Diecezje
Kraków: trwa kolejna edycja akcji „Wyślij pączka do Afryki”
Fundacja Kapucyni i Misje z Krakowa po raz 15. prowadzi zbiórkę pt. „Wyślij pączka do Afryki”. Dzięki niej, odmawiając sobie słodkości związanych z Tłustym Czwartkiem, można wspomóc kapucyńskie projekty misyjne, a konkretnie dzieci głodujące w Afryce.
Bp Janusz Mastalski do chorych: Pan jest z Wami, bo jesteście świątynią Ducha Świętego
– Dla Pana nie jest żadnym problemem, aby w Was być. Nawet jeśli nie możecie wstać z łóżka, nawet jeśli ktoś wam musi pomagać w podstawowych czynnościach, nawet kiedy się zapominacie, Pan z Wami jest, bo jesteście świątynią Ducha Świętego – mówił bp Janusz Mastalski podczas Mszy św. w XXXIV Światowy Dzień Chorego w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Bp Milewski: choroba i cierpienie nie odbierają człowiekowi godności
Każde ludzkie życie, nawet najbardziej kruche i naznaczone cierpieniem, zachowuje swoją niezbywalną wartość i godność. Szpital uczy nas tej prawdy w sposób niezwykle przejmujący – to właśnie w takich miejscach staje się jasne, że wartość życia nie zależy od jego „jakości” mierzonej sprawnością czy zdrowiem – podkreślił bp Mirosław Milewski podczas Mszy św. sprawowanej w Dniu Chorego w kaplicy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.
Bydgoszcz: diecezjalne rekolekcje dla ministrantów
Centrum Edukacyjno-Formacyjne Diecezji Bydgoskiej było po raz trzeci od 9 do 11 lutego miejscem diecezjalnych rekolekcji dla ministrantów. Zgromadziły one dwudziestu chłopców z różnych parafii.
Bp Krzysztof Włodarczyk: każdy z nas zaproszony jest do tego, by być Dobrym Samarytaninem
Katedra św. Marcina i św. Mikołaja w Bydgoszczy była 11 lutego miejscem modlitwy z okazji kolejnego Światowego Dnia Chorego. – Chcemy wspomagać chorych naszą modlitwą, ale też i sami prosić Boga o łaskę zdrowia, umocnienie w słabościach, których doświadczamy – mówił proboszcz, ks. infułat Stanisław Kotowski. – Każdy z nas zaproszony jest do tego, by być Dobrym Samarytaninem. By nie tylko być filantropem, ale darem serca dla drugiego człowieka – podkreślał bp Krzysztof Włodarczyk.
Diecezja radomska: obchody Światowego Dnia Chorego
– Światowy Dzień Chorego to okazja, by zatrzymać się w naszym biegu różnych spraw przy tajemnicy cierpienia i choroby – mówił bp Marek Solarczyk, który 11 lutego celebrował Mszę świętą w Kaplicy św. o. Pio w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Również w innych szpitalach w diecezji radomskiej modlono się w intencji chorych i ich opiekunów oraz pracowników.
Bp Piotrowski udaje się z wizytą duszpasterską do Afryki
Rwanda i Burundi – te dwa kraje afrykańskie odwiedza w lutym biskup kielecki Jan Piotrowski – przewodniczący KEP ds. Misji oraz przewodniczący Krajowej Rady Misyjnej. Wizyta pasterska potrwa od 12 lutego do 26 lutego.
Abp Guzdek: chory najbardziej cierpi wtedy, gdy jest niezauważony
Podczas Mszy św. sprawowanej w Światowy Dzień Chorego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku abp Józef Guzdek przypomniał, że Kościół tego dnia zatrzymuje się przy tajemnicy cierpienia i choroby, ale przede wszystkim zatrzymuje się przy człowieku – „Nie przy statystykach, nie przy procedurach, nie przy diagnozach – lecz przy osobie: przy jej bólu, lęku, samotności, nadziei i pragnieniu, by ktoś nie zostawił jej samej”. Podczas Eucharystii połączonej w udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych modlono się za chorych oraz lekarzy, pielęgniarki i cały personel medyczny, niosący codzienną pomoc chorym.
Bp Kleszcz do chorych: nie traktujcie sakramentu namaszczenia w sposób magiczny
– Proszę was, żebyście nie traktowali tego sakramentu w sposób magiczny, ale w sposób duchowy. Pan Jezus przychodzi ze swoją mocą, aby was namaścić, do tego, żebyście byli umocnieni w waszym cierpieniu. – mówił bp Piotr Kleszcz podczas południowej Mszy świętej celebrowanej w łódzkiej bazylice archikatedralnej w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.
Lublin: Msza św. w 15. rocznicę śmierci śp. abp. Józefa Życińskiego
Zmarłego 15 lat temu abp Józefa Życińskiego, arcybiskupa metropolitę lubelskiego wspominali dziś uczestnicy Mszy św., która zgromadziła licznych kapłanów i wiernych w archikatedrze lubelskiej. Liturgia, której przewodniczył abp Stanisław Budzik, sprawowana była w intencji śp. abp Życińskiego oraz w intencji chorych i opiekujących się chorymi – w związku z obchodzonym dziś Światowym Dniem Chorego.


