani w białe koszulki wręczali oświadczenia woli przekazania swoich narządów po śmierci oraz papierowe niebieskie róże – symbole idei transplantacji. Akcja odbyła się w ramach małopolskiego projektu „Transplantacje to życie. Masz dar uzdrawiania”.
Trwa peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej z Guadalupe wśród Rycerzy Kolumba w Polsce
Trwa peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej z Guadalupe wśród Rycerzy Kolumba w Polsce. Od początku października obraz nawiedził siedem rad stowarzyszenia w diecezji radomskiej, dwie w sandomierskiej, natomiast od stycznia przyszłego roku wizerunek maryjny rozpocznie wędrówkę w archidiecezji lubelskiej i łódzkiej. W sumie odwiedzi ponad trzydzieści polskich rad tego największego na świecie stowarzyszenia katolickiego tylko dla mężczyzn.
3,5 tony żywności zebrano podczas akcji Caritas „Tak, pomagam!”
W ramach akcji Caritas Archidiecezji Częstochowskiej „Tak, pomagam”, w dniach 9 i 10 grudnia, uzbierano ponad 3,5 tony żywności – przede wszystkim mąki, ryżu, cukru, makaronu, konserw i słodyczy. Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przeprowadziła zbiórkę żywności w Częstochowie, Zawierciu, Radomsku i Wieluniu.
Zachowajmy naszą chrześcijańską tożsamość i odważnie dawajmy świadectwo
Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia bp Stefan Regmunt skierował do diecezjan okolicznościowe życzenia. Przypomniał w nich, że jedynie tam, gdzie jest obecny Bóg, człowiek może z nadzieją spoglądać w przyszłość. Zachęcił wiernych do odważnego zachowania chrześcijańskiej tożsamości i dawania świadectwa o Bogu.
Wystawa fotografii o Ziemi Świętej
„Ziemia Święta. Biblijnymi Szlakami” – to tytuł wystawy fotograficznej, którą można do 20 stycznia 2012 r. oglądać w Urzędzie Miasta i Gminy w Żarkach. Autorem zdjęć jest Krzysztof Muskalski.
Wigilie z Towarzystwem Pomocy św. Brata Alberta
Członkowie Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta w Bielsku-Białej tradycyjnie przygotowują wigilijną wieczerzę dla trzystu osób starszych, samotnych i ubogich. Odbędzie się ona przed południem 24 grudnia w stołówce dawnej bielskiej fabryki „Apena”. Przy wspólnym stole zasiądą bezdomni, osoby samotne i ubogie, a także duchowni z Kościoła katolickiego i ewangelicko-augsburskiego.
21 grudnia – góralskie święto furmanów
Niektórzy górale Beskidu Śląskiego i Żywieckiego wciąż pamiętają, że 21 grudnia jest obchodzony jako dzień furmanów. W tym dniu odprawiana była niegdyś Msza św. za wszystkich furmanów, pracujących w lesie, w polu i w gospodarstwie.


