Diecezje
Bp Nitkiewicz: Chrystus gromadzi nas wokół Stołu, na którym złoży w ofierze samego siebie
– Chrystus gromadzi nas wokół Stołu, na którym złoży w ofierze samego siebie – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ordynariusz sandomierski obmył także nogi dwunastu mężczyznom z parafii pw. św. Michała Archanioła w tym mieście.
Łódź: dziś Ekumeniczna Droga Krzyżowa (zapowiedź)
Po raz jedenasty ulicami Łodzi przejdzie Ekumeniczna Droga Krzyżowa. W Wielki Piątek 2 kwietnia spotkają się na niej duchowni i wierni z różnych Kościołów chrześcijańskich. Rozważania przy poszczególnych stacjach przygotowują kapłani, a krzyż niosą przedstawiciele różnych grup i środowisk zawodowych.
Bp Nitkiewicz apeluje w Wielki Piątek o datki dla chrześcijan zamieszkujących Ziemię Świętą
O ofiarę na potrzeby chrześcijan zamieszkujących Ziemię Świętą, jako formę uczczenia pamięci Jana Pawła II zaapelował dzisiaj do wiernych biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz w specjalnej odezwie. Składka ta nazywana popularnie „zbiórką na Grób Pański” zbierana jest tradycyjnie podczas liturgii Wielkiego Piątku.
Zabrze: rozpoczynają się Dni Papieskie
W Zabrzu po raz czwarty odbędą się Dni Papieskie. Tradycyjnie rozpoczynają się 2 kwietnia w rocznicę śmierci Jana Pawła II, a kończą 8 kwietnia w rocznicę pogrzebu. Tegoroczna edycja Dni Papieskich podejmie temat beatyfikacji Papieża Polaka.
Bp Kusz: świat chce, żeby słudzy Jezusa byli bez zarzutu
Wierni diecezji gliwickiej rozpoczęli Triduum Paschalne Mszą Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Gerarda Kusza. Hierarcha podczas homilii podjął temat kapłaństwa. Przeprosił również za tych, którzy zbłądzili.
Gdańsk: 70 aktorów przejdzie dziś ulicami odgrywając sceny Drogi Krzyżowej
Po raz czwarty w Gdańsku w Wielki Piątek, przed Dworem Artusa rozpocznie się Misterium Męki Pańskiej. Ulicami miasta przejdą aktorzy, którzy odegrają sceny z Drogi Krzyżowej. O godz. 15 na Górze Gradowej, gdzie znajduje się krzyż milenijny zostanie zainscenizowane ukrzyżowanie. Muzykę do Misterium skomponował znany gdański akordeonista, pianista i kompozytor Cezary Paciorek, a teksty napisał poeta Tomasz Pohl.
Wrocław: bp Siemieniewski przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w katedrze
– Każdy kapłan, jeśli ma coś do dania Ludowi Bożemu, to tylko to co wcześniej otrzymał od Pana – powiedział podczas Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej bp Andrzej Siemieniewski. Biskup pomocniczy, archidiecezji wrocławskiej przewodniczył Eucharystii wielkoczwartkowej w archikatedrze we Wrocławiu.
Kard. Dziwisz w Kalwarii Zebrzydowskiej: Jan Paweł II ewangelizował swoim osobistym krzyżem
O lekcji umierania, jaką dał Jan Paweł II, kalwaryjski pielgrzym, „Piotr naszych czasów” mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przy kaplicy „u Piłata” metropolita krakowski przypomniał o przypadającej dziś, 2 kwietnia, rocznicy śmierci papieża Polaka.
Bp Polak: Bóg nas kocha nawet, gdy od Niego uciekamy
„Bóg nas kocha nawet wówczas, a może zwłaszcza wówczas, gdy na tę miłość nie odpowiadamy, gdy się przed nią zamykamy, gdy od niej uciekamy” – mówił bp Wojciech Polak podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w kościele św. Bonawentury w Pakości. Po Eucharystii na Kalwarii Pakoskiej rozpoczęło się nabożeństwo pasyjne z udziałem blisko 3 tysięcy osób.
Abp Gądecki: miłość wyraża istotę Kościoła
O miłości, która wyraża istotę Kościoła, mówił podczas Mszy św. w Wielki Czwartek abp Stanisław Gądecki. – Chrystus chciał pozostać z nami w Eucharystii, wpisując w swoją ofiarną i braterską obecność obietnicę ludzkości odnowionej Jego miłością – podkreślił w homilii metropolita poznański.


