Diecezje
Bp Mazur do przyszłych misjonarzy: misje są odpowiedzią na miłość Boga
Działalność misyjna jest odpowiedzią na miłość, którą Bóg nam ofiarował – podkreślił bp Jerzy Mazur. W Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku formacyjnego. Przez najbliższe dziewięć miesięcy dziesięć osób – kapłanów i sióstr zakonnych poprzez ćwiczenia duchowe, studia z zakresu misjologii, a zwłaszcza naukę języka obcego będzie przygotowywało się do wyjazdu na misje.
Co nam zostało z tamtych dni – zbiórka zdjęć z I pielgrzymki Jana Pawła II do Częstochowy
W 40.rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski na Jasnej Górze trwa akcja zbierania zdjęć „Co nam zostało z tamtych dni. Jan Paweł II na ziemi częstochowskiej w czerwcu 1979r.”. Chodzi o stare fotografie oddające atmosferę tego niezwykłego czasu. Z nich zostanie przygotowana specjalna prezentacja adresowana głównie do młodych. To w ramach realizowanego także w Sanktuarium projektu „Nadzieja. Zwycięstwo” wspartego przez program Niepodległa z inicjatywy Kuratorium Oświaty w Częstochowie.
Komisja Episkopatu o języku liturgii i mszach w telewizji
Zasady pisowni języka w liturgii, poprawność sprawowania Mszy św. transmitowanych w telewizji oraz kwestię udziału w Eucharystii osób głuchoniemych omawiali członkowie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, która zebrała się 9 i 10 września w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji siedleckiej w Nowym Opolu.
Bp Muskus do braci albertynów: bezdomność ma dziś wiele odmian
Jesteście znakiem nadziei dla tych, którzy w Kościele szukają czystego piękna Ewangelii – mówił bp Damian Muskus OFM w Krakowie podczas Mszy św. na rozpoczęcie kapituły generalnej braci albertynów. Eucharystia została odprawiona w kaplicy, gdzie wiele razy modlił się św. Brat Albert.
Archidiecezja gnieźnieńska w czasie II wojny światowej
W czasie II wojny światowej zginęła ponad jedna trzecia kapłanów archidiecezji gnieźnieńskiej. Blisko połowa przeszła przez obozy koncentracyjne. Zamknięto większość kościołów, a w katedrze gnieźnieńskiej okupanci urządzili salę koncertową niszcząc ołtarz i demontując konfesję św. Wojciecha.
Lisów: obchody 900 lat parafii św. Mikołaja (zapowiedź)
Msze św. dziękczynne z modlitwą za wiele pokoleń parafian i zmarłych kapłanów w Lisowie, spotkanie wszystkich parafian przy jubileuszowym torcie w Zielonym Sadzie, prezentacja odnowionych i zrekonstruowanych elementów zabytkowej świątyni – to najważniejsze elementy obchodów 900 – lecia jednej z najstarszych parafii w diecezji kieleckiej – w Lisowie, 20 km od Kielc. Obchody potrwają trzy dni, od 20 do 22 września.
Bp Jeż: Każde powołanie potrzebuje odpowiedniego środowiska
„Każde powołanie potrzebuje odpowiedniego środowiska, by mogło się ukształtować” – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż w bazylice katedralnej w Tarnowie. Podczas Tygodnia Maryjnego w katedrze modlono się o nowe powołania kapłańskie i zakonne.
Polska maryjność wizją Polski jutra- katecheza z Janem Pawłem II
„Program duszpasterzowania w Polsce i w świecie współczesnym. Polska maryjność wizją Polski jutra i przyszłego Kościoła” to temat kolejnego Wieczoru z Janem Pawłem II, który odbył się na Jasnej Górze. To cykl spotkań mających na celu refleksję wokół słów świętego papieża z I pielgrzymki do Sanktuarium z 1979 r.
Atrakcyjna katecheza dla dorosłych w parafiach wyzwaniem V Synodu Diecezji Tarnowskiej
O przygotowaniu ciekawej katechezy dla dorosłych w parafiach rozmawiają członkowie V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Chodzi nie tylko o rodziców dzieci, które przygotowują się do sakramentów, ale o szerokie grono wiernych. Powstał projekt synodalnego dokumentu na temat katechizacji w diecezji tarnowskiej.
Kandydaci do bierzmowania w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej
W Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie 9 września zgromadzili się kandydaci do przyjęcia sakramentu bierzmowania z Rzeszowa i okolic. „Ktoś, kto odrzuca Boga krzywdzi siebie i innych” – mówił do młodzieży bp Edward Białogłowski. Spotkanie było częścią uroczystości odpustowych w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej.


