Diecezje
Bp Lityński na zakończenie Roku Jubileuszowego: Bóg potrzebuje świadectwa rodzin, małżonków, dzieci
„Bóg wierzy w każdą rodzinę i wie, jak świat dziś bardzo potrzebuje świadectwa rodzin, małżonków, dzieci. Potrzebuje świadectwa nie osób idealnych, ale kształtujących się w potędze Jego miłości” – podkreślił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w gorzowskiej katedrze podczas uroczystego zakończenia Roku Jubileuszowego.
Bp Włodarczyk: potrzeba odejścia od modelu samotnego przywództwa na rzecz kolegialności i synodalności
„Zamykając Jubileusz, nie zamykamy łaski. Kościół jest żywym organizmem, który oddycha historią, ale się nie zatrzymuje, lecz idzie do przodu siłą Ewangelii” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk podczas diecezjalnego zakończenia Roku Świętego w bydgoskiej Katedrze św. Marcina i Mikołaja.
Bp Zadarko: Nastąpiła kapitulacja w przestrzeni wychowania dziecka w wierze
Popłynęła rzeka łaski i błogosławieństwa – ocenił miniony rok bp Krzysztof Zadarko podczas diecezjalnych uroczystości zamknięcia Wielkiego Jubileuszu Nadziei, które odbyły się w katedrze w Koszalinie.
Bp Piotrowski: rodzice mają prawo decydować o profilu wychowania i kształcenia swoich dzieci
W rodzinie wiara przekazywana jest wraz z życiem, dzielimy się nią jak chlebem – powiedział bp Jan Piotrowski przewodnicząc dzisiaj Mszy św. w kieleckim sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny. Uroczystość w niedzielę Świętej Rodziny połączona była z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich przez kilkadziesiąt małżeństw z kieleckich parafii.
„Bóg jest blisko i Jego miłosierdzie nie zna granic”. Zamknięcie Roku Jubileuszowego w archidiecezji warmińskiej
W bazylice konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie, arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński zamknął Rok Jubileuszowy w archidiecezji warmińskiej. – W całym minionym roku, poprzez sakramenty, pielgrzymki i akty miłości, wypraszaliśmy i doświadczaliśmy Bożego miłosierdzia – mówił podczas uroczystej Eucharystii metropolita warmiński. Uroczystość była także okazją do podsumowania jubileuszowego czasu.
Abp Zieliński: Rok Święty był opatrznościowym doświadczeniem
Kończąc czas jubileuszu w archidiecezji poznańskiej, jako pielgrzymi nadziei, przywołując wszelkie dobro, którego doświadczyliśmy, ufajmy, że był on opatrznościowym doświadczeniem, dzięki któremu nasz Kościół diecezjalny z nową energią podejmie swą misję ewangelizacyjną. Bo historia jest w rękach Boga i tych, którzy w Nim pokładają nadzieję – mówił na zakończenie Roku Jubileuszowego 2025 abp Zbigniew Zieliński.
Abp Galbas: oby w wielkiej Rodzinie Kościoła zawsze było miejsce dla każdego
Wasze świadectwo jest potrzebne, bo według współczesnej kultury życie w takiej rodzinie, do jakiej zachęca Kościół katolicki, jest albo niemożliwe, albo nieszczęśliwe, albo nienormalne – powiedział abp Adrian Galbas SAC do rodzin zgromadzonych w archikatedrze warszawskiej w Święto Świętej Rodziny. Hierarcha zaznaczył przy tym, że Kościół pozostaje miejscem otwartym dla wszystkich. – Oby w wielkiej Rodzinie Kościoła zawsze było miejsce dla każdego – podkreślił.
Białystok: Przyszłość oświecona przebaczeniem
„Rok Jubileuszowy dobiega końca, ale jego przesłanie pozostaje aktualne” – powiedział abp Józef Guzdek podczas Mszy św. kończącej Rok Jubileuszowy w archidiecezji białostockiej. W święto Świętej Rodziny wierni zgromadzili się w archikatedrze na wspólnej modlitwie dziękczynienia za doświadczenie Bożego miłosierdzia, pojednania i nadziei.
Abp Depo: odrzucenie chrześcijańskiej wizji małżeństwa i rodziny zagraża przyszłości człowieka
– Bóg jest Stwórcą człowieka, mężczyzny i niewiasty, we wzajemnym darze i zadaniu bycia dla drugiego. Ta prawda Boża o małżeństwie i rodzinie jest ponad wolą jednostek, ponad kaprysami poszczególnych małżeństw i ponad decyzjami organizmów społecznych i rządowych – mówił w homilii metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który przewodniczył 28 grudnia Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie na zakończenie Roku Jubileuszowego.
Lublin: diecezjalne zamknięcie Roku Jubileuszowego
W Święto Świętej Rodziny, 28 grudnia, w archikatedrze lubelskiej odbyła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, podczas której zakończyły się diecezjalne obchody Jubileuszu Nadziei. Wzięli w niej udział liczni wierni, biskupi pomocniczy oraz kapłani, którzy wspólnie dziękowali Bogu za łaski otrzymane podczas roku jubileuszowego.


