Diecezje
Mieleszyn: bp Napierała poświęcił pomnik ku czci poległych w czasie II wojny światowej
Bp Stanisław Napierała poświęcił w Mieleszynie postawiony w miejscu spalonego kościoła pomnik parafian poległych podczas II wojny światowej, pomordowanych w obozach koncentracyjnych i łagrach sowieckich. Pierwszy biskup kaliski odprawił Mszę św. i udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii Mieleszyn i Żdżary.
Abp Jędraszewski: W szkole trzeba mówić o Bogu
Macie ogromne i wspaniałe narzędzia, aby nie ulegać i stanąć na straży dobra duchowego naszych dzieci. Chodzi o ich dobro, ale także o dobro naszej ojczyzny, którą oni będą odpowiedzialnie tworzyć i rozwijać. Tego obowiązku nie można zlekceważyć – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. na rozpoczęcie roku szkolnego, odprawionej w Sławkowicach.
Bp Solarczyk do uczniów: Bądźcie dla siebie wsparciem
Bądźcie dla siebie nawzajem wsparciem – zachęcał uczniów bp Marek Solarczyk podczas Mszy św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze. Uczniowie, nauczyciele i absolwenci pobliskiego liceum im. Króla Władysława IV zainaugurowali w ten sposób nowy rok szkolny. Liturgii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, który ze szkołą zwiany jest nieprzerwanie od 26 lat.
Bp Lityński: Niech II wojna światowa pozostanie ostatnią w dziejach świata
„Każdy z nas, według naszej kompetencji i funkcji, jest zobowiązany tak się zaangażować, aby druga wojna światowa pozostała ostatnią wojną w dziejach świata” – podkreślił bp Tadeusz Lityński 1 września w kościele pw. św. Józefa w Berlinie w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Prymas Polski: Szkoła nigdy nie może stać się bunkrem
„Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że odpowiedzialność moralna współczesnego człowieka, a więc także nasza odpowiedzialność za wychowanie, za polską szkołę oprócz rozszerzania się w przestrzeni, rozwija się także w czasie, a to znaczy, że nasze dzisiejsze decyzje wpływają na przyszłe pokolenia” – mówił 2 września w Zdziechowie abp Wojciech Polak.
Piotrkowice: bp Florczyk poświęcił nową szkołę podczas wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego
Poświęcenie nowoczesnej szkoły podstawowej w Piotrkowicach k. Chmielnika przez bp. Mariana Florczyka, Msza św. w sanktuarium MB Loretańskiej w piotrkowickim sanktuarium, list gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego i występy artystyczne złożyły się na wojewódzkie obchody inauguracji nowego roku szkolnego 2019/2020.
Bp Tomasik: Małżeństwo mężczyzny i kobiety to współczesne Westerplatte
Małżeństwo mężczyzny i kobiety to nasze współczesne Westerplatte – powiedział biskup radomski Henryk Tomasik, który celebrował Mszę świętą w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej upamiętniającą 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. 1 września o 14.00 we wszystkich kościołach w diecezji zabrzmiały dzwony dla uczczenia ofiar tamtych wydarzeń.
Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży wystartowało
Działające od dziś w Warszawie Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży będzie praktycznym wsparciem dla wszystkich inicjatyw i działań w Kościele, które służą budowaniu systemowej odpowiedzi Kościoła na dramat wykorzystania seksualnego małoletnich – mówi o. Adam Żak SJ, Koordynator Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz założyciel i dyrektor Centrum Ochrony Dziecka.
Bp Guzdek nawiedził groby żołnierzy września 1939 r.
Biskup polowy WP Józef Guzdek modlił się przy grobach żołnierzy poległych w wojnie obronnej Polski 1939 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Podczas wizyty na cmentarzu bp Guzdek modlił się m.in. przy grobie płk. Zygmunta Łabędzkiego ps. „Łoś”, prezesa Stowarzyszenia Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari i pierwszego dowódcy Kompanii Reprezentacyjnej WP.
Bp Lityński do nauczycieli i uczniów: jesteśmy zaproszeni, aby iść śladami Jezusa
„Spoglądając na nowy rok szkolny jesteśmy zaproszeni, aby iść śladami Jezusa i podjąć trud wychowania, to jest nasz obowiązek” – mówił bp Tadeusz Lityński na inauguracji roku szkolnego województwa lubuskiego we Wschowie.


