Diecezje
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu
Obchody wrocławskie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się 1 marca na cmentarzu osobowickim i w bazylice pw. św. Elżbiety. Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, instytucji oraz mieszkańcy miasta oddali hołd i modlili się za bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego.
Bp Kawa z Ukrainy na wielkopostnym skupieniu księży archidiecezji gnieźnieńskiej
Bycie z ludźmi, wychodzenie do nich, trwanie z nimi w ich cierpieniu, lęku, zmęczeniu, zwątpieniu jest naszym powołaniem i obowiązkiem – mówił do księży z archidiecezji gnieźnieńskiej bp Edward Kawa OFMConv z Ukrainy. Ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej obrządku łacińskiego poprowadził 28 lutego wielkopostny dzień skupienia dla duchownych archidiecezji gnieźnieńskiej.
Jasna Góra: „Jedność w różnorodności” – dzień skupienia paulinów przed Kapitułą Generalną Zakonu
Refleksja nad tożsamością Zakonu, wybory nowych władz i wyznaczenie kierunku działań duszpasterskich na najbliższe 6 lat – takie m.in. zadania stoją przed Kapitułą Generalną Zakonu Św. Pawła Pierwszego Pustelnika, która jutro rozpocznie się na Jasnej Górze. Dziś jej uczestnicy pod przewodnictwem abp. Andrzeja Przybylskiego z Katowic przeżywają dzień skupienia będący duchowym przygotowaniem do Kapituły, czasem modlitwy o Boże światło dla zakonników. Paulini swoje placówki mają w 17 krajach świata. Najważniejszym miejscem i siedzibą przełożonego generalnego jest Jasna Góra. Paulini są jednym z nielicznych zakonów, którego generał urzęduje poza Rzymem.
Radom: obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
– Gromadzi nas pragnienie modlitwy i oddania hołdu bohaterom – mówił ks. kpt. Lech Gralak, który wygłosił homilię w czasie Mszy świętej w kościele pw. św. Stanisława Biskupa w Radomiu. 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Radom: trwa nowenna przygotowująca do 70. rocznicy Jasnogórskich Ślubów Narodu
– Umacniajcie miłość, świętość i wierność waszych małżeństw – powiedział ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana w Radomiu i kustosz diecezjalnego Sanktuarium bł. Stefana Wyszyńskiego. Celebrował on Mszę świętą w okazji trwającej nowenny przygotowującej do 70. rocznicy Jasnogórskich Ślubów Narodu.
Jasna Góra: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Jasna Góra jest miejscem modlitwy i pamięci za tych, którzy stanęli do walki o wolną i niepodległą Polskę. Dziś przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To wyraz hołdu dla tych, którzy dali świadectwo męstwa, odwagi, hartu ducha i patriotycznej postawy. Żołnierzy, dla których wojna nie zakończyła się w 1945 r., ale była początkiem dalszych zmagań o wolność i niepodległość Ojczyzny.
Abp Jędraszewski w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych: modlitwa i pamięć to nasz obowiązek
Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w katedrze na Wawelu w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W homilii podkreślił, że świętym obowiązkiem Polaków jest pamięć związana z przekazywaniem prawdy, modlitwa za Żołnierzy Niezłomnych i za Ojczyznę.
Zebrzydowice: ruszyła szósta edycja akcji „Wielki Post na TikToku”
W Środę Popielcową w mediach społecznościowych wikariusz parafii w Zebrzydowicach na Śląsku Cieszyńskim ks. Wojciech Nowak rozpoczął szóstą edycję akcji „Wielki Post na TikToku”. Codziennie na TikToku, Facebooku i Instagramie publikuje krótki komentarz do Ewangelii dnia, nagrany przez 77 osób – jego przyjaciół i znajomych, w tym 14 księży i 6 sióstr zakonnych. Krótkie rozważania w formie klipów filmowych można też zobaczyć na facebookowym profilu diecezji.
Diecezja kielecka: wierni i duchowieństwo pamiętają o misjach
Dzisiaj w drugą niedzielę Wielkiego Postu obchodzoną jako Dzień Modlitwy i Postu za Misjonarzy, w kościołach diecezji kieleckiej trwa zbiórka na rzecz pracujących na misjach oraz modlitwa za misyjną posługę oraz przypominane są misyjne dzieła.
Biskup bielsko‑żywiecki w liście pasterskim na Wielki Post 2026: „Oto teraz czas zbawienia”
W liście pasterskim na Wielki Post 2026 biskup Roman Pindel zachęca wiernych do odważnego nawrócenia. „Od Środy Popielcowej towarzyszy nam wezwanie do nawrócenia. To impuls, by spojrzeć na swoje życie z dystansu i odważnie je skorygować” – pisze hierarcha. Podkreśla, że głos Boży dociera nie tylko w murach świątyń, ale także w codziennych sytuacjach, które zmuszają nas do zastanowienia nad tym, co wymaga w nas naprawy.


