Diecezje
Licheń: pielgrzymka śląskich nauczycieli
Grupa 25. nauczycieli akademickich ze Śląska przybyła do licheńskiego sanktuarium. W ramach wycieczki nauczyciele zwiedzili także Kalisz, a po opuszczeniu Lichenia udadzą się m.in. do Kruszwicy, Strzelna, Gniezna, Biskupina i Lednicy.
Poznańska Caritas wspiera budowę pierwszego hospicjum dziecięcego na Litwie
Caritas Archidiecezji Poznańskiej przeznaczy 30 tys. zł na budowę pierwszego hospicjum dla dzieci na Litwie, które powstaje z inicjatywy polskiej zakonnicy s. Michaeli Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Pierwsi mali pacjenci zostaną przyjęci do placówki już w grudniu.
Bp Muskus: łagodność nie jest słabością, lecz męstwem serca
W epoce nieustannego hałasu, zwalczających się stronnictw, brutalnych walk słownych i potoku obraźliwych słów trudno dziś odkryć właściwe znaczenie Jezusowej postawy milczenia – mówił bp Damian Muskus OFM w kościele sióstr norbertanek na Salwatorze w Krakowie. Trwa tam triduum ku czci bł. Bronisławy.
Bolesławiec: dolnośląska inauguracja roku szkolnego
Nowy rok szkolny na Dolnym Śląsku został uroczyście zainaugurowany w Bolesławcu. Połączony był z otwarciem nowej siedziby Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych.
Sztutowo: 80. rocznica pierwszego transportu więźniów do KL Stutthof
Msza św. przy krematorium oraz uroczystości pod pomnikiem złożyły się na obchody 80. rocznicy pierwszego transportu więźniów do niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof [2 września 2019]. Mszy św. przewodniczył biskup elbląski Jacek Jezierski. W uroczystościach uczestniczyli m.in. wiceminister kultury Jarosław Sellin oraz prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.
Abp Gądecki: źródłem rozwoju człowieka powinna być wewnętrzna potrzeba dojrzałości
„To nie rywalizacja wyrastająca z przerostu ambicji, z chęci panowania winna być źródłem rozwoju człowieka, ale wewnętrzna potrzeba stania się kimś lepszym, dojrzalszym” – mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. inaugurującej nowy rok szkolny.
Abp Wojda: Szkoła powinna być wolna od ideologii i polityki
„Formacja i edukacja w szkole ma sens, kiedy prowadzi do obiektywnej prawdy. Szkoła powinna być wolna od tego wszystkiego, co tę prawdę mogłoby fałszować lub naginać w jakimkolwiek celu. Nie powinna otwierać swojej przestrzeni dla jakiejkolwiek ideologii, polityki, liberalnych koncepcji pedagogicznych czy niewłaściwych modeli życia” – mówił w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku abp Tadeusz Wojda. Metropolita białostocki przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji miejskiej inauguracji nowego roku szkolnego.
Bp Balcerek: Kościół wspiera rodziców w wychowaniu dzieci
Każdemu człowiekowi potrzebne jest wychowanie, rodzice przy dziecku są niezastąpieni. Kościół jest po to także, by wspierać rodziców w dziele wychowania. Szkoła jest po to, by pomóc rodzinie w wykształceniu i wychowaniu dzieci – mówił podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego bp Grzegorz Balcerek.
Bp Tyrawa: szkoła otwiera drogi na świat
„Jeśli dzisiaj państwa europejskie są najbogatszymi na świecie w stosunku do Azji, Afryki, to właśnie dlatego, że zawdzięczają to m.in. szkole” – mówił w bydgoskim kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy bp Jan Tyrawa.
Poświęcenie Archidiecezjalnej Katolickiej Szkoły Podstawowej
Szkoła ma prawo się udać nie wtedy, gdy ma najlepszych nauczycieli, ale gdy ci, dla których ona jest – dzieci, młodzież ich rodzice – będą otwarci na Prawdę. Na taką Prawdę która was czyni wolnymi ludźmi – powiedział abp Grzegorz Ryś podczas inauguracji nowego roku szkolnego, która odbyła się 1 września w Tomaszowie Mazowieckim. Metropolita łódzki dokonał poświęcenia Archidiecezjalnej Katolickiej Szkoły Podstawowej, która od dziś rozpoczyna swoją działalność na terenie miasta.


